1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KDV'de yeni dönem! Sistem artık değişiyor. Fiyatlar azalacak, gıda, eğitim ve sağlık...
KDV'de yeni dönem! Sistem artık değişiyor. Fiyatlar azalacak, gıda, eğitim ve sağlık...

KDV'de yeni dönem! Sistem artık değişiyor. Fiyatlar azalacak, gıda, eğitim ve sağlık...

KDV indirimi ile ilgili harekete geçildi. Yeni düzenleme yapılıyor. Sistem tamamen değiştiriliyor. Yeni KDV oranları ile etiket fiyatları düşecek. Yeni ekonomi politikaları kapsamında KDV ile alakalı de devrim niteliğinde adımlar atılıyor.

A+A-

KDV indirimi ile alakalı harekete geçildi. Yeni düzenleme geliyor. Sistem bütünüyle değişiyor. Yeni KDV oranları ile etiket fiyatları düşecek. Yeni ekonomi politikaları kapsamında KDV ile alakalı de devrim niteliğinde adımlar atılıyor. Sistem baştan sona sadeleştirilip kafa karışıklıkları giderilecek. Yapılan çalışma kapsamında yeni getirilecek sisteme ilişkin birkaç alternatif bulunuyor. Ya bunlardan biri tercih edilecek veya bir kaçının içinde yer aldığı yeni bir çatı oluşturulacak. KDV'nin tek rakama indirilmesi, gıdada KDV'nin yüzde 1'e çekilmesi üstünde çalışılan konular arasında yer almakta.

KDV'de yen bir dönem başlıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile AK Parti KDV'de köklü değişiklikler yapacak bir yasa teklifi üstünde çalışmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati hazırlıklarını "Gerçekten çok ses getirecek, KDV'nin sadeleştirilmesi piyasada bulunan başta üreticileri tüketicilerin ilk sırada olmak üzere herkezin ittifak edebileceği yalın bir sistem getireceğiz. Katma değer vergisinin (KDV) sadeleştirilmesi hayalini gerçekleştiriyoruz. Mali müşavirlerimiz yoruluyordu. Özellikle de KDV iadelerini hızlandırıyoruz" sözleri ile açıklamıştı.

İŞTE O ÇALIŞMA

Bakan Nebati'nin üstünde çalıştıklarını söylediği modelin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Alternatifli hazırlanan teklife Başkan Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda son biçimi verilerek TBMM'ye sunulacak. Teklifte ön plana çıkan düzenlemeler şöyle:

SİSTEM SADELEŞECEK

Halen Türkiye'de 1,8 ve 18 olmak üzere 3 farklı KDV oranı uygulanıyor. Sistem baştan sona sadeleştirilip kafa karışıklıkları da giderilecek.

YÜZDE 18 DÜŞECEK

Yapılan çalışma kapsamında yeni getirilecek sisteme ilişkin birkaç alternatif bulunuyor. Ya bunlardan biri tercih edilecek veya bir kaçının içinde yer aldığı yeni bir çatı oluşturulacak. Bu kapsamda evvela olarak üstünde durulan konu yüzde 18'lik KDV oranının düşürülmesi yönünde. Hangi rakama inerse nasıl bir sonuç çıkacağına ilişkin hesaplamalar yapılıyor.

KDV İÇİN TEK RAKAM

Farklı KDV rakamlarının uygulanması problemlere neden oluyor. Bunun ortadan kaldırılması için tek bir KDV oranını uygulamasına geçilmesi de üstünde de çalışılıyor. Bu kapsamda toptan mal ve hizmet tesliminde tek oran KDV, perakende mal ve hizmet tesliminde de yine tek oran KDV uygulaması yapılacak.

GIDA, SAĞLIK, EĞİTİM

KDV'de yapılacak düzenlemenin özellikle gıda gibi yurtdaşın temel ihtiyaç kalemlerinde indirim sağlayarak hayatlarını kolaylaştırılması isteniyor. Gıda, eğitim, sağlık gibi alanlarda tek ve düşük bir KDV oranı uygulanması gündemde.

SIFIR KDV

Çeşitli kesimler gıdada tek bir KDV oranı uygulanıp yüzde 1'e çekilmesi veya bütünüyle kaldırılması yönündeki taleplerini dile getiriyor. Sıfır KDV'nin maliyetlerine ilişkin de hesaplamalar yapılıyor. Bazı ürünlerde KDV'nin bütünüyle kaldırılması da bekleniyor. (Sabah)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.