1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Doğum Parası Nedir, Kimlere Verilir? Doğum Parası Başvuru Dilekçesi Nasıl Oluşturulur?
Doğum Parası Nedir, Kimlere Verilir? Doğum Parası Başvuru Dilekçesi Nasıl Oluşturulur?

Doğum Parası Nedir, Kimlere Verilir? Doğum Parası Başvuru Dilekçesi Nasıl Oluşturulur?

Doğum parası devletten annelere destek amacıyla yapılmaktadır. Özellikle doğum yapan ev hanımına devlet yardımı yapmak amacıyla bu ödemeyi ulaştırmaktadır. Doğum yapan kadınlara verilen desteğe ilişkin merak edilenler ve detaylar…

A+A-

Doğum parası doğum yapan kadına devlet tarafından verilmektedir. Bu yardımdan kimler yararlanabilir. Gerekli şartları taşıyanlar doğum parası alabilir. Doğum yardımı başvurusu nasıl ve nereye yapılır? İşte merak edilen tüm detaylar ve konuya ilişkin son dakika haberleri…

Doğum yardımı başvurularını yapmak için öncelikli olarak bebeğin nüfus cüzdanından çıkarılmış olması gerekmektedir. Doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurulmaktadır. Kargo veya şahsen giderek Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler merkezine başvuru oluşturulabilmektedir. Doğum parası alacak kişilerin gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde doldurulması sağlanır. Bu işlemi takip eden ay içerisinde doğum parası yatırılır. Evraklarında eksik olması durumunda ise ödeme gecikebilir ve gerekli merciler tarafından evrakların tamamlanabilmesi için zaman tanınır. Bu belgelerin zamanında tamamlanmaması halinde ise başvuru yapılmamış sayılır.

Doğum Parası Ve Süt Yardımı Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Doğum parası ve süt yardımı alabilmek için talepleri belirten bir dilekçe oluşturulmalıdır. Doğumun sağlıklı ve bebeğin sağ olduğunu gösteren belge gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile doğum parası talebi yapılır. Doğum parası başvurusu oluşturmak için gerekli mercilerden alınmış belgeler tam ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir.

Doğum parası sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden kontrol edilebilmektedir. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra doğum parası yazıp arama yaptırdığınızda işleminizi ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Doğum parası yardımından yararlanmak için bakanlığın 183 ve 144 numaralı çağrı merkezlerini arayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum Parası Yardımı Dilekçesi

Doğum parası yardımı almak isteyen vatandaşlar Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, isim ve soyisim bilgileri ile başvuru oluşturabilirler. Başvuru işlemlerini annenin kocası da yapabilir. Doldurulan evrakları ile eşin yani kocanın bilgileri de yazılmalıdır. Doğum yapan kişinin bilgilerinin eksiksiz olarak yazılması halinde ödeme PTT şubelerine yapılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.