1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çalışan Annelere Büyük Müjde! 6 Yıl Erken Emeklilik Formül Açıklandı..!
Çalışan Annelere Büyük Müjde! 6 Yıl Erken Emeklilik Formül Açıklandı..!

Çalışan Annelere Büyük Müjde! 6 Yıl Erken Emeklilik Formül Açıklandı..!

Annelere büyük müjde geldi! 6 yıl daha erken emeklilik mümkün olacak. Hem ev hem iş derdi olan kadınlara büyük fırsat sağlanıyor. 6 yıla kadar erken emeklilik imkanı oluşturuldu.

A+A-

Annelere çocuğu olduktan sonra çalışmadıkları dönemde prim kazandıran emeklilik fırsatı sağlanacak. Doğum borçlanması hakkından yararlanarak erken emeklilik mümkün. 3 koşulun oluşması halinde bu haktan yararlanabilirsiniz. İşte konuya ilişkin son dakika haberleri…

SGK’dan açıklanan formül yüzleri güldürdü. Anne doğumdan önce sigortalı olarak bir işte çalışıyorsa, ikincisi doğumdan 2 yıl sonra annenin çalışmıyor olması, doğumdan sonra sigorta primlerinin ödenmemiş olması şartı aranmaktadır. Üçüncü koşul ise bebeğin yaşaması şartıdır. bu şartları yerine getiren tüm kadınlar doğum borçlanması hakkından yararlanarak erken emekli olabilecekler.

2160 Prim Gün Kazanabilirsiniz!

SGK'dan büyük müjde olarak açıklanan doğum yapan annelere 3 çocuğa kadar çalışmadıkları süreler için borçlanma hakkı sağlanacak. Her bir çocuk için 2 yıl yani 720 gün borçlanma imkanı bulunuyor. 3 çocuk için 2160 gün prim kazanmak önemli. Böylece prim eksiği olan kadınlar 6 yıla kadar borçlanma yaparak emekliliği sağlayabiliyor. SSK'lıların yararlandığı ve diğer sigortalıların elde edemediği bu haktan artık memur ve Bağ-Kur'lular da yararlanabilecek. Tek çocuk için borçlanma 27.000 TL’ye kadar maliyet oluşturuyor.

Evlat Edinenler de Yararlanacak!

Evlat edinen annelere veya çocuğunu evlatlık verilen annelere doğum borçlanması hakkı sağlandı. Evlat edinme yoluyla borçlanma yapabilen pek çok çalışan kadının 2 yaşını doldurmamış olması halinde evlat edindiği çocuk için borçlanma yapabiliyor. Doğum borçlanmasında her bir çocuk için 2 yıllık süre tanınmaktadır. Çocuğun evlat edinildiği tarihe kadar doğuran annesi, evlat edindikten sonra ise evlat edinen anne borçlanma hakkı elde edebiliyor. 2 yaşına geldiği tarihe kadar çocuklar için borçlanma hakkı oluşturuluyor.

Engelli Çocuğu Olanlar da Yararlanabilecek!

Engelli çocuğu olan annelere bu fırsat sağlanıyor. 1 Ekim 2008 tarihinden bu yana çalışan annelere her 4 yıla bir yıl prim eklenmesi sağlandı. Yaştan da 1 yıl düşürülüyor ve böylece annelerin bu haktan yararlanabilmesi sağlanarak erken emeklilikleri mümkün oluyor. Çocukların başkasının bakımına muhtaç derecede ağır engelli olması ve sağlık kurulu raporu ile tespit edilmesi ile erken emekliliğin yolu açıldı.

İş Gücü Kaybına Erken Emeklilik

SGK tedavisi zor hastalıkları olanlar için maaş bağlama fırsatı oluşturdu. İlk ve en önemli şart çalışma gücünde en az yüzde altmış kayıp yaşanması ve bunu sağlık kurulu raporu ile kanıtlamak oluyor. İl ve ilçedeki SGK merkezine başvuru yapılması halinde erken emeklilik sağlanabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.