1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Devlet Başvuru Şartlarını Yerine Getirenlere Karşılıksız 5 Bin 250 TL Destek Verecek...
Devlet Başvuru Şartlarını Yerine Getirenlere Karşılıksız 5 Bin 250 TL Destek Verecek...

Devlet Başvuru Şartlarını Yerine Getirenlere Karşılıksız 5 Bin 250 TL Destek Verecek...

Koronavirüs salgını nedeniyle işverenler çalışanlar büyük sıkıntılar yaşamaya başladılar etkilenmeye de devam ediyorlar. Salgın ekonomik ve sosyal hayata büyük darbe vurdu.

A+A-

İşgücü piyasasında da olumsuz etkiler oldukça fazla. Ancak olumsuzlukları azaltmak için devletten adım geliyor. Hibe desteği, gelir kaybı desteği, kira desteği verilerek vatandaşın rahatlaması hedefleniyor. İşte devletten verilen 5250 TL'lik hibe desteğine ilişkin detaylar ve son dakika haberleri…

Ekonomik anlamda sorun yaşayan vatandaşlara ve işverenler en ticari kazançları basit usulde tespit edilmesi halinde vergiden muaf esnafa ve bunların dışındaki esnaf ve sanatkara hibe destekleri verilmeye devam ediyor. 1000 TL olmak üzere toplamda 3 bin TL hibe desteği veriliyor. Destek başvurusu yapılması halinde ilgili banka hesabına bu ödeme yatırılıyor.

Gelir Kaybı Desteği Kimlere Verilir?

Gelir kaybı desteği 3000 TL olarak sağlanacak desteklerden biridir. Destek başvurusunu uygun bulunması halinde yatırılmaktadır. Gelir kaybı desteğinin yanından kira desteği ödemesi de verilmektedir.

Kira Desteği Ödemesi

Gelir kaybı desteğinden yararlanan kişiler belge sicil kaydına göre esas faaliyet yürüttükleri işyerlerinin kiralık olması durumunda Büyükşehir Belediyesi aylık 750 TL, toplamda 3 aylık 2 bin 250 TL diğer yerler için ise aylık 500 TL toplamda 1500 TL kira ödemesi desteği alıyorlar. Kira tutarı kadar kira desteği ödenmektedir. Destek başvurusu oluşturuldu. Faaliyeti sürdürdükleri ve kira ödemesi yaptığı iş yeri olması durumunda başvuruda bulunanlar kira desteğinden yararlanabilir. Ancak bu desteklerden yararlanabilmek için bazı şartları da yerine getiriyor olmak gerekiyor. İşte o şartlar…

Destekten Yararlanmak İçin Gerekli Şartlar

Bu destek dahilinde vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş basit usulde ticari kazanç elde edenler Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiş sektörlerde faaliyet gösteren Esnaf ve Sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler ile bu tarihten itibaren esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı vergiden muaf olan esnaflar kira desteğinden yararlanabilmektedir.

Destek programına başvuru gerçekleştirmek için gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyet tanımlarını başvuru tarihi öncesinde bildirmiş olmaları gerekiyor. Bakanlığın internet sitesi üzerinden duyuru yapılacaktır. Basit usulde ticari kazanç elde ettiği belirlenen gerçek kişi tacirler esnaf ve sanatkarlar hibe desteğinden ve vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden bir kez faydalanabilme hakkına sahip olacaklar. Destek başvurusunda bulunanlar gayrifaal olduğunun anlaşılması halinde destek ödemesi alabilmesi mümkün olmayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.