1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Başkan Erdoğan'ın açıklamlarından sonra çakılmıştı! Son Dakika İşte Atın dolar ve euroda son durum ne?
Başkan Erdoğan'ın açıklamlarından sonra çakılmıştı! Son Dakika İşte Atın dolar ve euroda son durum ne?

Başkan Erdoğan'ın açıklamlarından sonra çakılmıştı! Son Dakika İşte Atın dolar ve euroda son durum ne?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamlarından sonra çakılmıştı! İşte dolar ve euroda son durum Son dönemde rekor üstüne rekor kıran dolar, dün gün içerisinde 18.43 tl'ye kadar yükselmiş fakat akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TL mevduatıyla ilgili açıklaması sonrası 12,27 seviyelerine kadar gerilemişti.

A+A-

Son dönemde rekor üstüne rekor kıran dolar, dün gün içerisinde 18.43 tl'ye kadar yükselmiş fakat akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TL mevduatıyla ilgili açıklaması sonrası 12,27 seviyelerine kadar gerilemişti. Güne yine yükselişle başlayan dolar/TL, saat 07.30 itibarıyla 13,50 düzeyinde işlem görüyor.

Dün gün içerisinde 18.43'e kadar çıkarak tarihi bir rekora imza atan dolar/TL, dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine Toplantısı'nın ardından ülke ekonomisine ilişkin yapmış olduğu açıklamaların ardından 12,27 seviyelerine kadar geriledi.

Bugüne yeniden yükselişle başlayan dolar/TL saat 07.30 itibarıyla 13,56 seviyelerinden işlem görüyor.

ALTIN VE EURO'DA SON DURUM

Öte yandan dün 757 tl'ye kadar düşen gram altın 781 liradan, 14,78 seviyelerine kadar inen euro ise 15,27 düzeyinden işlem görmekte.

10 MADDELİK TEDBİR AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam senenin son Kabine toplantısı sonrası kurdaki dalgalanmaları durdurmak için alınacak 10 maddelik tedbiri açıkladı. Erdoğan, "Hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Türk lirası mevduat geliri kur altında kalırsa aradaki fark ödenecek" dedi.

İhracatçılara da müjde veren Erdoğan, "Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle ihracatçılara ileri vadeli kur rakamı verilecek" diye konuştu.

"VATANDAŞLARIMIZA YENİ FİNANSAL ALTERNATİFLER SUNUYORUZ"

Kurdaki dalgalanmaları durdurmak için alınacak yeni tedbirleri açıklayan Erdoğan, "Üretimi ve istihdamı desteklemek için çok sayıda paketi hayata geçiriyoruz. Kurdaki dalgalanmayı durdurarak serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde yeni araçları devreye alıyoruz. Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen yurttaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz" diyerek yeni tedbirleri şöyle sıraladı:

İnsanlarımız, bankadaki Türk Lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek ama kur getirisi mevduat kazancının üzerinde kalırsa aradaki fark direk olarak vatandaşımıza ödenecek. Üstelik bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak. Ayrıca TL varlıklarının yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları devreye alacağız. Dolayısıyla bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'Kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk Lirası'ndan dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

Bir müjdemiz de ihracatçılarımıza var. Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza direk olarak Merkez Bankası ileri vadeli kur rakamı verilecek. Bu işlem sonunda ortaya çıkabilecek kur farkı ise TL olarak ihracatçı firmamıza ödenecek.
Fon büyüklüğü 250 milyar tl'ye ulaşan bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini artırmak için devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak yüzde 30'a çıkartıyoruz.

Devlet iç borçlanma senetlerine talebi artırmak için burada bulunan stopajı yüzde sıfıra indiriyoruz. Kurum kazançları üstündeki vergi yükünü azaltarak global rekabeti desteklemek ve yatırımı teşvik etmek amacı ile ihracat ve sanayi şirketleri için kurumlar vergisinde bir puanlık indirim planlamaktayız.

Katma Değer Vergisi'ni etkinliği, adaleti ve basitleştirmeyi sağlamak amacı ile yeniden düzenliyoruz.

Kar payı üzerinden yapılan vergilendirme ve bu gelirin beyanı yatırımcılar açısından caydırıcı bir mahiyet arz eder hale gelmiştir. Bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üstündeki stopajı yüzde 10'a indiriyoruz.

KİT'lerden elde edilen ve bütçeye aktarılan gelir paylarına endeksli kamu borçlanma senetleri çıkartılarak yatırımcıların Türk Lirası bazlı varlıklara yönelimi teşvik edilecektir.

Ülkemizde yastık altında 280 milyar dolar değere sahip 5 000 ton altın bulunduğu bilinmektedir. Bu altınların finansal sisteme dahil edilerek ülke ekonomisine kazandırılması için piyasa paydaşlarıyla beraber yeni araçlar geliştirilecektir.

Kamu bankalarının toplam kredilerinin belli bir oranını şeffaf şekilde her sene ilan edilecek öncelikli sektörlere kullandırmasını sağlayacak bir yapı kurulacaktır.

Kredi garanti fonu desteği ile uzun süreli istihdamı koruma ve geliştirme öncelikli işletme kredileri verilecektir. Proje bankacılığı konusunda atılacak adımlar hızlandırılacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.