1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Resmen Açıkladı! PTT'den Herkese 1677 TL Yardım Parası Ödemesi Yapılacak...
Bakan Resmen Açıkladı! PTT'den Herkese 1677 TL Yardım Parası Ödemesi Yapılacak...

Bakan Resmen Açıkladı! PTT'den Herkese 1677 TL Yardım Parası Ödemesi Yapılacak...

Bakan resmen duyurdu. Ödemelerin başladığı belirtildi. Paralarını hesaplarından çekilebilecekler. İhtiyacı olan vatandaşlara katkı sağlamak amacıyla oluşturulan karşılıksız ödeme destekleri yatırılmaya başladı. Mart ayına ilişkin sağlık, eğitim, çoklu doğum, kronik hastalık yardımlarına ilişkin ödemeler sosyal yardım desteği ödemeleri yapıyor.

A+A-

Bakan resmen duyurdu. Ödemelerin başladığı belirtildi. Paralarını hesaplarından çekilebilecekler. İhtiyacı olan vatandaşlara katkı sağlamak amacıyla oluşturulan karşılıksız ödeme destekleri yatırılmaya başladı. Mart ayına ilişkin sağlık, eğitim, çoklu doğum, kronik hastalık yardımlarına ilişkin ödemeler sosyal yardım desteği ödemeleri adı altında yatırılmaya başlandı.

Vatandaşa büyük müjde geldi! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Nakdi sosyal destek programı ile beraber 2.667.000’den fazla ihtiyaç sahibi için oluşturulan ödemeler hesaplarına yatırılıyor. Toplam 274.3 milyon TL ödemenin vatandaşa ulaştırılacağını bilgisi paylaşıldı. En büyük pay ise çocuklu aileler için oluşturuldu. Çoklu doğum sonucunda dünyaya gelmiş çocuklar için yapılacak ödemeler ve eğitim çağındaki çocuklara verilen sosyal destek ödemeleri büyük bir bölümünü oluşturdu. Kadınların gebelikleri, doğumları ve lohusalık dönemleri için ihtiyaç sahiplerine 2 aylık düzenli ödeme yapılması sonucu 2.665 milyon kişi için 271.1 milyon TL'lik ödeme yapılacağı belirtildi. İşte, ödemeye ilişkin detaylar ve son dakika haberleri…

Kimler Muhtaç Aylığından Faydalanabilir?

Devletten vatandaşa destek verilmeye devam ediyor. 3294 sayılı yardım yani şartlı eğitim yardımı kapsamında ilkokul öğrencileri için kız çocuklarına 50, erkek çocuklarına 45 TL, ortaöğretim öğrencileri için erkek öğrenciye aylık 55, kız öğrenciye 75 TL ödeme yapılıyor. 2 aylık olarak yapılan bu ödemeler ailenin sosyal güvencesinin olmaması halinde verilmektedir. Bu ödemelerin dışında çoklu doğum desteği ailelere sağlanıyor.

Muhtaç ailelere üçüz ya da ikiz gibi çoğul doğumlarda 0-24 ay çocuk sahibi olmaları halinde çocuk başına 150 TL'lik ödeme yapılıyor. 2 ayda bir yatırılan bu ödemeler en fazla 24 ay devam ediyor. 852 TL gelir şartı olması gerekiyor. Doğum yardımı ise birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve daha sonraki doğumlar için 600 TL olarak bir defaya mahsus ödeniyor. Sosyal Hizmetler merkezine yapılan başvurular değerlendirildikten sonra bir ay içinde bu ödemeler yapılıyor.

Kronik Hastalığı Olanlara Ödeme

Kronik hastalığı olanlara devletten maddi yardımlar geliyor. Kronik hastalık yardım ödemeleri 25 Mart 2021 itibariyle yapılmaya başlandı. 24 Mart 2021 tarihi ve 29 Mart 2021 tarihine kadar ödemeler gerçekleştirilecek. Kronik hastalıkların hangileri olduğu ise merak ediliyor.

Bu hastalıklar; tüberküloz, serebralpalsi, silikozis hastalığı gibi hastalıklardır. % 15 oranında güç kaybı yaşanması halinde belirli miktarlarda ödeme yapılmaktadır. Hasta vatandaşlara aylık 1.658 lira ödeme yapılmakta.

Hafif silikozis hastalarına bağlanan aylıkı 1.317 lira, orta silikozis hastalarına bağlanan aylık, 1.505 lira, ağır silikozis hastalarına bağlanan aylık 1.677 lira kadar ödeme yapılmakta.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.