1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari ücret zammı hakkında son dakika gelişmesi! Rakamlar belirlendi! Asgari ücret 4.000 TL..
Asgari ücret zammı hakkında son dakika gelişmesi! Rakamlar belirlendi! Asgari ücret 4.000 TL..

Asgari ücret zammı hakkında son dakika gelişmesi! Rakamlar belirlendi! Asgari ücret 4.000 TL..

Milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği yeni asgari ücret için zam pazarlığı sürüyor. Sadece asgari ücretliler değil tüm çalışanlar asgari ücret zam oranlarını yakından takip ediyor. Asgari ücret zammı ile pek çok kalemde ücretler artarken özel sektör için de net asgari ücret zammı belirleyici oluyor.

A+A-

Milyonların heyecan ile beklediği yeni asgari ücret için zam pazarlığı sürüyor. Sadece asgari ücretliler değil tüm çalışanlar asgari ücret zam oranlarını yakından takip ediyor. Asgari ücret zammı ile pek çok kalemde ücretler artarken özel sektör için de net asgari ücret zammı belirleyici oluyor.

Asgari ücret zammı ile alakalı son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Milyonlarca çalışan yeni maaşların ne kadar olacağını merak ederken net asgari ücret rakamları ortaya çıkmaya başladı. Yaklaşık 7 000 000 çalışanı yakıdan ilgilendiren zam görüşmelerinin ikincisi dün gerçekleşti. Toplantının ardından hem işçi hem de işverenlerden açıklamalar art arda geldi. 2022 asgari ücret zammı için beklentiler yüzde 30'un üstü ve yüzde 45'in altında yoğunlaşırken Türk-İş Başkanı Atalay, "Oluşan rakamların altına evet demeyiz" dedi. Asgari ücret ile alakalı yeni gelişmeler yaşanırken bir çok vatandaş güncel asgari ücret belli oldu mu, 2022 asgari ücret ne kadar ve bu seneki maaş kaç para olacak gibi sorulara cevap arıyor. İşte asgari ücret zammı ile alakalı son dakika gelişmeleri..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "asgari ücret zammının dar gelirlinin hayat koşullarını iyileştirip onları rahatlatacak" bir oranda olacağı mesajını verirken 4 bin liranın altında olmayacağı yönündeki beklentiler yükseldi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret konusunda toplumumuzun beklentilerinin yüksek olduğunu vurgulayarak memura olduğu gibi işçiye de ek refah artışı yapılmasını istedi. Türk-İş'in de yüzde 40'ın üstünde artışla 4 bin lirayı işaret ettiği belirtiliyor.

TOPLANTI ÖNCESİ BAKANLA GÖRÜŞTÜ 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı dün Türk-İş ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yarın TİSK'te yapılacak üçüncü toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu da asgari ücret hesaplamasını sunacak.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, toplantı öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'le yapmış olduğu telefon konuşmasında bekledikleri rakamı iletirken, memura olduğu gibi işçiye de ek refah artışı yapılması gerektiğini söyledi

Edinilen bilgiye göre işçi tarafı asgari ücretin 4 bin liranın altına indirilmemesini istedi. Atalay, "Bize de memurlara da enflasyonun üstünde bir zam olduğu zaman devlet onları veriyor. Bakan Beyin ifadesine göre enflasyonun üstünde ne var ise kümülatif onu tamamlamayı düşünüyorlar. İşçiyi bunun dışında tutmaları mümkün değil" dedi.

Kamuoyunda oluşan rakamların ortada olduğunu dile getiren Atalay, "Bu rakamların altında bir şeye 'evet' dememiz mümkün değil. İnşallah umduğumuz gibi olur. Hep birlikte zevkle imzalarız. 7 000 000a yakın insan bununla geçinmeye çalışıyor. Aileleriyle beraber 30 milyonun üzerine kişi. Yani ülkenin üçte birinden daha fazla" değerlendirmesinde bulundu..

VERGİ YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ 

Çalışanların mevcut asgari ücretle 15 gün dahi geçinemediğini kaydeden Ergün Atalay, "Bunu vergiden mi ya da başka yönden mi telafi ederler ben onu bilmiyorum. Ben ekonomist değilim. Ülkeyi yönetenler bu konu da makul, mantıklı bir rakam önümüze getirirlerse, işçi, işveren ve hükümet beraber kısa bir  sürede imzalamayı temenni ediyoruz. Arzumuz biran evvel önümüze bir rakam gelsin. Kamuoyunu fazla meşgul etmenin bir anlamı yok. Arzu ettiğimiz bir rakam gelmezse çabuk olmanın da anlamı yok" ifadelerini kullandı. Asgari ücret konusunda toplumumuzun tüm kesimlerinin görüşünü aldıklarını anlatan Atalay, şöyle devam etti:

"Dün Gerede'de benzinlikte çalışan pompacıyla konuştum, Eryaman'da fırındaki kızla konuştum, beklenti yüksek. İnsanların tebessüm edeceği, mutlu olacağı bir rakama beraber imza atmak istiyoruz. Asgari ücretlinin yüzde 90'ı, 10 kişinin altında çalışanı olan işyerlerinde. Geri kalanı ise 10 kişinin üstünde çalışanı olan işyerlerinde. Oluşan rakamların altında bir şeye 'evet' dememiz mümkün değil. İnşallah umduğumuz gibi olur. Hep birlikte zevkle imzalarız."

İŞÇİ BUNUN DIŞINDA TUTULAMAZ 

Asgari ücretin işverene maliyetine dikkati çeken Atalay, "İşverenlerimizin üstündeki yükün ne olduğunu işveren temsilcisi biliyor, ben de biliyorum, benim arkadaşlarım da biliyor. O yükü üzerlerinden almak gerekmektedir mu, gerekmektedir. Ondan önce bizler için ortadaki bu ücreti gözden geçirmek gerekmektedir. "

"Geçen hafta yeniden değerleme oranı yüzde 36 dolayında. Yani insanlar geçinmeyle ilgili büyük mücadele veriyor. Son iki üç ayda temel gıda maddelerine gelen zamlar ortada. Yüzde 30'un, 35'in, 40'ın üstünde olan rakamlar var önümde" dedi.

ÖNDER: BU YIL DAHA ÖNEMLİ 

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder de, "Bu yıl hem işçi hem işveren hem de devlet için biraz daha önemli sanıyorum asgari ücret. Ben önceden 2019'da, 2012'de ve 2008'de olduğu gibi bu yıl de oy birliğiyle hem işçi hem işveren hem de devletin ortak mutabakatıyla çıkmasını diliyorum" değerlendirmesinde bulundu..

KRİTİK EŞİK 4 BİN LİRA 

Uzmanlar asgari ücretin yüzde 30'un altına inmesi ve yüzde 45'in üzerine çıkmasının zor olduğunu belirterek, kritik eşiğin 4 bin lira olduğunu ifade ediyorlar.

İlk toplantıda Bakan Bilgin'in 26 ilde 2 000 500 çalışan ve 604 işverenle yapmış oldukları anket neticelerini açıklaması üzerine, işçi kesiminin ağırlıklı 3 000 750-4 bin lira, işveren kesiminin ise 3 000 500-3 000 750 lira arasında asgari ücret talep ettiği öğrenilmişti.

Asgari ücret, halen bekâr bir işçi için aylık net 2.825 lira olarak uygulanıyor.

Net asgari ücret yüzde 26 artışla 3.554 lira, yüzde 31 artışla 3712 lira, yüzde 34 artışla 3791 lira, yüzde 40 artışla da 3949 lira olacak.. (Sabah)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.