1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hiç Çalışmadan Emekli Olacaksınız! Sosyal Sigortası ve Bağ-Kur'u Olamayanlara Emeklilik Müjdesi Geldi...
Hiç Çalışmadan Emekli Olacaksınız! Sosyal Sigortası ve Bağ-Kur'u Olamayanlara Emeklilik Müjdesi Geldi...

Hiç Çalışmadan Emekli Olacaksınız! Sosyal Sigortası ve Bağ-Kur'u Olamayanlara Emeklilik Müjdesi Geldi...

Emekli için pek çok detay netlik kazandı. SSK, SGK ve Bağ-Kur ödemeden de emeklilik mümkün. Herhangi bir işte çalışmıyorsanız da emekli olabilirsiniz. Tüm kriterler belli oldu. SGK tek tek açıkladı!

A+A-

SGK’dan 7 binden fazla prim günü ödemesi ile emeklilik mümkün. Ayrıca 25 yıl sigortalılık süresi de gerekmektedir. Tüm bunlar yerine getirildiğinde emeklilik için 65 yaş erkeklerde kadınlarda ise 64 yaş beklenmesi gerekiyor. Bu kapsamda herhangi bir işte çalışmayanlar emekli aylığı almayanlar malullük bulunmayan kişiler isteğe bağlı sigortalı olma hakkından yararlanıp emekli olabilirler. İşte isteğe bağlı sigortalılık ile ilgili son dakika haberleri…

İsteğe bağlı sigortalılıkta sigorta primlerini bireyler kendileri ödeyebiliyorlar ve prim günü dolup sigortalılık süresi tamamlandığında bu kişiler emekliliği sağlayabiliyorlar. Hiç işe gitmeden önce sigortalı olup emekli olabilmek mümkün.

Herhangi bir işte çalışmayıp emekli nasıl olunur diye düşünüyorsanız SGK bu konuda büyük bir adım attı. Bağ-Kur ödemeden de emeklilik mümkün çalışanlar için emeklilik kafa dinleme aktivitesi gibi algılanabilir. İş yerinde bulunan iş arkadaşlarından memnun olmayanlar isteğe bağlı sigortalılık sistemi ile emekliliğe elde edebilirler. İsteğe bağlı sigortalılık pek çok kişi için avantaj sağlar. Çünkü hiç İşe gitmeden yalnızca sigorta primi ödemesi ile emeklilik mümkün kılınmaktadır.

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı ile Emekli Olabilir?

İsteğe bağlı emeklilik sisteminden malullük veya emekli aylığı almayanlar herhangi bir işte çalışmayanlar yararlanabilir. İsteğe bağlı olarak sigortalı olma hakkı O kişilere sağlanmaktadır. Hiç işe gitmeden emekli olmak isteyenler ve sigorta primlerini kendileri ödeyerek sigortalı olmak isteyenlerin 18 yaşının üzerinde olması gerekmektedir. İsteğe bağlı sigortalılık prim miktarı da vatandaşlar tarafından araştırılmaktadır. Genel sağlık sigortasından yararlanabilen isteğe bağlı sigortalılar ölüm ve yaşlılık malullük risklerine karşı korunmaktadırlar. İş kazası, analık, hastalık gibi durumlarda isteğe bağlı sigortalılar ara ara durumu sağlanmaktadır. Bu kişilerin prim işlemesi devam etmektedir ve primleride bu doğrultuda düzenlenir. İsteğe bağlı sigortalılıkta üst ve alt limitler belirlenmiştir. Bireyler kendi gelirlerine göre ödeme düzenleyebilirler. Bugün en düşük ödeme 818 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek prim ödemesi ise 6140 TL idi. O kişiler emekli oldukları zaman yüksek emekli maaşı alabilirler

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.