1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu! TL mevduat hesapları hakkında yeni düzenleme yapıldı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu! TL mevduat hesapları hakkında yeni düzenleme yapıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu! TL mevduat hesapları hakkında yeni düzenleme yapıldı!

Son dakika haberine göre Türkiye'nin merakla beklediği Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından yapmış olduğu açıklamada TL mevduatlarındaki yeni düzenlemeyi duyurdu.

A+A-

Son dakika haberine göre Türkiye'nin merakla beklediği Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından yapmış olduğu açıklamada TL mevduatlarındaki yeni düzenlemeyi duyurdu. Erdoğan, "Kurdaki dalgalanmayı durdurarak yeni araçları devreye alıyoruz. Vatandaşımızın bankadaki TL varlığı, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üzerinde ise aradaki fark direk olarak vatandaşımıza ödenecek." diye konuştu.

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 16.50'de toplanan Kabine toplantısı sona erdi. Toplantı 2 saat 45 dakika sürdü. Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi alanında atılacak yeni adımları duyurdu. TL mevduatlarından yeni düzenleme gidildiğini duyuran Erdoğan, "Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL'den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak" diye konuştu. İhracat ve sanayi şirketleri için kurumlar vergisinde 1 puanlık indirim planlandığını duyuran Erdoğan TÜSİAD'a da tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da çok geniş bir katılımla Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'ni gerçekleştirdik. Daha önce yapmış olduğumuz iki zirvenin ardından Afrikalı liderleri bir kez daha ülkemize davet ettik. Hamd olsun öncekiler gibi başarılı ve verimli bir zirve oldu. Arkadaşlarımızla bölgesel konuları ve ikili ilişkileri değerlendirme fırsatımız oldu. Liderlerle baş başa görüşmeler yaptık. Kıtanın, önümüzdeki 5 senede güvenlik, sağlık ve tarım kapasitelerinin güçlendirilmesine yönelik atılabilecek adımları ele aldık. Afrika ile ticaretimizi 5,4 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkardık.

TİCARET HEDEFİ

Önce amacımız, ticareti 50 milyar, ardından 75 milyar dolara çıkarmaktır.

Biz Afrika'yı bir sorun olarak görmüyoruz. Bilakis, 21. Yüzyıla damga vuracak bir güç olarak görüyoruz. Tarihinde sömürgecilik gibi bir ayıbı olmayan ülke olarak, kazan-kazan anlayışı ile ilişkilerimizi geliştirmek için uğraşıyoruz. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

2022 BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ

TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri geride bıraktığımız cuma günü tamamlayarak kabul gören 2022 yılı bütçesinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Oldukça uzun ve zorlu geçen bir süreç oldu. Bu seneki görüşmeler toplam 385 saati aşkın sürmüştür. Bütçemiz 67 stratejik programla, Türkiye'yi ihracat, yatırım yolu ile büyütmeye katkıda bulunacak. Yeşil Kalkınma Devrimi'ne uygun adımları da içeren bütçemiz yenilikçi yönleriyle öne çıkmaktadır.

Finans hareketlerinin, fahiş fiyat artışlarının yol açtığı sıkıntılar elbette hepimizin canını yakıyor. Bu konjonktürel sıkıntılara başa çıkabilecek iradeye sahibiz. Hükümet olarak gerekli olan adımları atıyoruz. Stokçuluk, fahiş fiyatla günlük yaşamı zorlaştıranlar hakkında bakanlıklar ve ilgili kurumlarımız harekete geçmişlerdir.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Çalışanlarımızı hayat pahalılığı altında ezdirmeme sözümüzü yerine getiriyoruz. Asgari ücrette en düşük geliri 4 bin 253 tl'ye çıkardık. Asgari ücretin üzerinden vergiyi kaldırarak işverenleri rahatlattık.

TL MEVDUATLARINA YENİ DÜZENLEME

Kurdaki dalgalanmayı durdurarak yeni araçları devreye alıyoruz. Şimdi sizlere bu kapsamda önümüzdeki günlerde hayata geçireceğimiz başlıkları ifade etmek istiyorum. Vatandaşımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üzerinde ise aradaki fark direk olarak vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak.

Bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak. Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını TL'den dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak" ifadeleri. Devlet iç borçlanmaya talebi çoğaltmak için burada bulunan stopajı %0'a indiriyoruz. İhracat ve sanayi şirketleri için kurumlar vergisinde 1 puanlık indirim planlamaktayız. Bu adımla hedefimiz kayıt dışı ekonomiyi azaltmak, ihracatı özendirmek, firmalarımızı KDV yolu ile finansa hızlı erişimini sağlamaktır.

EKONOMİK GELİŞMELER

Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza direk olarak Merkez Bankası  ileri vadeli kur rakamı verilecek. Aradaki fark daha sonra TL olarak ihracatçımıza ödenecektir. Bireysel Emeklilik sistemimizin cazibesini artırmak için devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak yüzde 30’a çıkartıyoruz.

Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üstündeki stopajı yüzde 10'a indiriyoruz

(Asgari ücret kadarki miktardan damga ve gelir vergisi alınmaması) Memurları da bu kapsama dahil ederek fiilen aldıkları ücretlerin artmasını sağlamaktayız.

Yastık altında 280 milyar dolar değere sahip 5 000 ton altın bulunur. Ekonomiye kazandırılması için piyasa paydaşlarıyla yeni araçlar geliştirilecek.

SWAP anlaşmalarının daha önce belirlenmiş kur seviyesinden yapıldığı dedikodularını ortaya yayanların hangi alçak hesaplara hizmet ettiğini biliyoruz.

Faiz politikasıyla birlikte evelallah zaman bunu gösterecek, birkaç ay sonra enflasyon da nasıl düşmeye başlayacak, bunu da hep birlikte yaşayacağız.

"BU ÜLKE İTHALAT CENNETİ OLMAYACAK"

Türkiye'nin serbest piyasa ekonomisinden ve kambiyo rejiminden en küçük geri adım atmaya ne niyeti ne de ihtiyacı vardır. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak ülkemizde yatırımları durduracak, istihdamı azaltacak, üretimi düşürecek, ihracatı engelleyecek hiçbir adımın atılmasına izin vermeyeceğim. Artık bu ülke yüksek faizle parasına para katılanların cenneti olmayacak. Artık bu ülke ithalat cenneti olmayacak.

Kamu bankaları yatırımcıların daima yanındadır, emrindedir. Kamu bankasından krediyi alıp bunu başka yere aktarmak sureti ile paradan para kazanma yoluna başvuranların da alnını karışlarız.

TÜSİAD'A TEPKİ

Artık bu ülke yüksek faizle parasına para katanların cenneti olmayacak, artık bu ülke ithalat cenneti olmayacak. Artık bu ülke IMF programları yolu ile ekonomisini ve siyasetini dışarıya rehin veren bir ülke olmayacak. TÜSİAD hadi gidin yatırımlarınızı yapın bakalım. Üretimimizin bir bölümü ithalata bağlı olduğu için, sanayi ve tarımımızın henüz arzu ettiğimiz esnekliğe ulaşamadığımızı biliyorum. Bunun da üstesinden geleceğiz. Kamu bankasından krediyi alıp bunu bir başka yere aktarmak sureti ile paradan para kazanmaya çalışanların alnını karışlarız. Antalya Havalimanı işletmesi 8 milyar 555 milyon euro ile en yüksek teklifi veren girişim grubu kazanmıştır. Boşuna sayıklamayın, bunlar rüyadır Rüya.

Haziran 2023'ü bekleyeceksiniz. Hazine'deki hazır para ile al kullan. Ya bunları yapsaydınız o zaman. CHP'nin iktidar döneminde neden yapmadınız. Aklınız ermez çünkü. Türkiye öyle hazır para gelmiyor. Kaynak üreteceksiniz. Para kaynaklarını çeşitlendireceksiniz. Lider olarak bu para kaynaklarını çeşitlendiriyorsanız sonuç alırsınız. Şu anda önümüzde yapılmakta olan şehir hastanesi var. Aynı şekilde altyapıyla ilgili devam ediyor. 5 tane havaalanı var. Daha yapılacak olanlar var. Ama siz bunu hazır kasadan yapmaya çalışırsanız orada tıkanırsınız. Biz kaynakları şekillendirerek yapıyoruz ama muhalefetin aklı buna ermez.

TÜRKSAT 5B

Geçtiğimiz günlerde ülkemizin uzaydaki aktif 8. Uydusu olarak TÜRKSAT 5B'yi uğurladık. Böylece son senede uzaya 2 uydu fırlatan ülke haline geldik. Modern Türkiye bu. Türkiye ne patinaj yapıyor ne geriliyor, aksine devamlı ataklarla ilerliyor.

"HAKSIZ KAZANÇ PEŞİNDE OLANLARIN ÖNLERİNİ KESECEĞİZ"

Kurdaki artış ülkemizin gerçek görünümünü yansıtmıyor. Yastık altındaki dövizi saymıyoruz bile. Aslında ülkemizde döviz bolluğu var. Hali hazırda böyle bir süreç yaşıyoruz. Döviz alımına yönelik psikolojik eğitim ortadan kalktığında bu bolluğu göreceğiz. Birilerinin özellikle canını yakma pahasına önünü keseceğiz. Belli kesimlerin artışla orantılı olmayan fiyatlandırmalar yaparak haksız kazanç peşinde olduklarını görüyoruz, önlerini keseceğiz. Buradan açıkça ilan ediyorum. Her kim kur spekülasyonuyla, faiz baskısıyla, dünyadaki gelişmeleri ters düz ederek, bizi yolumuzdan döndürebileceğini sanıyorsa yanılıyor. İşte görüyorsunuz yatırımlar artıyor. İstihdam kuvvetli şekilde destekliyoruz, fabrikalarımız çalışıyor, ihracatımız artıyor. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 20 yıla yakın süren kalkınma hamlesi yaşandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.