1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. En az, en yüksek emekli zammı 2022 belli oldu mu? SSK ve Bağkur Ocak zammılı emekli maaş ne kadar? Emekli zammı 2022 son Dakika!
En az, en yüksek emekli zammı 2022 belli oldu mu? SSK ve Bağkur Ocak zammılı emekli maaş ne kadar? Emekli zammı 2022 son Dakika!

En az, en yüksek emekli zammı 2022 belli oldu mu? SSK ve Bağkur Ocak zammılı emekli maaş ne kadar? Emekli zammı 2022 son Dakika!

Emekli zammı 2022 ile alakalı son gelişmeler gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Yeni seneye sayılı günler kala emekli maaş zammının ne kadar olacağı binlerce vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Emekli zammı 2022 açıklandı mı? SSK ve Bağkur Ocak emekli maaş zammı ne kadar olacak?

A+A-

Emekli zammı 2022 ile alakalı son gelişmeler gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Yeni seneye sayılı günler kala emekli maaş zammının ne kadar olacağı binlerce vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Bilindiği üzere; zam oranlarının belirlenmesinde enflasyon rakamları etkili olurken emekliler senede 2 kez, Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere zam alıyorlar.

Peki; Emekli zammı 2022 açıklandı mı? SSK ve Bağkur Ocak emekli maaş zammı ne kadar olacak? İşte En düşük, en yüksek emekli zammı 2022 ile alakalı son bilgiler.

Emekli maaş zammı ile alakalı gelecek fotoğrafı açıklamalar, binlerce emekli vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Konu ile alakalı çalışmalar sürerken SSK ve Bağkur emeklileri Ocak ayında 6 aylık enflasyon oranında zam alacak. Peki; Emekli zammı 2022 açıklandı mı? SSK ve Bağkur Ocak emekli maaş zammı ne kadar olacak? En düşük, en yüksek emekli zammı 2022!

Son dakika emekli zammı haberleri: 2022 senesinden itibaren geçerli olacak emekli maaşlarına yapılacak artış için ek zam gündemde. Emekli zammı için çalışmalar ve formüller masaya yatırılıyor. Emekli zammı formülleri Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak, ardından karar verilecek.

Memur emeklilerinin, memurlara yapılacak ek zamdan faydalanması beklenirken; SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de bir çok formül gündemde.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak'ta 6 aylık enflasyon oranında zam alacak. İlk formüle göre bu zammın üzerine bir refah payı ilave edilerek senelik enflasyona eşitlenmesi söz konusu olabilecek.

Örneğin; Piyasa Katılımcıları Anketi'ndeki 23.85'lik yıl sonu enflasyon tahminine göre 6 aylık TÜFE yani emeklilerin zam oranı yüzde 14.2 olacak.
Yıllık enflasyon formülü hayata geçirilirse bu zam yüzde 23.85'e tamamlanabilecek.

YÜZDE 40 FORMÜLÜ

Yıllık kümülatif artışın yüzde 40'a ulaşabileceği de konuşuluyor. SSK ve Bağ- Kur emeklileri Temmuz'da yüzde 8.45 zam almıştı
Zammın yüzde 40'a tamamlanması formülü hayata geçerse, Ocak'ta emeklilere yüzde 29.1 zam söz konusu olacak. 6 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı yüzde 14.2 çıkarsa yüzde 13.3'lük ek artış yapılabilecek.

SEYYANEN ZAM FORMÜLÜ

SSK ve Bağ- Kur emeklilerine ek zammın seyyanen olarak belirlenmesi de gündemde. Buna göre, SSK ve Bağ-Kur'lulara 6 aylık enflasyona ilaveten belirlenen tutarda seyyanen artış yansıtılabilecek.

DÜŞÜK MAAŞA YÜKSEK ARTIŞ

Emeklilere yapılacak ilave zammın kademeli olması planlanıyor. Yani düşük maaşlılara daha yüksek zam yapılması planlanıyor.
Burada oransal veya seyyanen zammın maaşa göre farklı uygulanması veya bin 500 tl'ye yükseltilen taban aylığın artırılması söz konusu olabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.