1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Kimler Malulen Emekli Olabilir? Malulen Emekli Olmak İçin Gerekli Şarlar Neler?
Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Kimler Malulen Emekli Olabilir? Malulen Emekli Olmak İçin Gerekli Şarlar Neler?

Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! Kimler Malulen Emekli Olabilir? Malulen Emekli Olmak İçin Gerekli Şarlar Neler?

Malulen emeklilik konusu her geçen gün daha büyük bir merakla araştırılan konulardan biri haline geliyor. 5510 Genel Sağlık Sigortası Kanunu şartlarına göre emeklilik imkanı sağlıyor. Sağlık sorunları sebebiyle emekli olabilir mi? Peki, malulen emeklilik şartları nedir? Kimler malulen emekli olabilir?

A+A-

Sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu gereğince belirlenmiş olan malulen emeklilik şartları vatandaşlara erken emeklilik imkanı sağlanabileceğini gösteriyor. Malulen emeklilik hakkında pek çok soru araştırılıyor. Sigortalı olarak çalışan vatandaşların çalışmalarına engel olan sağlık sorunları yaşamaları ardından malulen emeklilik hakları ortaya çıkmaktadır. 4A, 4B ve 4C kapsamında çalışanların malulen emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmelidirler.  malulen emeklilik şartlarını ve yollarını öğrenmek için  Son Dakika Turkey haber sitesini okuyunuz…

Malulen emeklilik için vatandaşların SGK'ya başvuru yapmaları gerekiyor. SGK'da belirlenen hastaneden sağlık raporu alınması ve bu sağlık raporunda kişinin iş kaybı yaşamasının belgelenmesi gerekiyor. Meslekte çalışma ve kazanma gücünün tamamını veya bir bölümünü kaybetmiş olan vatandaşlar sürekli bir gelir kaybına neden olan hastalıkları için fizyolojik bir risk olarak tanımlanmış malullük hakkından yararlanabilirler. Mağduriyeti önlemek için sağlanan bu hak emekli olan vatandaşların kaybettikleri işlerinden dolayı kazanamadıkları geliri telafi etmek amacıyla verilmektedir. Malulen emekli olmak için gerekli şartlar nedir?

Malulen Emeklilik Şartları Neler?

Malulen emeklilik için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.

  • Malulen emekliliğe ayrılacak kişinin 4A, 4B ve 4-c kapsamından faydalanıyor olması gerekmektedir ve sigortalı çalışmaya 10 yıl süreyle devam etmiş olması şartı aranmaktadır.
  • 4A kapsamında çalışan kişinin işten ayrılmış olması, 4B kapsamında olan kişinin kendi işyerine veya faaliyetini durdurmuş olması, 4C kapsamında 2 kişinin ise görevinden istifa etmiş veya ayrılmış olması gerekmektedir. Çalışanın sağlık kurulundan en az yüzde altmış oranında işgücü kaybı yaşadığını rapor ettirmiş olması gerekir. Bu şartlara sahip olan vatandaşlar malulen emekliliği elde edebilirler.
  • Malulen emekli olmak isteyen kişinin, sağlık kurulu muayyenesinde en düşük %60 ve üstü özürlü ve iş göremez rapor almış olmalı ve bu bu sağlık sorununun işe giriş zamandan sonra başlamış olması şartı var.
  • 4A (SSK) içerisinde çalışan vatandaşın çalıştığı işyerinden ayrılması şartı aranıyor.
  • 4B Bağ-Kur'lu vatandaşın ticari işlerini bitirmiş olması gerekir. Malulen emeklilik hakkı kazanmak için kişinin prim borçlarının da olmaması gerekiyor.
  • 4C Emekli Sandığıüyesi vatandaşın görevinden ayrılması gerekmektedir.

Haberimizdeki bu şartları yerine getiren kişiler malulen emeklilik hakkından yararlanabilir.

Kaynak: Son Dakika Turkey

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.