1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi? Çalışmadan Emeklilik Müjdesi
Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi? Çalışmadan Emeklilik Müjdesi

Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi? Çalışmadan Emeklilik Müjdesi

Ev Kadınları ise çalışma imkanı bulunmadığı için emeklilik fırsatını da elde edemiyordu. Ancak o durum değişti. İsteğe bağlı olarak yalnıza emeklilik hakkından değil çalışanlar gibi sağlık hizmetinden de yararlanabilecekleri bir sistem getirildi.

A+A-

Emekli olmak için pek çok kişi çalışıyor ve bir işyerinde çalışarak prim, gün ve yaş şartlarını doldurmaya çalışıyor. SGK açıkladı! Kadınlar en çok 7.5 katı prim yatırabiliyor ve böylece emekli olabiliyor. Kadınların emekli olabilmesi için gerekli şartlar arasında yıl, yaş ve prim şartı bulunmaktadır. Belli bir süre sigortalılık gerekiyor. İşe giriş tarihine göre belirlenmektedir. Prim ise yine işe giriş tarihine göre ve günlük olarak ödenmesi gereken bir unsurdur. Primi iptal birine ait işyerinde çalışıp ister kendi iş yerinizi açarak doldurabilmek mümkündü. Ancak isteğe bağlı sigorta sistemi oluşturuldu. Bu sistem ile ev hanımlarına yepyeni bir kolaylık sağlandı. İşte ev hanımlarına müjde niteliği taşıyan o konuya ilişkin son dakika haberleri…

Emekli olmak artık ev hanımları için hayal değil. Çalışma imkanı olmayanlar da çalışmaya ara vermiş olanlar da bu haktan yararlanabilecek. Primi eksik olan vatandaşlar emeklilik hakkına sahip olabilecek. İsteğe bağlı sigortalılar kendi primlerini kendi ödeyip günlerini tamamlayabilecekler. Başvuru işlemleri ise oldukça basit.

Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vatandaşlara salınan kolaylıklardan biri de isteğe bağlı sigorta işlemidir. En yakın SGK müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz ve isteğe bağlı sigorta ödeyerek emekli olabilirsiniz. 1 Ekim 2008 tarihi sonrası sigortalı olarak değerlendirilmemektedir. Yani emeklilik hesaplaması yapılırken Bağ-Kur şartlarının geçerli olması mümkün oluyor. SSK’lılara göre daha fazla prim ödemeleri gereken bu kapsamdaki sigortalıların eksik primi olması ve 3.5 yıldan daha az isteğe bağlı sigorta ödevleri primlerini tamamlamaları halinde SSK'dan emekliliği elde edebilmeleri mümkün olacak ödenecek. Primler geçerli asgari ücrete göre belirlenmektedir. Brüt asgari ücret miktarının %32'si ödenerek isteğe bağlı sigortalı olabilmek mümkündür ve bunun için ödenecek prim miktarının 1.144 TL olmasına karar verilmiştir. En çok da yatırılabilecek miktar bu miktarın 7.5 katı olarak ödenmektedir.

SGK’ya bağlı sigortalı olabilmek için;

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Kendi çalışmalarından dolayı emekli maaşı almıyor olmak
  • Her ay prim ödemesini düzenli yapabilmek
  • Türkiye'de ikamet etmek gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.