1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Evde Bakım Maaşı 2021 Yılında Kaç TL Oldu? Evde Bakım Maaşı Yatan İller Nereler?
Evde Bakım Maaşı 2021 Yılında Kaç TL Oldu? Evde Bakım Maaşı Yatan İller Nereler?

Evde Bakım Maaşı 2021 Yılında Kaç TL Oldu? Evde Bakım Maaşı Yatan İller Nereler?

Evde bakım maaşı 2021 yılında asgari ücretin artması ile birlikte artış gösterdi. Evde bakım maaşı alan vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapıyorlar. Geçen yıla göre bu yıl ödeme miktarı 500 TL yükseldi. Evde bakım maaşı kaç TL oldu? Bakım maaşının detayları nedir?

A+A-

Aile ve Çalışma Bakanlığı açıkladı! Bakıma ihtiyacı olan vatandaşa belirli tutarda aylık ödenmesine karar verildi. 2020 yılı için 1544 TL 60 kuruş olarak belirlenmişti. Yeni yılda ise evde bakım maaşı zamlandı ve 2021 yılında değişti. İşte evde bakım maaşına ilişkin detaylar ve son dakika haberleri…

Evde Bakım Maaşı Bu Yıl Kaç TL?

Evde bakım maaşı ödemesinin kaç TL olduğu merak edilmekteydi. 2020 yılında 1544 TL olarak belirlenmişti ve haziran sonuna kadar 1657 TL olarak ödenmeye devam edecek. Evde bakım maaşı geçtiğimiz yıla göre ciddi bir artış sağladı. İlk ödemeler ne zaman yapılacak vatandaşlar tarafından en çok arama yapılan konular arasında yer aldı.

Evde Bakım Maaşı Yatırıldı Mı?

Evde bakım maaşı ödemeleri illere göre değişiklik yapılarak ödenmektedir. 12 şehir için maaş ödemesi yapıldı. Mersin, Tokat, Bilecik, Şırnak, Aksaray, Van, Manisa, Konya, İstanbul, Ankara, Şanlıurfa illerinde bakım maaşı ödemeleri yapıldı.

Evde bakım maaşı almak için bazı şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Evde bakıma muhtaç olan kişiler bu ödemeden yararlanır. 27787 sayılı resmi gazetede yayınlanan “özgürlük ölçüsü sınıflandırması ve özürlülere verilecek sağlık kurulu raporları hakkında yönetmelik kapsamında engelli sağlık kurulu raporunda” engel oranı % 50 ve üzeri olarak belirlenmiştir. % 50 ve üzeri raporu olup ağır engelli bölümüne Evet ya da Hayır bölümünde Evet ibaresi işaretlenmelidir. Her ne şart altında olursa olsun kendilerine ait bakmakla yükümlü olunan bireyin sayısına göre düşen ortalama aylık gelir tutarının 1 aylık net asgari ücret tutarının üçte ikisinden az olduğunun tespit edilmesi halinde ödeme yapılmaktadır.

Evde bakım maaşı alacak kişinin bakıma muhtaç engellilerin tespiti ve bakım hizmeti esaslarının belirlenmesine ilişkin yönetmeliğe uygun olması ve engelli koşullarını taşıyor olması gerekmektedir.

Sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılmakta ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılması halinde de maaş almaya hak kazanmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.