1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Az önce Harika bir haber Geldi Çalışanlara erken emeklilik! Müjde Tam 45 meslek, EYT'liye prim Düzenlemesi...
Az önce Harika bir haber Geldi Çalışanlara erken emeklilik! Müjde Tam 45 meslek, EYT'liye prim Düzenlemesi...

Az önce Harika bir haber Geldi Çalışanlara erken emeklilik! Müjde Tam 45 meslek, EYT'liye prim Düzenlemesi...

Çalışan işçiler erkenden emekli olabilmenin hayallerini kuruyor. Ülkemizde böyle bir imkan var. Şöyle ki belirlenen 45 iş sektöründe çalışanlar için erken emeklilik fırsatı bulunmaktadır. ne zaman emekli olurum malülen emekli ne zaman olunur? EYT son durum ne?

A+A-

Şu sıralar Emeklilikte Yaşı Takılanlar (EYT’liler) meselesi epeyce konuşuluyor. Çeşitli çözüm yolları aranırken, erken emeklilik de yeniden gündeme geldi. Ülkemizde belirlenen bazı meslek dallarından birinde çalışıyorsanız, erkenden emekli olabilirsiniz. İşte hem EYT’lileri hem de milyonlarca çalışanı ilgilendiren o formüller…

EYT’LİLER İÇİN ÇEŞİTLİ FORMÜLLER MASADA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT’liler için bir komisyon kurulmasını istedi. 2022 yılı sonuna kadar EYT meselesinin çözüme kavuşacağının müjdesinin verilmesinin ardından gözler sunulmakta olan formüllere çevrildi. Ayrıca ülkemizde erken emeklilik olanağı sağlamakta olan 45 meslek grubu da yeniden gündeme geldi. Yıpranma payı, fiili hizmet süresi, çalışma süresine ilave edilerek, işe giriş tarihi belli bir oranda daha erkene çekiliyor. Bu süreler 5 seneden fazla alınamıyor. Tek istisna olan Türk Silahlı Kuvvetleri, MİT ve emniyet mensupları için bu süre 8 yıla kadar çıkıyor.

YAŞ İNDİRİMİ İÇİN ÇALIŞMA SÜRESİ KOŞULU DA BULUNUYOR

45 meslek grubundan birine aitseniz 5 yıla kadar sigorta başlangıcınızı geriye çekebiliyorsunuz, fakat bunun bir de koşulu var. Bu şart ise çalışma süresi. Yeraltındaki işlerde 1800, diğer sigortalı işlerde 3600 gün fiili hizmet süresi kapsamında çalışmış olmak gerekmektedir.

YAŞTAN EMEKLİLİK OLMA KOŞULLARI NELERDİR?

İlk defa uzun süreli sigorta kollarına prim ödenerek çalışılan gün giriş olarak kabul ediliyor. Emekli olabilmek için çalışma yılı, gün sayısı, yaşın dolması mecburi. Yaştan emeklilik sigortalı olunan tarihe göre değişiyor. 18 yaşından önceki sürelere ait sigorta günleri kaybolmaz, emeklilikte aranan prim gün sayısında hesaba katılır.

Bu yaştan önceki çalışmaların emekliliğe etkisinde Nisan 1981 tarihi önem taşıyor.

Çimento, cam, kurşun, demir ve çelik fabrikaları, yeraltı işleri, askeri görevlerde, emniyet ilk sırada olmak üzere 45 iş konulunda yıpranma sebebiyle erken emekli olunabiliyor. Bu meslek dallarında çalışanlar için ödenen primler daha fazla kabul ediliyor ve yaş koşulunda indirim yapılıyor. Ağır bir meslekte çalışıyorsanız yıpranma payı ile erken emeklilik mümkün olabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.