1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Almanya yine Skandal Bir Karara İmza Attı! Almanya, Türkler İçin Engel Getirdi...
Almanya yine Skandal Bir Karara İmza Attı! Almanya, Türkler İçin Engel Getirdi...

Almanya yine Skandal Bir Karara İmza Attı! Almanya, Türkler İçin Engel Getirdi...

Gri pasaportla adam kaçırma skandalının ardından Almanya, Gri ve yeşil pasaportlu Türkler için engel getirdi. Almanya'nın "Gri ve yeşil pasaportlu Türklerden geliş nedeni ve giriş gerekliliğini gösteren belge isteyin" talimatı istediği ortaya çıktı.

A+A-

Türklere vize randevusu vermeyen Almanya, "Gri" ve "Yeşil" pasaporta da engel getirdi. Gri pasaportla adam kaçırma skandalının ardından sınırlara "Gri ve yeşil pasaportlu Türkler’den geliş nedeni ve giriş gerekliliğini gösteren belge isteyin" talimatı gönderildiği ortaya çıktı. Almanya, ayrıca vatandaşlarına "Mecburi olmadıkça Türkiye'ye gidilmemesi“ çağrısında bulundu.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, Almanya, “Gri pasaport” skandalının ardından “Almanya vizesi istemeyen pasaportlarla gelenlerden de geliş nedenini ve kısıtlamalara karşı istisna olan durumu kanıtlayan ek belgeler istenilecek” şartını getirdi.

“GEREKÇE” ŞARTI

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yeşil, Gri ve Siyah” pasaportla vizesiz gelişlerin de artık denetleneceği, sınırlarda da ek belge istenileceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, özel pasaportla gelenlerin zaten geçerli mazereti olmadan alınmayacağı vurgulanırken, ‘vizesi olsa bile’ tüm pasaport sahiplerinin geçerli ziyaret nedenlerini önceden sunmaları gerektiği hatırlatıldı.

Yeni karar göre artık, bir tek cumhurbaşkanı, başbakan, bakan ve milletvekillerinin kullandığı “Kırmızı pasaport” kullananlar, vizesiz ve ek belge istenmeksizin Almanya'ya gidebilecek.

VİZE RANDEVUSU DURUMLARI

Açıklamada vize randevularının bir yıldır olduğu gibi ancak istisnai durumlarda verilmeye devam edildiği belirtildi. Türk vatandaşlarına ise şu durumlarda vize başvurusu hakkı tanınacağı ifade edildi:

  • Ölüm, doğum ve birinci dereceden yakınlarının düğünü gibi durumlar
  • Almanya'da fabrika ya da üretim tesislerinde montaj, bakım ve tamir için çağrılan kişiler
  • Fuar düzenleyicileri (fuar montaj işçileri değil) ve katılımcıları
  •  Aile birleşimi vizesi alanlar ve eşiyle birlikte yaşayacak olanlar
  • Acil ve gerekli tıbbi durumlar nedeniyle Almanya'ya gidecek olanlar
  • TIR şoförleri, denizciler ve uluslar arası nakliyat yapanlar.

“MECBUR DEĞİLSENİZ GİTMEYİN”
Almanya'nın açıklamasında, “Schengen vize başvuruları yalnızca istisnai durumlarda ve belirli koşullar altında kabul edilecek“ denildi ve üstteki istisnaların yazılı olarak kanıtlanması gerektiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Türkiye'nin tamamına gereksiz turistik gezilere karşı uyarıyoruz. Türkiye, salgından ciddi derecede etkilendi. Sayılar azalsa da Türkiye yüksek enfeksiyon riskli ülke olarak konumlandırılmaya devam edilmektedir“ ifadesi kullanıldı. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.