1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Başkan Erdoğan'dan toplantı sonrası son dakika açıklaması! Asgari Ücret ne kadar olacak! Müjde Verildi!
Başkan Erdoğan'dan toplantı sonrası son dakika açıklaması! Asgari Ücret ne kadar olacak! Müjde Verildi!

Başkan Erdoğan'dan toplantı sonrası son dakika açıklaması! Asgari Ücret ne kadar olacak! Müjde Verildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde toplanan Kabine Toplantısı bitti. Kritik toplantı sonrasında Başkan Recep Tayyip Erdoğan canlı yayın programında açıklamalarda bulundu.

A+A-

Başkan Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde toplanan Kabine Toplantısı sona erdi. Kritik toplantı sonrasında Başkan Erdoğan canlı yayın programında açıklama yaptı. Başkan Erdoğan asgari ücret hakkında son dakika açıklamasında bulunurken asgari ücrette kamu işçileri ve memurların maaşlarında yapılan artışı örnek gösterdi. Çiftçilere de bir müjde veren Erdoğan, 2.6 milyar liralık desteğin Aralık ayının ikinci yarısında hesaplara yatırılacağını belirtti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde düzenlenecek Kabine Toplantısı bugün toplandı. Kritik toplantı sonrası Başkan Erdoğan açıklama yaptı.

KILIÇDAROĞLU'NA O SÖZLERLE YANIT VERDİ

Millete söyleyecek sözü, ortaya koyacak programı vizyonu olmayanların içlerindeki kini, nefreti bu tarz davranışlarla dışa yansıttıkları görülüyor. Hiç kimsenin partisinde, dost ortamında, evinde nasıl davrandığına elbette karışmayız. Ama burdan TBMM'nin nezaketine, izzetine, bu yüce kurumun faziletine uygun davranışlar sergilemeye davet etmek de bizim görevimizdir.

Meclis Genel Kurulu'nda süren bütçe görüşmelerinin bir an evvel hayırlısıyla tamamlanmasını diliyorum. Yeni Hazine ve Maliye Bakanımız Nureddin Nebati Bey'e bir kez daha başarılar diliyorum. Kendisinin üstlendiği görevi maliye politikalarımızı, yeni ekonomi programı doğrultusunda kuvvetli bir biçimde yöneteceğine inanıyorum.

KATAR ZİYARETİ

Pazartesi ve Salı günleri Katar'a fotoğrafı ziyaret gerçekleştirdik. Katar'la bugüne dek siyasi, askeri, ticari, ekonomik ve kültürel konuları kapsayan 84 mutabakat imzalayarak işbirliğimizi devamlı ileri taşıdık. Cumartesi günü Siirt'te ilk etabını hizmete açtığımız tamamı 500 000 000 doları bulacak yatırımı Katar'la ahenkli yürüttüğümüz örneklerinden birisidir.

Türk-Katar Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı'ndaki askerlerimizi ziyaret ettik. Önceki hafta Abu Dabi prensinin ülkemizi ziyareti yeniden yükselen ilişkilerimizin bir başka işaretiydi. BAE'nin ülkemize yapacağı 15 milyar dolarlık yatırımın müjdesini kamuoyunda paylaştık. BAE ile başlattığımız yeni dönemi hızla daha ileriye taşımanın çabası içerisinde olacağız.

Ülkemizin dört bir yanında kimi kendi vatandaşlarımız, kimi global yatırımcılar tarafından sürdürülen yüzlerce dev yatırımı yakından takip etmekteyiz. Türkiye'nin kurtuluşunu, global çıkar odaklarının güdümündeki reçetelerle değil kendi kaynaklarını harekete geçirecek yatırımlar ile istihdamda, üretimde, cari fazlalığıyla görüyoruz.

Ülkemizi 19 senedir hakka, hakikate hakkaniyete dayalı bir demokrasi ve kalkınma anlayışı ile yönetiyoruz. Türkiye'de bu kavramlardan nasibini almamış bir zihniyet hep olmuştur, bundan sonra da olacaktır. Tek parti faşizmi ile başlayıp, darbe ve vesayet dönemiyle süren, dışarıdan aldığı destekle kendisini milli iradenin üzerinde gören, gerektiğinde terör örgütleri ve her çeşit şer şebekesiyle işbirliği yapan bu zihniyet milletimizin izanına çarpmıştır."

ENERJİ VE GIDA FİYATLARINDA YÜKSELİŞ

Bu zihniyet ekonomi alanında yaşanan değişimi aynı sinsilikle mecrasından saptırmaya başlıyor. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme. Hedef bu. Bu zihniyet yüksek faizle ekonomiyi soğutma yapmak, küçültmek ve istihdamı azaltmak istiyor. Türkiye siyasi, sosyal, ekonomik, askeri her alanda bölgesel ve global güç haline gelsin diyoruz, bu zihniyet ülkemizin siyasi ve ekonomik iddialarından vazgeçirerek eskiye döndürmek istiyor.

Gelişmiş ülkeler 2008 finans krizine girdiğinde birileri felaket senaryoları yazmaya başlamıştı. Biz bu krizin Türkiye'yi teğet geçeceğini söylediğimizde birileri bunu istihza ile karşılamıştı. Salgın döneminde de yine benzer bir tablo ile karşı karşıya kaldık. Biz yüzde 1,8 oranında büyüme kaydettik. Bu seneki büyüme oranımız çoğunluğu sanayi üretimine ve ihracatımıza dayalı olarak çift haneli rakama doğru gidiyoruz. Önümüzde zorluklar yok mu? Elbette var. Dünyadaki enerji ve gıda fiyat yükselişleri bir süre sonra bu da dengeye oturacak.

DÜŞÜK FAİZ HEDEFİ

Gelişmiş ülkelerdeki üretici fiyatları ile tüketici fiyat enflasyonları arasındaki büyük fark, bu ekonomileri bir süre daha sarsmayı sürdürecektir. Bu tablo bizlere ülkemizin üretim ve ihracat konusundaki amaçlarına ulaştırması için ihtiyaç duyduğumuz zamanı da kazandıracak. Düşük faiz ve dengeli kur ile üretim ve istihdamı adım adım daha iyiye kavuşturacağız.

YÜKSEK FAİZDEN ESNAFIMIZI KORUDUK

Esnafımızı yükselen faizlerin yükünden koruduk. Bu kapsamda 2021 senesinde kullanılacak olan 60 milyar liralık esnaf kredisinin 5.2 milyarlık faiz yükünü Hazine üstlenmiştir. Esnafımızın ilave yük altına girmeden işini, gücünü sürdürmesini sağlamış olacağız. Tasarruf sahiplerinin mevduatlarını Türk Lirasında tutmak için indirimli uygulamayı uzatmıştık. Vatandaşlarımıza ayda 1.7 milyar lira katkıda bulunan indirimli stopaj uygulamasını Mart ayı sonuna kadar sürdürme kararı aldık.

ÇİFTÇİYE MÜJDE

Ülkemizde bu sene yaşanan kuraklık sebebiyle buğday, arpa, çavdar, yulaf, nohut ve mercimek üreticilerimiz verim kaybına uğradı. Zarar gören 651 bin üreticimize toplamda 2.6 milyar lira Aralık ayının ikinci yarısında çiftçilerimizin hesaplarına yatırıyoruz.

Yeni hasat sezonunda destekleme politikalarımızı girdi fiyatlarında yaşanan yükselişleri dikkate alarak belirleyeceğiz. Tüm vatandaşlarımız gibi çiftçilerimizin de mağduriyetine meydan vermeyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Farklı kesimlere yönelik ilave destek programlarımızı kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.

SALGINDA SON DURUM

Avrupa'da yeniden yükselişe geçen ülkemizde kontrol altında seyrini devam ettiriyor. Salgının hayatımız üstündeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde farklı kesimlerle ilave destek programlarımızı paylaşmayı sürdüreceğiz.

STOKÇULARIN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYACAĞIZ

Özellikle fahiş fiyat artışları konusundaki her şikayeti dinliyor, her sıkıntıyı ciddiyetle takip etmekteyiz. Tüm bakanlık, kurum, belediyelerimize talimat veriyorum. Girdi maliyetlerindeki, kurlardaki yükselişlerle izah edilemeyecek fiyat artışı yapan bilhassa stokçuluk yapan hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak.

VATANDAŞ VE KURUMLARA ÇAĞRI

Böyle ağır bir suç işleyen herkezin yakasına yapışılacaktır. Fırsatçılık peşinde koşanları ne millet, ne tarih ne de devlet affeder. Bu konunun serbest piyasa ekonomisiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Serbest piyasa ekonomisi, kuralsızlık, başıboşluk, vicdansızlık ve ahlaksızlık değildir. Dünyanın her yerinde de serbest piyasa ekonomisi bu biçimde işler. Hükümet olarak aşırı fiyat yükselterek, stokçuluk yaparak piyasayı zehirleyenlere karşı sonuna kadar mücadele etmekte kararlıyız."

Bizim hiç kimsenin kazancında gözümüz yoktur, karşı çıktığımız tek şey sömürüdür. Bu sömürü emek üzerinden, mal ve emek çzerinden, para üzerinden yapılsa da karşıyız. Vatandaşlarımız, üreticilerimiz, sanayicilerimiz, elemanlarımız kazansın velhasıl ülkemiz ve milletimiz hep birlikte kazansın ki, hedeflediğimiz refah düzeyine ulaşabilelim."

Bu vesileyle bankada, yastık altında, kasasında parası, özellikle de dövizi bulunan birey ve kurumlara çağrı yapmak istiyorum. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat temelleri üzerine inşa ettiğimiz yeni ekonomi politikamız eşliğinde yatırım yapmalarını diliyorum. Helal ve istikrarlı getiri inşallah nesiller boyu devam edecektir. Salgınla beraber yeniden yapılanan global ekonomik sistemde yıldızı parlayan ülkelerin en başında Türkiye var.

'ÜLKEMİZ, DÜNYANIN EN BÜYÜK 10 EKONOMİSİ SEVİYESİNE ULAŞACAK'

Bunun için ülkemizin potansiyelini tam anlamıyla harekete geçirmemiz gerekmektedir. Kendimiz ve evlatlarımız için vaktimizi, enerjimizi ve imkanlarımızı asıl teksif etmemiz yer burasıdır. Döviz, altın ve Türk Lirası cinsinden tasarrufu bulunanların bu büyük atılıma katılmaları halinde ülkemiz dünyanın en büyük 10 ekonomisi seviyesine ulaşacaktır.

Ülkemizdeki fiyat artışı sorununun arzdaki bozulmadan değil, girdi fiyatlarındaki belirsizlik ile aç gözlülükten kaynaklandığını biliyor ve tedbirleri alıyoruz. Milletimizden bu tarihi mücadelede bizlere destek vermesini bekliyoruz. Haksız kazanç hırsınız ihtisarına kapılarak önümüzdeki bubüyük fırsatı kaçırırsak yarın evlatlarımızın yüzüne bakamayız.

Cumhuriyetimizi kurarken yalnızca topraklarımızı değil siyasi ve ekonomik istiklalimizi boyunduruktan kurtarmak için yola çıkmıştık .Bugün bu büyük yürüyüşün önemli ve yeni safhasındayız. Tarihimizde yeni bir sayfa açmanın eşiğindeyiz. İnşallah bu onurlu başarının altına hep beraber imza atacağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Hepinizi sevgiyle saygı ile selamlıyorum, kalın sağlıcakla."

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari Ücret komisyonu görüşmelerine bu ay başlanmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda ikinci toplantı gerçekleşti. Kabine toplantısında bu konuda görüşüldü. Asgari ücret için 3 000 500 liradan 4 bin 500 tl'ye kadar bir çok rakam konuşuluyor.

BAŞKAN ERDOĞAN ASGARİ ÜCRET İÇİN NE DEMİŞTİ?

Yurt dışı ziyaretinden dönünce, bu görüşmelerde ne yaptılar, tarafların teklifleri nedir, bunları göreceklerini dile getiren Erdoğan, "Biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında da inşallah en uygununu, en uygun olanını gerek brüt gerek net, masaya yatırarak nihai kararımızı vereceğiz. Bu nihai kararla beraber de temenni ediyorum ki yalnızca işçi kesiminin burada bulunan memnuniyeti değil, iş verenin de bu alınan kararla memnun olması lazım.

Çünkü hep söylüyoruz ya yatırım, istihdam, üretim, ihracat, büyüme... Şimdi bizim burda hem işçinin emeğine, iş verenin de bu noktadaki yatırım gücüne ihtiyacımız var. Bu iki gücün ayakta durması bizler için büyük önem arz ediyor. İnşallah yalnızca bu dönemde alınacak karar değil, bir de gelecek yıl seçim öncesi alınacak olan karar da var. Bütün bunları düşünerek bir karar vereceğiz. Bu kararla birlikte yolumuza devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.