1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Altın fiyatlarının neden sert düştüğü belli oldu! Altın fiyatları nelerden etkileniyor?
Altın fiyatlarının neden sert düştüğü belli oldu! Altın fiyatları nelerden etkileniyor?

Altın fiyatlarının neden sert düştüğü belli oldu! Altın fiyatları nelerden etkileniyor?

Ons altın 1-18 Haziran tarihleri arasında yüzde 6.7 değerinde düşüş yaşadı. Gram altındaki düşüş ise yüzde 4.37'ye ulaştı. İşte ve altın ve dolar fiyat değişikliğinin nedeni...

A+A-

Altının onsu 1.764 dolara geriledi. Ancak altına ilişkin beklenti sürüyor. Bu beklentileri koruyanlardan birisi de Commerzbank.

Milliyet'ten Zeynep Aktaş'ın ilgili yazısı şöyle; Kurum hedef fiyat önerisinde değişikliğe gitmedi. Şimdilik altında pozitif görüşünü devam ettiriyor. 2021 sonunda 2.000 dolar/ons fiyat önerisinde bulunuyor.

Bununla beraber senenin üçüncü çeyreği için beklentisini 1.900 dolar/onstan 1.850 dolar/onsa revize etti.

Gram ve ons 

Ons altın 1 Haziran-18 Haziran tarihleri arasında % 6.7 değer kaybetti. Gram altındaki düşüş ise % 4.37 oldu. Gram altın dolarla fiyatlandığı için düşüş daha sınırlı oldu.

Altın maliyetleri nelerden etkileniyor? 

Altına yönelik arz ve talep dengesi fiyatı etkiliyor. Çıkarılan altın miktarı sınırlı seviyede. Talep yoğunlaştığında arz kısmının sınırlı kalması nedeniyle fiyat yükselebiliyor.

Enflasyondaki artış paranın alım gücünü erittiğinden güvenli liman olarak altına yönelim güçlenirken altının değerini artırır.

Faiz oranının düşük kalması altına yönelimi güçlendirirken yanı sıra fiyat artışını getiriyor. Ülkelerin altın rezervi tutması altın maliyetlerina olumlu yansıyor. Beklenmedik doğal afetler, ekonomik hareketlilikler altına yönelimi güçlendirir.

Büyüme beklentileri sürüyor 

JPMorgan, TCMB para politikası kararlarını değerlendirdiği raporunda, Türkiye için 2021 yılı GSYH büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti. Mobilitede hızlı toparlanmayı ve Kovid-19’a karşı aşılamanın hızlanmasını dikkate alan JPMorgan, 2021 yılı için GSYH büyüme tahminini % 6.1’den % 6.8’e çıkardı.

TCMB’nin beklentilere paralel olarak politika faizini % 19’da tuttuğuna işaret eden JPMorgan, ana politika yönlendirmesine ilişkin cümlelerin önceki PPK toplantısına göre değişmeden kaldığına dikkat çekti.

JPMorgan, kuvvetli yurt içerisinde talep, yükselen maliyetlerin yol açtığı fiyat baskıları ve zayıf politika kredibilitesinin sıkı politikanın devam ettirilmesini desteklediğini vurguladı.

Piyasalarda şimdi rizikolar satılıyor 

Piyasalar muhtemel FED faiz artışını, global bazda kırılganlıkları ve emtia rallisinin tersine dönme ihtimalini fiyatlıyor. En fazla etkilenenler borsa ve emtialar. Dolar kuru 8.73 TL’ye çıktı. Altının onsu 1.764 dolar

Yurtdışı ve yurt içinde artan rizikolar piyasalarda sert dalgalanmaların yaşanmasına yol açıyor. BIST 100 Endeksi, içerisinde sıkıştığı bandı aşağı kırdı.

Emtialarda değer kayıplarının artacağı beklentisi altın ile altın bazlı hisseler ve demir çelik sektörü hisselerinde satışları getirdi.

BIST 100 Endeksi’nin 1.445 seviyesinin üstünde kalma gayreti başarılı olamadı. Endeks son iki hafta içerisinde yoğun olarak 1.432-1460 bandından hareket etti. 1.445’in aşağı kırılmasıyla satışlar attı. Endeks, haftayı 1.391’den kapatırken yukarı çıkma enerjisinin zayıf kaldığını gösterdi.

BIST 100 Endeksi, 18 milyar TL hacimle geriledi. Haziran ayının geride kalan üç haftasında, İşlem hacmi en düşük 17.5 milyar TL en yüksek 22.9 milyar TL’yi gördü, Haftalık bazda yüksek ve düşük hacmin gerçekleştiği dönemlerde yansımasını endeks hareketinde de gösterdi. Hacim düştüğünde hareket zayıf ve cılız kaldı.

İşlem hacmi yüksek ilk 10 hisse arasında THY, Emlak Konut GMYO, Garanti Bankası, Ereğli Demir Çelik, Koza Altın, Kardemir (D), Petkim, Şişe Cam, Gübre Fabrikaları, Beşiktaş Futbol yer almakta. İşlem hacmi en yüksek ilk 10 şirket farklı sektörlerde yer alırken belli bir sektörde kümelenme söz konusu değil.

Dört kritik hisse 

Yüksek hacimle listede yer alan 10 hissenin dördü ağırlığı en fazla olanlar. Bunlardan Ereğli Demir Çelik’in endeks üstündeki ağırlığı tek başına % 8. Hisse bu oranla kendinden sonrakilerle arasında açık ara fark olduğunu gösteriyor.

Ardından gelen Garanti Bankası’nın endeks üstündeki ağırlığı % 4,87. Üçüncü sırada gelen Şişe Cam % 3,52 ve sonrasındaki THY % 2,97 paya sahip bulunuyor. Bu dört hissenin değer kaybetmesi endeksi aşağı çekmede etkili oluyor.

Uzun vadeyi kaçırıyorlar 

Yatırımcılar kısa süreli fiyat hareketlerini izlerken uzun süredeki getirileri kaçırabiliyor. Son 10 senede Ereğli Demir Çelik düzeltilmiş fiyatlarla 90 kuruştan 17.79 TL’ye çıktı. Bu süreçte hisse, senelik bazda % 109 yükseldiği dönemler yaşadığı gibi % 25 düşüşler de gördü.

Ancak tüm bu iniş çıkışların sonucunda hisse 10 senelik zaman aralığında % 1.496 getiri sağladı. Bugün geriye dönük hissenin grafiğine bakanlar dalgalı fakat yükselen bir eğri görmekte.

Kısa sürelerde hisselerde iniş çıkışlar yaşanması olağan bir durumdur. Ancak büyüyeceği düşünülen sektörlerde faaliyet uürüten firmalarda uzun sürede pozisyon alabilmek getiriyi daha büyük yakalama imkânı verecektir.

Uzun vadeli hedeflerle hareket edenler günlük düşüşlerden olumsuz yönde etkilenmedikleri gibi görmezler dahi. Oysaki kısa süreli işlemlerde bulunanlar açısından bir haftada gerçekleşen % 7.34’lük kayıp kâbus olarak görülebilmekte. Bu nedenledir ki uzun sürede büyüyen sektörlerde yer alan kuvvetli firmalarda alınacak pozisyon, bir yandan günlük stresten uzak tutarken öte yandan kazandırma potansiyelini de artıracaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.