1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Annelere Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Büyük Müjde! Her Çocuk İçin 720 Gün Erken Emekli Olacak...
Annelere Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Büyük Müjde! Her Çocuk İçin 720 Gün Erken Emekli Olacak...

Annelere Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Büyük Müjde! Her Çocuk İçin 720 Gün Erken Emekli Olacak...

Kadın sigortalılara büyük fırsatlar sunuluyor. Annelere erken emeklilik yolu açıldı. Staj avantaj sağlarken evlat edinen kadınlar ve engelli çocuğu olanlar da erkenden emekli olma imkanı sağlıyorlar. İşte emeklilik konusunda merak edilen tüm detaylar…

A+A-

Kadın sigortalılara ülkemizde yeni haklar sağlanıyor. Bu haklarla pek çok kadın emekli olmayı elde edebiliyor. Annelere erken emeklilik sağlayan o yöntemler arasında doğum yardımı yer alıyor. İşte doğum yardımına ilişkin merak edilenler ve son dakika haberleri…

Her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı oluşturuldu ve 3 çocuğa kadar borçlanma yapılabiliyor. Çocuk başına 2 yıl borçlanma hakkı oluşturuluyor. Toplamda 2160 gün kazanabilmek mümkün hale geliyor.

Staj Sigortası da Sayılıyor!

Normal şartlarda emeklilik için staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmaz. Doğum borçlanması için daha farklı bir yöntem uygulanıyor. Staj başladığı tarihten sonra doğum yapıldıysa bu doğumlar için borçlanma hakkından yararlanabiliyor.

Yalnızca çocuk doğuran veya staj yapan kadınlar değil evlat edinenler de bu kapsamda o tutuluyor. Evlat edinen annelerin çocuğunu evlatlık veren annenin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Evlat edinme yoluyla borçlanma yapabilmek için evlat edinilen çocuğun 2 yaşının altında olması gerekiyor. Doğum borçlanmasında her bir çocuk için 2 yıllık süre tanınıyor doğumdan sonra evlat edinildiği tarihe kadar doğum yapan anne tarafından evlat edinilen tarihten sonra isim için ise evlat edinen anne tarafından borçlanma hakkı kullanılıyor.

Engelli anneleri ise borçlanma hakkı için farklı bir olanak sağlanıyor. Ağır engelli çocuğu bulunan kadınlar için erken emeklilik fırsatı oluşturuluyor. 1 Ekim 2008 tarihinden bu yana uygulanan yönteme göre her 4 yıla bir yıl prim eklenmesi sağlanıyor. Yaştan da 1 yıl düşürülmesi gündemde. Annelerin bu haktan yararlanabilmesi için çalışması veya isteğe bağlı sigortalı olması gerekiyor. Ayrıca çocuğun başkasının bakımına muhtaç olacak şekilde ağır engelli olduğunu sağlık raporu ile belgelenmesi şartı da bulunmaktadır.

Kadınlarda Erken Emeklilik Sağlayan 5 Etken

5 etken ile kadınlara erken emeklilik hakkı sağlanıyor. Hangi kurumdan olunursa olunsun bütün kadın çalışanlar bu haktan yararlanabiliyorlar. Doğumların ilk sigortalı olunan tarihten sonra gerçekleşmesi gerekiyor. Staj veya çıraklık sigortası sonraki doğumlar için borçlanma yapılabiliyor. Borçlanma yapılacak süre için çalışmamış olmak gerekiyor. İstenen borçlanmayı ihtiyaç olan gün kadar borçlanma yapılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.