1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Evde Bakım Parası Nedir, Engelli Aylığı Nasıl Alınır? Evde Bakım Maaşı Şartları Nedir?
Evde Bakım Parası Nedir, Engelli Aylığı Nasıl Alınır? Evde Bakım Maaşı Şartları Nedir?

Evde Bakım Parası Nedir, Engelli Aylığı Nasıl Alınır? Evde Bakım Maaşı Şartları Nedir?

Evde bakım parası ve engelli maaşı hangi şartlarla verilmektedir? Kimlere kaç TL maaş ödemesi yapılmaktadır en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kimler engelli maaşı alabilir? Sağlık raporunda en az yüzde kaç engelli olduğu tespit edilmelidir? İşte engelli maaşı hakkında merak edilenler ve konuya ilişkin son dakika haberleri…

A+A-

Engelli aylığı ve evde bakım parası engelli vatandaşların yoksul olması halinde ödenen ödeneklerdir. Bakım hizmetlerinin ve masraflarının karşılanması için verilmektedir. Engelli maaşı ve evde bakım parası alabilmek için şartları taşıyor olmak gerekmektedir. İşte o şartlar…

Engelli aylığı alan kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Sigortalı olarak çalışan veya SGK'dan herhangi bir maaşı alanlar engelli maaşı alamaz. Nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olan kişilerin engelli ve aylık almıyor olmaları gerekmektedir. SGK gelir ve aylık almayan engellilere bakımlarının üstlenilmesi ve gelirlerinde artış sağlayabilmek için engelli maaşı veriyor.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Akraba Mı Olmak Gerekir?

Evde bakım maaşı alabilmek için hastaya bakan kişinin akrabası tarafından bakımının üstlenilmiş olması gerekiyor. Ancak evde bakım parası almak için ilk şart engellinin en az %50 oranında engelli olmasıdır. Sağlık raporu ile bu durum tespit edildiğinde ağır engelli ibaresinin yer alması gerekmektedir. %50 daha düşük bir engellilik söz konusu olduğunda evde bakım parası alınır. Sağlık kurulu raporunda bakıma muhtaç olduğu belirtilmelidir. Evde bakım maaşı alan kişinin kan bağı olması şartı aranmaktadır. Engelliye bakan herkes bakım parası alamıyor. Üvey akrabalar da evde bakım parası alabiliyor. Ancak tamamen yabancı kişilere bakım hizmeti karşılığında ödeme verilmiyor.

Evde Bakım Parası Kaç TL?

Evde bakım parası ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yapılmaktadır. Evde bakım parası almak için başvuru esnasında engellinin olması gerekmemektedir. Yalnızca sağlık kurulu raporu gerekir. Sağlık kurulu raporu için ücret alınmamaktadır. Engellilik oranının tespiti sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılır ve engellilik oranına göre maaş ödemesi yapılır.

Evde Bakım Parası Ve Engelli Maaşı Kaç TL?

2018 yılında belirlenen şartları sağlayan vatandaşların %40 ile %49 oranında engellilik oranına sahip olmaları halinde 1.197,44 TL alınmasına karar verilmiştir. Yüzde yetmiş ve üzerinde engellilik durumu olan vatandaşların ise 1.796,17 TL alabilmesi sağlanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.