1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakanlık Başvuran Herkese 2 Bin 420 TL Ödeme Yapacağını Duyurdu...
Bakanlık Başvuran Herkese 2 Bin 420 TL Ödeme Yapacağını Duyurdu...

Bakanlık Başvuran Herkese 2 Bin 420 TL Ödeme Yapacağını Duyurdu...

Ücretsiz ulaşım ve 2420 TL anında veriliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın on binlerce vatandaşa sağladığı engelli maaşı ve yaşlı maaşı destekleri 2021 yılında da devam ediyor. Evde bakım maaşı kaç TL? 65 Yaş aylığı 2021 yılında kaç TL ödeniyor? 2021 Yılı Engelli maaşı ne kadar ödeniyor?

A+A-

Ücretsiz ulaşım ve 2420 TL anında veriliyor! Ülkemizde yaşlılarımız için pek çok destek sunuluyor. Bu destekler arasında 65 yaş aylığı ve evde bakım desteği dikkat çekiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın on binlerce vatandaşa sağladığı engelli maaşı ve yaşlı maaşı destekleri 2021 yılında da devam ediyor. Aile Bakanlığı'nın en fazla alınan desteklerinden ikisi engelli maaşı ve yaşlı maaşı. Bakanlık belli bir oranda engeli olan vatandaşlar ile belli bir yaş üzerinde bulunan yaşlı vatandaşlara destek ödemesi yapıyor. Aylık olarak düzenli ödenen yaşlılık ve engelli maaşlarından faydalanmak için sağlanması gereken koşullar bulunuyor.

Ülkemizde yaşlılarımız için pek çok destek sunuluyor. Şartları sağlayanlara 763 lira 65 yaş aylığı, bin 657 lira evde bakım desteği veriliyor. Ücretsiz ulaşım, sağlık gibi imkanlar da var. Fakat bazı koşullar var. Bu koşulların başında vatandaşların aylık gelir düzeyleri geliyor. Eğer kişinin sosyal güvencesi varsa, aylık geliri yüksek ise bu destek ödemelerinden faydalanamıyor. Aile Bakanlığı'nın ilan ettiği başvuru koşullarını sizlerle paylaşıyoruz. Söz konusu iki destek için başvuruda bulunacak olanlar başvurularını kendi ilçelerinde kaymakamlık bünyesinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunabilirler.

İşte destekler:

65 YAŞ AYLIĞI:

Halen 65 yaş üstü vatandaşlara aylık 763,67 lira ödeme yapılıyor. Bu ödemede kişinin kendisinin ve eşinin gelirine bakılıyor. Kişi başı gelirin 852 liradan az olması gerekiyor.

SAĞLIK HİZMETİ:

Devlet, engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilere bedelsiz evde sağlık hizmeti veriyor.

ÜCRETSİZ ULAŞIM:

65 yaş ve üzeri vatandaşlar şehir içi toplu taşımaya para ödemiyor.

BAKIM DEVLETTEN:

Bakıma muhtaç olan, kimsesi olmayan 'yoksul' yaşlıların huzurevi ve bakım evlerinde ücretsiz bakılması sağlanıyor.

EVDE MAAŞ:

Emekliler, sağlık durumları nedeniyle PTT veya bankalardan maaş çekemiyorsa evde ödeme yapılıyor. Bunun için SGK'ya başvuru yapılması yetiyor.

EVDE BAKIM DESTEĞİ:

Bakıma muhtaç yaşlıların ailelerinden ayrılmaması için evde bakım desteği sağlanıyor. Aylık ödeme bin 657 lira 86 kuruş. Bu destek için yüzde 50 ve üstü engelli raporu gerekiyor. Maaş yaşlıya değil, ona bakana veriliyor. Hanede kişi başı gelirin bin 705 liradan az olması da şart.

YADES, 66 BİN KİŞİYE ULAŞTI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 65 yaş üstü vatandaşların korunması, desteklenmesi, evde bakımlarının yapılması ve psikososyal destek gibi geniş bir alandaki uygulamaları kapsayan Yaşlı Destek Programı (YADES) ile 66 bin 726 kişiye ulaştı.

Son 4 yılda 16 ilde, 40 farklı projeye toplam 32 milyon 846 bin 32 lira kaynak aktarımında bulunuldu. Program ile 66 bin 726 yaşlıya destek sağlandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.