1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümet Düğmeye Bastı! Çalışan Çalışmayan Yaşlı Ev Kadını, Öğrenci Herkese 1677 TL Yardım Parası Ödemesi Yapacak...
Hükümet Düğmeye Bastı! Çalışan Çalışmayan Yaşlı Ev Kadını, Öğrenci  Herkese 1677 TL Yardım Parası Ödemesi Yapacak...

Hükümet Düğmeye Bastı! Çalışan Çalışmayan Yaşlı Ev Kadını, Öğrenci Herkese 1677 TL Yardım Parası Ödemesi Yapacak...

İssiz vatandaşa, yaşlıya, ev yapana da, elektrik faturasını ödeyemeyene de eşya alana da nakit para desteği sağlanıyor. Pek çok kişi haberdar olmadığı için başvuruda bulunmuyor, hakkı olduğu halde devlet desteğinden yararlanamıyor.

A+A-

Yüz binlerce vatandaşı kapsıyor. Nakit para desteği veriliyor. Karşılıksız sağlanan desteklerde ödeme miktarı 40 bin TL'ye kadar çıkıyor. Başvuran alıyor.

Devlet eli ihtiyaç sahibi vatandaşlara uzanmaya devam ediyor. İşte birçok kişinin bilmediği nakit destek ödemeleri ile ilgili detaylar...

1-ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ 

İhtiyaç sahibinin elektrik faturasının her ay 118 liralık kısmını devlet karşılıyor. Bunun için hanedeki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin (AGİ hariç) 3’te 1’inden az olması gerekiyor. 2021 itibarıyla bu tutar 852 lira.

2-KRONİK HASTALARA ELEKTRİK DESTEĞİ 

Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların aylık elektrik faturasının 200 liraya kadar olan kısmı devlet tarafından karşılanıyor. Bu kişilerin birikmiş elektrik borcu varsa tek seferlik siliniyor.

3-HASTALIK YARDIMI 

Muhtaç olduğu tespit edilen tüberküloz ve SSPE hastalığından muzdarip kişiler yararlanabiliyor. Bu kişilere düzenli olarak aylık 1.658 lira ödeniyor. Ayrıca silikozis hastalığı nedeniyle meslekte kazanma gücünü en az yüzde 15 kaybedenlere ödeme var. Hafif silikozis aylığı (yüzde 15-34) 1.317 lira, orta silikozis aylığı (yüzde 35-54) 1.505 lira, ağır silikozis aylığı ise (yüzde 55 ve üzeri) 1.677 lira.

4-BARINMA YARDIMI 

Dar gelirlilerin evini yapması, onarması ve eşya konusunda da destek sağlanıyor. Prefabrik ev yapımında 30 bin lira, betonarme ev yapımında ise 40 bin liralık katkı var. Ev onarımına 20 bin lira yardımda bulunulurken, 5 bin lira da ev eşyası desteği veriliyor.

5-İŞE YÖNLENDİRME YARDIMI 

18-55 yaş aralığındaki vatandaşlara iş görüşmelerine giderken yol parası, tıraş ücreti gibi ihtiyaçlarını rahat giderebilmeleri için verilen destek. Yılda en fazla üç defa 40-100 lira arasında ödeme yapılıyor.

6-İŞE BAŞLAMA YARDIMI 

İşkur’un işe yönlendirmesi sonucu işe yerleşenlere bir defaya mahsus verilir. Asgari ücretin 1/3’ü kadar ödeme yapılıyor. Bu yıl için 852.53 lira ödeniyor.

7-GEBELİK YARDIMI 

Dar gelirli gebe kadınlara sağlık kontrollerini yaptırmaları için aylık 45 lira veriliyor. Bu kişilere aynı zamanda bir defaya mahsus 100 lira da ödeniyor. Lohusalıkta düzenli muayeneye gidilirse, 2 kereye mahsus 45 lira ödeme yapılıyor.

8-İŞE YÖNLENDİRME YARDIMI 

18-55 yaş aralığındaki vatandaşlara iş görüşmelerine giderken yol parası, tıraş ücreti gibi ihtiyaçlarını rahat giderebilmeleri için verilen destek. Yılda en fazla üç defa 40-100 lira arasında ödeme yapılıyor.

9-ASKER ÇOCUĞU YARDIMI 

18 yaşını doldurmamış bekar ve muhtaç asker çocuklarına aylık 150 lira olmak üzere her 2 ayda bir 300 lira tutarında düzenli ödeme yapılıyor. Birden fazla çocuk varsa her biri için ayrı başvuru yapılması gerekiyor.

9-TERÖR ZARARI YARDIMLARI 

Terör olaylarından etkilenen kişilerin acil durum kapsamında gıda, giyim, yol, eğitim ve barınma gibi ihtiyaçlarına yönelik yapılıyor. 18 yaş üstü aile bireyi, ikamet ettiği yerde terör olaylarından etkilenen vatandaşlar ile terör olaylarından dolayı göç etmek zorunda kalan vatandaşlara ayda azami 1.200 lira veriliyor.

10-AFET-ACİL DURUM YARDIMLARI 

Afet-acil durum olayının meydana geldiği tarihten itibaren ilk bir ay içerisinde muhtaçlık koşulu aranmaksızın yardımda bulunuluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum