1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Erken Emekli Olmak İsteyenler İçin 7 Formül! Bu Şartları Taşıyanlar Hemen Emekli Olabilecek..!
Erken Emekli Olmak İsteyenler İçin 7 Formül! Bu Şartları Taşıyanlar Hemen Emekli Olabilecek..!

Erken Emekli Olmak İsteyenler İçin 7 Formül! Bu Şartları Taşıyanlar Hemen Emekli Olabilecek..!

Emeklilik için acele edenler dikkat! Bu 7 formül sizleri ilgilendiriyor. Pek çok kişi gibi siz de erken emekli olup iyi bir maaş almak istiyorsunuz. O zaman bu şartları yerine getirmeniz gerekiyor. İşte emekliliğe ilişkin detaylar ve 7 önemli fırsat..!

A+A-

Emekli olmak isteyen pek çok vatandaş şartların ne olduğunu merak ediyor. Erken emekliliğe dair 7 formül açıklandı. Bu şartları yerine getirenler hemen emekli olabilecek. İşte erken emekliliğe ilişkin 7 kriter ve son dakika haberleri…

  • Erken emeklilik için kadın çalışanlar çocuk sahibi olmaları durumunda doğum borçlanması ile prim kazanma şansı elde edebiliyor. 3 çocuğa kadar borçlanma imkanı sağlayan kadınlar 2160 gün (6 yıl) kazanmış oluyorlar. Bu durumda yılı ve yaşı dolmuş olan kadınların 3 tane çocuğu bulunuyorsa 6 yıla kadar erken emekli olma imkanı sağlanmış oluyor. Doğum borçlanması için tek şart ise annelerin borçlanacakları çocukların sigortalı olunan tarihten sonra doğmuş olması şartıdır. Sigortalı iken doğum iznine ayrılan kadınlar bu haktan yararlanabilmektedir.
  • 3600 prim günü dolduranlar ve 15 yıl sigortalı çalışanlar daha fazla çalışmasına gerek kalmadan emekli olabiliyorlar. Ancak yaş şartı tamamlanmalıdır. Kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşın dolması gerekiyor. 1999 yılının 9 Eylül tarih öncesinde sigortalı olanlar için geçerli olan bu fırsat ile pek çok kişi erken emekliliği sağladı. Sigortalı olan vatandaşlar bu tarihten sonra sigortalandırıldıklarında ise prim şartı 4.500'e, yıl şartı ise 25'e yükseltildi.
  • Askerlik yapmış olan sigortalı erkekler için geriye dönük prim kazanma imkanı ve yaşı geriye çekme fırsatını kazandırmaktadır. Sigortalı olmadan önce askerlik yapanlar askerlik borçlanması yaparak 1 yıl daha erken emekli olma fırsatı elde edebiliyorlar.
  • Çalışırken yüzde altmış oranında iş gücünde kayıp yaşayanlar sağlık raporu ile bu durumu kanıtladıklarında malulen emekli olabiliyorlar. Malulen emekli olmak için gerekli prim gün sayısı ise 1800 olarak belirlenmiştir.
  • Engelli olan çalışanlarda %40 engellilik oranı ile vergi indirimi alabilmektedir. Bu durumda yaş şartı aranmaksızın 15 yıl ve 3600 prim günü doldurulduğunda sigorta başlangıç tarihine göre 18 yıl 4680 güne kadar prim ödediklerin de erken emekli olma imkanı elde edebiliyorlar.
  • Bakıma muhtaç olacak kadar engelli çocuğu bulunan sigortalı kadınların 1 Ekim 2008 tarihi sonrası primlerinin dörtte biri kadar bölüm toplam primine eklenmektedir. Bu durumda yaş şartından da düşürülmektedir. Böylece erken emeklilik mümkün olur.
  • Erken emekliliği sağlayan son kriter ise fiili hizmet süresi zammı oluyor. SGK tarafından yapılan düzenleme ile 45 meslek için erken emeklilik imkanı sağlandı. Belli mesleklerde çalışan vatandaşlar sigorta süresine göre belli oranda erken emekli olabiliyorlar. İşe giriş tarihleri de geri çekilebiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.