1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 8 Yıl Daha Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte SGK’dan O Formül..!
8 Yıl Daha Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte SGK’dan O Formül..!

8 Yıl Daha Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte SGK’dan O Formül..!

SGK'dan gelen açıklama vatandaşın yüzünü güldürdü. 8 yıl daha erken emekli olabileceğiniz o formül hayata geçiyor. Emeklilik yaşı gelmiş olan ancak 2000 yılından önce Bağ-Kur'a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtları dikkate alınacak.

A+A-

Şu ana kadar hiçbir Bağ-kur kaydı olmayan esnaf ve sanatkar için vergi ve oda kaydı yapıldıysa 1 Ekim 2008 tarihinden başlamak itibarıyla sigortalı sayılacak. İşte o formüle ilişkin detaylar ve son dakika haberleri…

SGK'dan 8 yıl daha erken emekli olabilmek mümkün. Bugün itibariyle yaklaşık 8 yıl kazanç sağlayabilirsiniz. 2005 yılında vergi mükellefi olarak esnaf kaydı başlayan biri bugüne kadar Bağ-Kur kayıt ve tescilini gerçekleştirmedi ise SGK’ya başvurduğunda 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla sigortalı sayılabilir. İşte, merak edilen erken emeklilik formülü ve konuya ilişkin tüm merak edilenler.

4 Ekim 2000 tarihinden itibaren 1 gün de olsa bağ-kur tescili bulunan esnafın erken emekli olmasına imkan sağlandı. Sigorta tescili olduktan sonraki dönem ile beraber vergi ya da şirket ortaklığı bulunuyorsa 20 Nisan 1982 tarihine kadar tescilini geriye taşıyabiliyor. 20 Nisan 1982 tarihine kadar tescilini geriye taşıyabiliyor.

Oda kaydı olan esnaf da 22 Mart 1985 tarihine kadar sigorta başlangıcını çekebiliyor. 4 Ekim 2000'den sonra Bağ-Kur tescili olan 2000 öncesi dönemi işletemiyorlar. 2000'den önce esnaf olduğu halde 4 Ekim 2000 tarihine kadar Bağ-kur tescili bulunmayan vatandaşlar sigorta hak ve yükümlülüğü 4 Ekim 2000'den başlıyor sayılarak emeklilikte hesaplama yapabiliyorlar.

1 Ekim 2008 tarihinden önce Bağ-Kur tescili olan esnaf ise 4 ekim 2008’e kadar süre için vergi mükellefi veya odaya kayıtlı Bağ-Kur'unu Bağ-Kur'u silinmiş olsa da geriye taşıyabiliyor. Sadece aktif hale getirmek kafi olacak.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu tarafından yapılan açıklamaya göre 2000 yılından önce Bağ-Kur'a kayıt yaptırmamış olan esnafın oda vergi kaydının dikkate alınması talebi geldi. Pek çok esnaf daha önce sağlanmış olan geriye dönük borçlanma imkanından ekonomik sorunlar nedeniyle faydalanamamıştı. Bununla ilgili başkan beklemiş olduğu bu haber için uzun zamandır çalışmalar yapılıyor. Esnafın gözü kulağı vergi ve oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma yaparak emekli olmak fırsatında idi. Yeni bir yasal düzenleme ile bunu sağlayabilmek mümkün olacak. Birleştirme hakkı da sağlanacak dedi.

Emeklilik maaşının belirlenmesi ve emekliliğin hesaplanması için hizmet birleştirme hakkı oluşturulmaktadır. Bu sayede Bağ-Kur'lu olarak sigortalı olanlar sigortalı olarak başka bir işte çalıştıkları dönem içinde SSK'ya mensup sayılırlar. Bu durumda da kişilerin hem kendi hem de işveren tarafından kendine ödenmiş sigorta primlerinde hak kaybı yaşamaması için hizmet birleştirmesi talebi hayata geçirilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.