1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Erken Emekli Olmak İsteyenler Müjde! Erken Emeklilik Şartları Neler? Kimler Erken Emekli Olabilir?
Erken Emekli Olmak İsteyenler Müjde! Erken Emeklilik Şartları Neler? Kimler Erken Emekli Olabilir?

Erken Emekli Olmak İsteyenler Müjde! Erken Emeklilik Şartları Neler? Kimler Erken Emekli Olabilir?

Erken emeklilik nasıl sağlanır? Milyonlarca memur ve işçinin merak ettiği konulardan biri olan erken emeklilik koşulları nedir? Erken emekli olmak için yapılması gerekenler nelerdir? İşte erken emeklilik konusu ile ilgili merak edilenler ve son dakika haberleri...

A+A-

Erken emeklilik nedir? Milyonlarca vatandaşın hayali olan emeklilik için yeni formüller açıklandı. Kimler prim günü ve yaş şartlarını yerine getirerek emekliliği hak eder? Erken emeklilik konusunda herhangi bir gelişme yaşanıyor mu? İşte, EYT’ye ilişkin gelişmeler…

Erken emeklilik nasıl sağlanır araştırması yapan pek çok kişi bu konuda SGK'nın gerçekleştirdiği düzenlemeleri araştırmaktadır. Doğum borçlanması erken emeklilikte en önemli etkenlerden biri olurken askerlik borçlanması da erkekler için erken emekliliği sağlayan ve sigortalılık yılını öne çeken etkenlerden bir tanesi olmaktadır. Ayrıca kadın ve erkek işçilerde 15 yıl sigortalılık üzerinden malulen emeklilikte mümkün olmaktadır. 3600 gün üzerinden emekli olmak için SGK şubesine başvuru yapıp gerekli yaş şartının tamamlanması ve prim gününün doldurulması halinde emeklilik mümkün olabilir.

Doğum Borçlanması Yöntemi İle Emeklilik

Sigortalı çalışan kadınlara yaptıkları her doğum için 2 yıl prim borçlanması hakkı sağlanmaktadır. Doğum borçlanmasından yararlanabilmek için sigorta girişi yapılmış olması gerekmektedir. 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapılıyordu.bu da 6 yıl daha erken emekli olabilmeyi sağlıyor.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması erkeklerde erken emekliliği sağlayan ve emeklilik süresini öne çekebilecek bir yöntemdir. Erkeklerde yedek subay, erbaş veya er olarak yapılan süreler için borçlanma hakkı sağlanır. Askerlik borçlanması doğum borçlanması gibi hesaplanarak ödenmektedir.

3600 Gün Üzerinden Nasıl Emekli Olabilirim?

3600 gün üzerinden emekli olmayı tüm çalışanlar ve işçiler sağlayabilmektedir. 3600 gün üzerinden emekli olmak için 8 Eylül 1999 öncesi giriş yapılmış olması gerekmektedir. Bu tarihten önce sigortalı olan vatandaşlar SGK şubelerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirerek yaşlarının uygun olup olmadığını öğrenebilirler.

Malulen Emeklilik Şartları Neler?

Malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar durumlarının belirten sağlık raporuna sahip olmalıdırlar. Erken emekli olmak için malulen emeklilik bir yöntem olabilir. Prim gününe ve yıl şartına bakılmaksızın erken emeklilik hakkından yararlanmak için malulen emeklilik şartlarını taşımak sağlanmalıdır.

5510 sayılı kanun gereğince % 60 iş gücü kaybı tespit edildiğinde malulen emeklilik mümkün hale gelir.

Sigorta borçlanması yapmak isteyen vatandaşların SGK tarafından belirlenmiş emeklilik şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.