1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Büyük Müjde 1 Ocak’tan İtibaren Başlıyor! Müthiş Haber Boş Şişe Götürene herkese Para Ödenecek
Büyük Müjde 1 Ocak’tan İtibaren Başlıyor! Müthiş Haber Boş Şişe Götürene herkese Para Ödenecek

Büyük Müjde 1 Ocak’tan İtibaren Başlıyor! Müthiş Haber Boş Şişe Götürene herkese Para Ödenecek

Yeni yılla beraber başlayacak olan depozito sistemi ile su, gazlı içecek, süt gibi ürünlere depozito ücreti ödenecek. Bu ödeme puan veya marketlerde indirim olarak kullanılabilecek. Depozito İade Makineleri Kurulacak

A+A-

Yeni yılla beraber başlayacak olan depozito sistemi ile su, gazlı içecek, süt gibi ürünlere depozito ücreti ödenecek. Bu ödeme puan veya marketlerde indirim olarak kullanılabilecek.

Sıfır atık hedefine ulaşmada en kritik dönemeç olan depozito iade sistemi için geri sayım başladı. Yeni yılla beraber üzerlerinde özel etiketler bulunan su, gazlı içecek, süt gibi ürünlere depozito ücreti ödenecek. Bu ambalajlar iade makinesine atılınca, atan kişinin hesabına puan veya marketlerde indirim olarak yansıyacak.

Ürünlerde Özel Etiketler Bulunacak

Uygulamada öncelikle 0.1 ile 3 litre aralığındaki metal, cam, plastik ve alüminyum ürünler sisteme dahil edilecek. Bu ürünlerde depozito sistemine uyumlu özel etiketler bulunacak.

Depozito İade Makineleri Kurulacak

Firmalar önce sisteme kayıtlarını tamamlayacak, senenin ikinci yarısında da tüketiciler Türkiye genelinde 32 bin 157 mahallede aynı anda, depozito iade makinelerine kullandıkları ambalajları atarak puan toplamaya başlayacak. Uygulamanın evvela hangi içecek grubundan başlayacağına henüz karar verilmiş değil.

Bazı firmalar uygulamanın bir yıl ötelenmesini isterken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 1 Ocak 2022’den vazgeçmeyi düşüncesinde değil.

Kolay Silinmeyen ‘Depozitoludur’ İbaresi Konularak
Ambalaj etiketlerinde görünür, okunaklı ve kolay silinmeyen ‘depozitoludur’ ibaresi konularak, sisteme özgü barkodlar kullanılacak. Temizlik malzemeleri, tarım ürünlerinin kapları, 5’lik su şişeleri sonradan devreye girecek.

Sisteme alışılınca kapsam sigara izmaritlerine kadar yaygınlaştırılacak. Yetkililer, “Örneğin meşrubatta büyükler hazır olduğunda sistem başlayacak. Öncelikle ellerindeki ürünlerin bitirilip, sistemle uyumlu etiketli ürünleri piyasaya sürmeleri için kendilerine zaman tanınacak” dediler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.