1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emeklilere çifte zam müjdesi verildi! Yeni maaşlar kesinleşiyor, ek artışlar geliyor...
Emeklilere çifte zam müjdesi verildi! Yeni maaşlar kesinleşiyor, ek artışlar geliyor...

Emeklilere çifte zam müjdesi verildi! Yeni maaşlar kesinleşiyor, ek artışlar geliyor...

Emekli vatandaşlara müjde! 2022 zam oranları ile ile alakalı yeni gelişmeler yaşanıyor. Milyonlarca emeklinin gözü o tarihe çevrildi. Oranlar netleşecek. Ancak bu sene emekli yurttaşlara yapılacak zamda ayrı bir hesaplama yapılması bekleniyor.

A+A-

Emeklilere müjde! 2022 zam oranları ile ile alakalı yeni gelişmeler yaşanıyor. Milyonlarca emeklinin gözü o tarihe çevrildi. Oranlar netleşecek. Ancak bu sene emekli yurttaşlara yapılacak zamda ayrı bir hesaplama yapılması bekleniyor. Emekli maaşlarına zam dışında da artış yapılacak. Masada milyonların yeni maaşını etkileyecek formüller bulunuyor. Özellikle asgari ücrete yapılan yüzde 50 oranındaki zam sonrasında emekli maaşlarına yapılacak zam ile beraber en düşük emekli aylığı ile asgari ücret arasındaki makasında kapanması bekleniyor. Emeklilere enflasyon zammı dışında seyyanen zam da yapılması söz konusu. SSK ve Bağ-Kur mensubu emeklilerden maaşı düşük olanlara daha fazla ilave zam yapılması bekleniyor.

Milyonlarca emekliye güzel haber! Yeni maaşlar netleşiyor. Hem SSK hem de Bağ-Kur emeklileri için ciddi artışlar söz konusu. Düşük emekli aylıklarına ilave zam yapılacak.

3 Ocak Pazartesi açıklanacak Aralık enflasyonu milyonlarca emekli ve kamu personelila beraber sosyal yardım alanların da yeni maaşlarını belirleyecek. Ancak bu sene yapılacak ek zamlar enflasyon verisine göre şekillenecek

Yeni senenin başlamasıyla beraber tüm kazançlar artacak.

Memurlardan emeklilere, işçilerden engellilere, yaşlılardan işsizlere kadar milyonlarca vatandaş yeni maaşlarına kavuşacak. Ancak bunun için önemli bir tarih var. O da 3 Ocak. Pazartesi günü kritik bir oran açıklanacak.

Aralık ayı enflasyonu 3 Ocak Pazartesi duyurulacak. Saatler 10'u gösterdiğinde açıklanacak olan Aralık enflasyonu ile beraber hem senelik enflasyon oranını hem de 6 aylık oranı öğrenmiş olacağız.

Bu oranlar milyonlarca yurtdaşın maaşına yapılacak zamları ve ilave artışları da ortaya çıkartacak.

NASIL ETKİLEYECEK?

2021 seneninın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı olacak. 6 aylık enflasyonun yüzde 3'ü aşan kısmı da kamu personeliların ve kamu personeli emeklilerinin enflasyon farkını gösterecek.

Ancak hem kamu personelilara hem emeklilere ekstra bir iyileştirme de planlanıyor. Bu iyileştirme de 3 Ocak'ta zamların belli olması ile şekillenecek. Geçtiğimiz günlerde Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, "Ek zam beklentimizi aktardık. 3 Ocak'ta enflasyonun açıklanmasını beklediğimiz için rakam ifade etmedik.

Ek zam 15 Ocak tarihine yetişecek" demişti. 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı yüzde 10.48, kamu personeliların ve kamu personeli emeklilerinin yüzde 5 artışa ilaveten alacağı fark da yüzde 7.48 çıktı.

Buna Aralık enflasyonu ilave edilecek.

Ayrıca ek iyileştirme olacak.

YÜZDE KAÇ OLACAK?

Öncelikle ilave zam olmadan belirlenecek oranlara bakalım.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 6 aylık enflasyon zammının yüzde 14-15 dolayında olması bekleniyor.

Merkez Bankası'nın beklenti anketinden çıkan sonuçlara göre 10.48 olan 5 aylık enflasyon yıl sonunda 14-15'i bulabilecek.
Memurlar ve kamu personeli emeklileri ise yüzde 5 toplu protokol zammına ilaveten yüzde 11-12 oranında fark alabilecek. Bu durumda onların da zamları yüzde 16-17 civarına ulaşacak.

Ancak hem kamu personelilar hem de emekliler için ilave bir zam yapılması bekleniyor. Bu zammın yüzde kaç olacağı veya nasıl yapılacağı da 3 Ocak'ta açıklanacak senelik enflasyon verisine göre şekillenecek. Zamların senelik veriye tamamlanması söz konusu olabilecek.

Yine kamu personeli ve kamu personeli emeklilerinin Temmuz zammı olan yüzde 7'lik oranın da öne çekilmesi söz konusu. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ise Temmuz zammıyla beraber yüzde 40'ı bulacak bir oran ortaya çıkabilir.
Ancak konuşulanlar arasında seyyanen zam da var.

SEYYANEN ZAM OLABİLİR

Seyyanen zam durumunda özellikle düşük maaşların yükseltilmesi ve taban maaşın yukarı çekilmesi söz konusu olacak. Burada ölçü yeni asgari ücret olabilir. Yeni asgari ücretin net rakamının 4.253 lira olmasıyla en düşük emekli maaşı ile arasındaki farkın açılması söz konusu olacak.

Bu durumda ikisi arasındaki makasın kapatılması için bir artış söz konusu olabilir. Burada ön plana çıkan rakamlar 3000 ve 3500 olarak değerlendirilebilir. Bu durumda bu gün en düşük emekli maaşı ile asgari ücret arasındaki oransal fark da korunmuş olacak.

Bu seyyanen artışların 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon sonrası ortaya çıkacak 6 aylık zamdan sonra yapılması da söz konusu olabilir. Böylece önce enflasyon zammı uygulanır sonrada belirlenen taban maaşa ulaşıncaya kadar seyyanen artış yapılabilir.

MASADAKI OLASILIKLAR

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ İÇİN:

6 aylık enflasyona bir refah payı ilave edilerek senelik enflasyona eşitlenmesi. 

Yıllık kümülatif artışın yüzde 40'a kadar tamamlanması.

6 aylık enflasyona ilaveten belirlenen tutarda seyyanen artış.

Düşük maaşlılarda ilave artışın daha fazla tutulması veya taban aylığın yükseltilmesi.

MEMURLAR VE MEMUR EMEKLİLERİ İÇİN:

Zammın senelik enflasyona tamamlanması.

Seyyanen zam.

2022'nin temmuz ayında yapılacak olan yüzde 7'lik zammın da öne alınıp bunun sonrasında iyileşme yapılması.

BAKAN'DAN ARTIS MÜJDESI

Katıldığı televizyon yayınında katılarak soruları cevaplandıran Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati emekli ve kamu personeliun dört gözle beklediği zamlar ile ilgili önemli açıklama yaptı. Zammın Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını dile getiren Nebati, şöyle konuştu: "Asgari ücrete yüzde 50 zam yapmışsınız, kamu görevlileri ile çok güzel bir anlaşma yapılmış. Şimdi sıra emeklilerde. Onların da hakkını vermek lazım. Zam oranında Sayın Cumhurbaşkanı gerekeni açıklar. Hazine, sabit gelirliler konusunda sıkıntı çıkarmayacak.." (Faruk Erdem / Yeni Asır)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.