1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca emekli ve memur bekliyordu Müjdeler Peş peşe geldi! Son Dakika Maaşlara 700 lira zam...
Milyonlarca emekli ve memur bekliyordu Müjdeler Peş peşe geldi! Son Dakika Maaşlara 700 lira zam...

Milyonlarca emekli ve memur bekliyordu Müjdeler Peş peşe geldi! Son Dakika Maaşlara 700 lira zam...

Milyonlarca emekli ve kamu personeli bekliyordu. Peş peşe zam ile alakalı açıklamalar geliyor. Asgari ücretin kesinleşmesinin ardından Türkiye’de tüm gözler emekli ve kamu personeli zammı için gelecek açıklamalara çevrildi. Asgari ücretteki 50 senenin en büyük artışı sonrası, '2022 emekli ve kamu personeli zammı ne kadar, kaç TL olacak?

A+A-

Ocak zammıyla ilgili ek sözleşme için mutabakata varan kamu personeliların yeni zammıyla ilgili bazı formüller de konuşulmaya başladı. Bunun için 2022 senesinde yapılacak. İkinci 6 ay zammının öne çekilmesi ve seyyanen artış talepleri de var. Emekliler için ise kademeli artış formülü öne çıkıyor. Öte yandan asgari ücrette gelir ve damga vergisi muafiyetinin kamu personeli maaşlarına ne kadar etki edeceği de ortaya çıktı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da zamlara ilişkin açıklamada bulundu... İşte zamlara ilişkin son gelişmeler...

Asgari ücretteki 50 senenin en büyük artışı sonrası, '2022 emekli ve kamu personeli zammı ne kadar, kaç TL olacak? Sorusu gündemde.Memurlar ve kamu personeli emeklileri toplu protokol zammının üzerine çıkılmasını beklerken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise asgari ücret zammı ile uyumlu bir oran ya da seyyanen zam beklentisi içerisine girdi.

MEMURLARA EK SÖZLEŞME 

Memurlar önceden yapılan toplu protokol gereğince 2022 yılı için yüzde 5+7 ve enflasyon farkı alacaklar. Ancak son dönemdeki gelişmelerden sonra kamu personeli sendikaları Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile görüşerek ek bir sözleşme yapılmasını ve toplu protokol üstünde bir zam daha verilmesini talep etmişti.

2022 MEMUR MAAŞLARI İÇİN YENİ FORMÜLLER 

Bu konu da mutabakata da varılmıştı. Bu mutabakata göre kamu personelilar için yeni bir zam oranı üstünde çalışmalar başlatıldı. Burada birkaç formül üstünde duruluyor.

MEMUR ZAMMI YÜZDE 16'YI BULABİLİR 

Öncelikle toplu protokol zammının üstünde oluşan enflasyon farkının ödenmesi. Yani bu sene için ilk 6 ayda yüzde 5 artı enflasyon farkı ödendikten sonra gerçekleşen enflasyona tamamlamak biçiminde bir artış yapılacak. Tahminlere göre enflasyon farkı ile yıl sonu zam oranı yüzde 16'yı bulacak. Yüzde 25 dolayında bir enflasyon gerçekleşirse bunun sonrasında 9 puanlık tamamlama yapılabilecek.

Bir diğer formüle göre ise seyyanen artış yapılarak bir sosyal destek sağlanması yönünde. Bu ödemenin de yine enflasyon ve asgari ücret ile uyumlu olması bekleniyor. Son günlerde ortaya çıkan üçüncü bir formül ise 2022 seneninın temmuz ayında yapılacak olan yüzde 7'lik zammın da öne alınıp bunun sonrasında iyileşme yapılması. Bu durumda ocak zammı yüzde 12 artı enflasyon farkı biçiminde gerçekleşebilecek.

MEMUR EMEKLİLERİ DE BEKLİYOR 

Memur emeklileri de toplu protokol ile zam aldıkları için yukardaki formüller onları da ilgilendiriyor. Tüm bu zamların kesin rakamları bu çalışmaların tamamlanması sonrasında ortaya çıkacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ 

Bu emekliler toplu protokolye giremedikleri için son 6 ayda oluşan enflasyon kadar zam alıyorlar. Bu yıl sonu enflasyon tahminlerine göre de SSK ev Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 14-15 dolayında olacak.

EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN ASGARİ ÜCRETLE UYUMLU BİR ARTIŞ BEKLENİYOR 

Ancak sayıları 10 milyonu bulan SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de asgari ücrete uyumlu bir artış yapılması bekleniyor. Burada enflasyon zammının üzerine bir refah payı ilave edilerek senelik enflasyona eşitlenmesi bir formül olarak dururken seyyanen zam da gündeme geldi. Burada seyyanen zam formülüne göre düşük maaşlı olanlardan başlayarak ödeme yapılması. Böylece taban maaşların yükselmesi söz konusu olacak.

Türkiye Emekliler Derneği burda taban maaşın 4.253 liralık asgari ücret ile eşitlenmesini talep ediyor. Üçüncü bir formülde ise oransal zam yapılması ve asgari ücret artışıyla uyumlu bir oranın belirlenmesi.

EMEKLİ ZAMMI KADEMELİ Mİ YAPILACAK? 

Burada yüzde 40 oranı öne çıkarken artışın kademeli olması de düşünülüyor. Yani daha düşük maaş alan emekliye daha yüksek oranda zam yapılması gündeme gelebilir.

7 BİN TL MAAŞ ALAN MEMUR 7 BİN 700 LİRA ALACAK" 

Haber Global canlı yayınına katılan Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Kaya, "Vergi muafiyeti kamu personeli maaşlarına nasıl yansıyacak?" sorusunu cevapladı. Kaya, 7 000 lira maaş alan bir kamu personeliun 7700 lira gibi bir rakama ulaşacağını söyledi. Kaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı:"Ortalama bir kamu personeliun maaşını ele alırsak rakamı telaffuz edebiliriz. 7 000 dolayında maaş alan aşağı yukarı 700 liralık vergi kesintisi var, demek ki, 700 lira dolayında bir rakamı net olarak ortaya koyabiliriz" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KABİNE TOPLANTISI SONRASINDA DUYURMUŞTU

Kabine toplantısı sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bir müjde de kamu personelilara vermek istiyorum. Asgari ücrette gelir ve damga vergisi muafiyetini genişletmiştik. Memurlarımızı da bu kapsama dahil ederek fiilen aldıkları ücretin artmasını sağlamaktayız." ifadelerini kullanmıştı.

BAKAN İLE GÖRÜŞTÜLER 

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın CNN Türk canlı yayınında açıklama yaptı. Yalçın, "Ek zam konusunda Sayın Vedat Bilgin ile bir araya geldik. Ek zam görüşmelerimizin bir an evvel başlamasını istedik. Sayın Bakan Aralık ayı enflasyonunu beklenmesi gerektiğine işaret etti" dedi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın şunları söyledi: "Düzenleme dolayısı ile teşekkürlerimizi ifade ettik. Buradaki temel yaklaşım kamu personelilarda matrağa kesintiye maaşla genel rakam arasında fark var. 4253 rakamının altından bir rakam hesabı yapılıyor. Aynı şey söz konusu değil. Aylık ya da senelik bazda kamu personeli lehine ufak bazılarında iyi avantaj oluşturuyor. Mesela ocakta yüzde 18'le başlayan vergi muamelesi yüzde 20'ye gidiyordu. Kamu dilimlerinde bazı yüksek maaş alanlar yüzde 20 dilimi görecek yüzde 27 dilimini görmeyecek.

Eşi çalışmayan hizmetli için aylık 56 lira fark edecek. Maaşa ek ilave olacak. Lise mezunu hizmetli için 57 lira. Öğretmen için aylık 188 TL'ye tekabül edecek. Eşi çalışmayan 2 çocukluda bunun altında olacak. Mühendis için 205 lira. Bölge müdüründe 813 lira fark edecek. Yüksek vergi dilimi ile yüzde 20'lik dilim arasında fark var.

Seyyanen konusunda Memur-Sen olarak ağırlık veriyoruz. Seyyanen bir iyileştirmeye ihtiyaç var. Gerekirse burda en düşük ücret parametrelerini tartışmalıyız. Az önce Sayın Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile Memur Sen olarak bir araya geldik ve bu düzenlemenin kamuoyunda ifade edildiği gibi ‘Memura şu kadar getiriyor’ gibi bir genelleme içinde, kamu personeli sayısına bölerek kullanılacak bir cümlenin daha sağlıklı olmadığını, bu konu da realist tablo ve rakamlar üstünde konuşulması gerektiğini kendine ifade ettik.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler