1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 49 Yaşında Erken Emekli Olabileceksiniz! Yüksek Maaşla 45 Mesleğe erken emeklilik Müjdesi Geldi...
49 Yaşında Erken Emekli Olabileceksiniz! Yüksek Maaşla 45 Mesleğe erken emeklilik Müjdesi Geldi...

49 Yaşında Erken Emekli Olabileceksiniz! Yüksek Maaşla 45 Mesleğe erken emeklilik Müjdesi Geldi...

SGK açıkladı! Kadın çalışanlar için doğum borçlanması erkek çalışanlar da ise askerlik borçlanmasıyla erken emeklilik mümkün. Erken emeklilik için en önemli etken işe başlangıç tarihi olarak da bilinmektedir.

A+A-

49 yaşında emeklilik nasıl mümkün olacak merak edilmektedir. Çalışanlara yıpranma hakkı sağlayan bazı mesleklerde bulunmaktadır. Bu meslekte 45 iş kolu olarak belirlendi ve belli gün sayısı yıllık primlerine ek olarak sağlanmaktadır. İşte SGK'dan ek prim sağlayan meslekler ve son dakika haberleri…

SGK’dan çalışanlara yapmış oldukları mesleklerini yıpratıcılığına göre ek prim verilmektedir. Her yıl 90 gün ek fiili hizmet artışı verilmesi halinde 12 ay çalışan bir vatandaş 15 ay çalışmış kabul edilir. Buna göre emeklilik şartları da değişmektedir. Fiili hizmet artışları mesleklere göre belirlenmektedir. Mesleklerin yoruculuğuna göre 60, 180 ve 360 gün olarak uygulanabilir.

Emeklilik ile ilgili vatandaşlar sürekli olarak araştırma yapıyorlar. Bazı düzenlemeler sonrasında emeklilik zorlaşıyor. Vatandaşlar erken emekli edecek formülleri araştırıyorlar. SGK’dan erken emeklilik hakkı 18 meslek için oluşturulurken 45 meslek grubuna sağlanır oldu. 45 mesleğe erken emeklilik imkanı sağlandı. Fiili hizmet süresi zammı oluşturuldu. tehlikeli meslekler için 360 güne kadar yıpranma payı sağlanıyor.

Yıpranma Payından Yararlanan Meslekler

SGK tarafından yıpranma hakkı 18 meslek için sağlanırken bugün 45 meslek için bu hak oluşturulmuştur. Madencilik ve yeraltı işleri, cıva üretimi, demir ve çelik fabrikaları, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet ve polis, MİT çalışanları, Ceza İnfaz kurumunda çalışanlar, TRT haber hizmetinde bulunanlar, basın ve gazetecilik işlerine çalışanlar, Cumhurbaşkanlığı yardımcıları, bakanlar ve en önemlisi de madencilik ve yeraltı işlerinde çalışanlar belirli oranda fiili hizmet süresi zammından yararlanarak erken emekliliği elde edebiliyorlar. 60 gün ile 180 gün arasında yıpranma hakkı oluşturulmuştur.

60-90-ve-180-gun-ek-prim-kazanabilirsiniz.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum