1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Herkesin Hesabına Her Ay 1.657 TL Yatırılıyor! Başvuran Herkes Alabilir!
Herkesin Hesabına Her Ay 1.657 TL Yatırılıyor! Başvuran Herkes Alabilir!

Herkesin Hesabına Her Ay 1.657 TL Yatırılıyor! Başvuran Herkes Alabilir!

Paralar her ay hesaplara yatırılacak. 1.657 TL ödeme veriliyor. Başvuran herkes bu destekten yararlanabilir. Yazılı başvuru şartı bulunuyor.

A+A-

Engelli akrabasına evde bakan ve gerekli koşulları sağlamakta olan kişilere aylık 1.657 TL ödeme yapılıyor. Bunun için bakılan kişinin en az % 50 oranında engeli olduğunun sağlık kurulu raporuyla tespit edilmesi şart.

Engellilerin toplumsal hayata kazandırılabilmesi için ilk aşamada temel ihtiyaçlarının giderilmesi ve yoksulluk riskiyle karşı karşıya kalmalarının engellenmesi gerekmektedir.

Engellilerin bakım hizmetlerinin genelde kendi evlerinde ve bir akrabaları tarafından gerçekleştirildiği görülüyor. Bu durumda bakım hizmetini gerçekleştiren kişiye evde bakım parası ödenebiliyor.

Bakım parası sayesinde engellinin temel ihtiyaçlarının giderilmesi ve daha nitelikli bakım hizmeti alması amaçlanıyor. Şartları sağlamakta olan ve engellisine bakan kişiye aylık 1.657,86 TL ödeme yapılıyor.

Bu paranın engelliye bakacak kişiye verilme sebebi engellinin bakımının daha nitelikli bir biçimde yapılması. Dolayısıyla bu paranın bu gayeyle kullanılması hem vicdani bir sorumluluk, hem de bir gereklilik.

KURUL RAPORU GEREK

Engelliye bakan kişinin evde bakım parası alabilmesi için ilk şart, engellinin en az % 50 oranında engeli olduğunun sağlık kurulu raporuyla tespit edilmesi işlemidir. Yüzde 50'den daha düşük bir engellilik oranı tespit edilmiş ise evde bakım parası alınması olanaklı değildir.

HAKSIZ AYLIK İADE EDİLİR

Evde bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin minimum ücretin üçte ikisinden düşük olması gerek. Bu yıl itibarıyla bu rakam 1.705 TL. Örneğin engellinin yaşadığı hanede 3 kişi yaşıyorsa bakım parası alınabilmesi için bu hanedeki toplam gelirin 5.115 TL'yi geçmemesi şart.

Aksi takdirde bakım parası alınamaz. Bu para alınırken hanede yaşamakta olan kişilerin gelirinin bu sınırın üzerine çıkması halinde bu durumun Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bildirilmesi gerekir. Bu durum bakanlıkca tespit edilirse haksız alınan evde bakım paraları geri istenebilir.

AKRABALIK VE AYNI EVDE OTURMA ŞARTI ARANIYOR

Evde bakım parası alınabilmesi için engelliye bakan kişi ile engelli arasında kan bağı bulunması koşulu var. Ancak konu hakkında yönetmelik üvey akrabaların da evde bakım parası alabileceğini söylüyor. Diğer yandan engelliye bakan kişinin engelliyle aynı adreste ikamet etmesi de şart.

Ancak engelliye bakacak başka kişinin bulunamaması ve merkezlerde bakım hizmeti almayı istememesi hâlinde; değerlendirme heyetinin de bakım hizmetinin verilmesinde sorun ya da yetersizlik olmayacağı yönündeki görüşüyle bakım hizmeti hergün rahatlıkla gelinip gidilebilecek yakınlıktaki farklı adresteki akraba tarafından da verilebilir.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Evde bakım parası için gerekli müracaatların ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerine yapılması gerekmektedir.

Evde bakım parası alınması için müracaat esnasında engellinin bulunması gerekmiyor. Gerekli belgelerle yapılan müracaatlar değerlendirilerek evde bakım parası bağlanması işlemleri gerçekleştiriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.