1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emeklilik Sisteminde Tamamen Değişti! Listedeki Meslekler Bugün Emekli Olabilecek…
Emeklilik Sisteminde Tamamen Değişti! Listedeki Meslekler Bugün Emekli Olabilecek…

Emeklilik Sisteminde Tamamen Değişti! Listedeki Meslekler Bugün Emekli Olabilecek…

Bağ-kur Tarım ve Emekli Sandığı ile Tarım, SSK, Bağ-Kur ve SSK emeklileri gibi başvuru yapmayan herkes pişmanlık duyacak. Başvuru yapanlar da bu fırsattan yararlanabilecek, büyük avantajlar geliyor. Çalışma hayatında olan kadınlara emeklilik için büyük fırsat oluşturuldu.

A+A-

Devletten büyük hamle geldi. Tarım Bağ-kur'u, Emekli Sandığı, Tarım SGK, Bağ-Kur ve SSK’ya başvuru yapmayanlar büyük pişmanlık duyacak, başvuru yapanlar bu fırsattan yararlanabilecek. Çalışma yaşamında olan kadınların erken emekli olabilmesi için devletten büyük adım geldi. Bu yöntemle devlet kadınlara iş hayatında daima yer almalarını hedefleyerek çalışmalar sundu. Önceden SSK'nın yararlandığı bu hak şimdi çalışan anneler için de oluşturuldu işte iki çocuğu olan anneye sağlanan 3 yıl borçlanma hakkının 3 çocuğa yükseltilmesi, sigortalı olup da doğum yapan kadınlara 3 çocuğa kadar borçlanma hakkına dair son dakika haberleri…

Başvuru yapamayan kişiler büyük pişmanlık duyacak, bu şekilde işçiler iş hayatında daha fazla yer bulabilecek, başka birinin bakımını üstlenen veya engelli çocuğu olan kadınlar erken emekli olabilme fırsatını sağlayabilecek. Engelli çocuğuna bakan kadınlara Prim Hakkı oluşturulacak. Emekli olacakların yaşında düşüş meydana gelecek, bu durumda olan kadınlar 2008 yılının Ekim ayından bu yana çalıştıkları günler 1.25 olarak hesaplanıyor ve engelli çocuğu olan kadınların faydalandığı bu hak ile önce yalnızca Bağ-Kur, Tarım Bağ-Kur, Tarım SSK, SSK ve Emekli Sandığı yararlanabiliyordu.

Evlatlık Alma Durumunda Da Geçerli Olacak

Sadece çocuk doğuran annelere değil evlatlık çocuk alan ve bakımını üstlenen annelere de doğum borçlanması hakkı sağlanıyor. Sigortası olan kadınlar 2 yaşını doldurmayan çocukları için doğum borçlanması yapabilecekler. Annelerin doğumdan sonra çocuğunu başkasına evlatlık vermesi durumunda annenin de doğum borçlanması yapma hakkı bulunacak.

Staj borçlanması annelere büyük bir avantaj sağlıyor. Normalde emeklilik hesabında bir önemi olmayan staj başlangıcı, doğum yapan kadınlarda doğum borçlanmasında geçerli sayılıyor. Anne adayları eğer staj başladıktan sonra doğum yapmışlarsa 3 çocuğa kadar borçlanma hakkı elde edebilirler.

Eskiden 2 olan doğum borçlanması, 3 çocuğa yükseltildi. İlk çocuk için doğum borçlanması imkanı oluşturulacak 2160 günlük Prim Hakkı oluşturulacak ve 6 yıla denk geliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum