1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Borcu Olanlara Müjde! Devlet Borçları Siliyor...
Borcu Olanlara Müjde! Devlet Borçları Siliyor...

Borcu Olanlara Müjde! Devlet Borçları Siliyor...

Yüz binlerce vatandaşı ilgilendiren o karar geldi! Devlet tamamen borçların silinmesine karar verdi. e-devlet sistemi üzerinden hemen kontrol yapılabilecek. Faizler ile beraber anaparanın silinmesi de gündeme taşındı. İşte detaylar…

A+A-

Bu fırsat hala devam ediyor. SGK tarafından otomatik olarak yapılanmaya başlandı. 30 Nisana kadar ödeme işlemi için başvuru yapanlar faiz ödemelerinden tamamen kurtuluyor. Ödeme gücü olmayanlar mart sonuna kadar gelir testi yaptırıp prim borcunu tümüyle ödemeden kurtulabiliyor. İşte yapılan düzenlemeye ilişkin son dakika haberleri ve detaylar...

Vatandaşı mutlu eden o haber geldi! Kamu borçlarını yapılandırmak veya takside bağlatmak isteyenlere yapılandırmanın bozulmaması için ilk 2 taksit süresi içinde ödeme şartı getirilmiştir. İlk 2 taksit ödemesini aksatan vatandaşlar yapılandırma hakkını kaybetmekle karşı karşıya kalacaklardır.  Bu vatandaşlar için telafi imkanı oluşturuluyor. Vergi, kredi yurtlar kurumuna olan borçlar, trafik cezaları gibi vergi dairelerinde ödenmesi gereken borçların ilk taksitinin ödeme süresi 1 Mart itibariyle sonlanacak. Yapılan açıklamaya göre sosyal güvenlik kurumuna prim borcu bulunanların ilk taksiti Mart ayında, ikinci taksiti ise Mayıs ayında yapmaları gerekiyordu. İlk 2 taksit hariç diğer yapılandırılan borçlar için bir yılda ikiden fazla taksit ile aksatılmaması şartı yer alıyordu.

GSS Prim Borçlarında Büyük Fırsat

Vatandaşa müjde niteliği taşıyan o haber geldi! Genel sağlık sigortası prim borçları için tanınan ödeme kolaylığı için süre devam ediyor. Genel sağlık sigortası prim borçları için başvuru şartı da aranmıyor. 30 Nisan 2021 tarihine kadar e-devlet sistemi üzerinden prim borcunun ana parasını ödemeleri halinde gecikme zammı veya cezası olmadan anapara ödemesini yaparak tek seferde borçlardan kurtulabilecekler.

Hazine ve Maliye Bakanlığı interaktif vergi dairesine e-devlet şifresi ile girdiklerinde borç miktarını görebilmelerini sağladıklarını açıkladı. Ödeme gücü bulunmayan vatandaşlar ise gelir testini 31 Mart tarihine kadar yapılmasını sağlayacak. Gelir testine göre 2021 yılı için hanede kişi başına gelir 1.192 TL'nin altında ise hiçbir ödeme yapmadan bu borçtan kurtulabilecekler.

GSS Borcu Yapılandıranlar 30 Ağustos Sonrasında Prim Ödemesi Gerçekleştirecek!

GSS prim ödemesini gerçekleştirecek vatandaşlar 31 Ağustos 2020 tarihine kadar olan prim borçlarını ödemek zorundalar. Bu tarihe kadar olan prim borçlarını yapılandırma kapsamında ödenen vatandaşların yeniden borçlu olmamaları için 2020 yılının Eylül ayından sonraki primlerini düzenli ödemeleri gerekmektedir.

2020 yılında GSS primi aylık 88,29 TL iken 2021 yılında 107,32 TL olarak ödeniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.