1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Erken Emeklilik Fırsatı SGK’dan Son Dakika Olarak Geldi! 1800 Prim Günü ile Hemen Emekli Olabileceksiniz....
Erken Emeklilik Fırsatı SGK’dan Son Dakika Olarak Geldi! 1800 Prim Günü ile Hemen Emekli Olabileceksiniz....

Erken Emeklilik Fırsatı SGK’dan Son Dakika Olarak Geldi! 1800 Prim Günü ile Hemen Emekli Olabileceksiniz....

Türkiye'deki emeklilik sistemi 2000’li seneler ile kökten değişmeye başladı. Bununla birlikte erkekler ve bayanlar için 65 yaş ile sabitlenen emeklilik yaşı da yükselen çalışma yılı ve artan prim günleri ile bir çok vatandaş için erken emeklilik hayali azaldı. Bununla birlikte Türkiye'deki artan işsizlik krizi ile yaşı artan kişilerin çalışma zorlu

A+A-

Erken emekliliğin hayalini kuranlara müjde haber SGK'dan geldi. Malulen emekçilere hak kazanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu harekete geçti. Erken emekli olmak isteyenler için belirlenen kriterler..

Türkiye'deki emeklilik sistemi 2000’li seneler ile kökten değişmeye başladı. Bununla birlikte erkekler ve bayanlar için 65 yaş ile sabitlenen emeklilik yaşı da yükselen çalışma yılı ve artan prim günleri ile bir çok vatandaş için erken emeklilik hayali azaldı. Bununla birlikte Türkiye'deki artan işsizlik krizi ile yaşı artan kişilerin çalışma zorluğu gibi durumlar meydana geldi. Bu bağlamda SGK malulen emeklilik koşulları gündeme geldi ve pek çok kişi tarafından merak edildi.

Malulen Emeklilik Hakkında

Çalışan kişiler iş yaşamına başladıktan sonra iş kazası, iş gücü kaybı ve pek çok sorun yaşarlar. Bununla birlikte yeniden iş bulmak ya da çalışılan işe devam etmek zor olacağı için SGK yurttaşlara çözüm yolu arıyor. Bu tarz kişiler malulen emekli sayılıyorlar ve pek çok sosyal hak elde ediyorlar.

Kişiler iş kazası ya da meslek hastalığı gibi durumlara yakalandıkları zaman meslekte kazanma gücünün miktarının en az %60’ını veya meslekte kazanma gücünü kaybettiği zaman sağlık kuruluşlarınca tespit edilirler ve bu kişiler sonrasında malul sayılırlar. Kişiler sağlık kurumlarından tespit edilerek malul durumda olabilecekler.

Maluluk Maaşı Bağlanması İçin Gerekli Koşullar

Kişiler en az 10 yıl bir sigortalı işte çalışmalılardır ve toplamda 1800 gün uzun süreli sigorta kollarınca prim ödemeleri yapmak zorundadırlar. Başka fertlerin bakımına muhtaç olan kişiler maluluk yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri bildirmelilerdir. Bireyler maluliyet yüzünden içten ayrılması ve iş ile ilgili faaliyetlerini sonlandırmaları gerekiyor. Kişilerin SGK'ya hiçbir borcunun bulunmaması gerekiyor.

Hizmet akdine bağlanmadan ya da kendi adına hesabına bağımsız çalışanların ise kendi sigortası sebebiyle SGK’ye genel sağlık sigortası primi dahil ve herhangi bir prim borcunun olmaması gerekiyor hemde kişilerin SGK’ya bir dilekçe ila başvurması gerekiyor. Sonrasında SGK sağlık durumu hakkında malullük hakkında belge ister ve bu şekilde işlemleriniz tamamlanmış olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.