1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Hükümet harekete geçti! Ev kadını işsiz, yaşlı herkese 2 Bin 292 TL yardım parası ödenecek!
Hükümet harekete geçti! Ev kadını işsiz, yaşlı herkese 2 Bin 292 TL yardım parası ödenecek!

Hükümet harekete geçti! Ev kadını işsiz, yaşlı herkese 2 Bin 292 TL yardım parası ödenecek!

2022 senesinde gıda yardımı almak isteyen herkes için Vakıflar Genel Müdürlüğü başvurularını başlattı. 2022 gıda yardımı başvuruları başlıyor. Gıda yardımı nasıl ve nereden alınır? Erzak yardımı desteği için internetten e-Devlet başvurusu var mı, şartlar neler?

A+A-

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için devlet desteği ödemeleri PTT aracılığıyla hesaba yatıyor. Her yıl binlerce lira ödeme kolaylıkla yatırılıyor. Pek çoğu kişi bilmese de hali hazırda ödemeleri almak çok kolay. Evde bakım aylığı, yolluk ödemesi, cenaze yardım parası, çeyiz parası, iş görememezlik ödemesi, süt parası ve doğum izni yardımı gibi ödemeleri almak için başvuru işlemlerini yapmanız gerekiyor. Bu karşılıksız destekler başta PTT şubeleri olmak üzere banka şubelerinden de çekilebiliyor. İşte; 084 TL, 865 TL, 1298 TL ödeme alma yolları!

DEVLET YARDIMI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Devlette unutulan paralar, e-Devlet 'SGK sorgulama' üzerinden yapılabiliyor. Bunun için arama motoruna e-Devlet yazın ve siteye giriş yapın. Ana ekranda yer alan arama bölümünü seçin ve buraya SGK şahıs ödemeleri yazın. SGK şahıs ödeme sorgulama linkini tıklayın ve gelen ekranda adınıza yatırılan bir para olup olmadığını öğrenin.

SGK VE DEVLET DESTEK ÖDEMELERİ

 • Yol Yardımı Ödemesi
 • Kreş Yardımı Ödemesi
 • İş Görememezlik Ödemesi
 • Eğitim Desteği
 • Süt Parası Ödemesi
 • Cenaze Yardım Ödemesi
 • Doğum Parası Ödemesi

ÇEYİZ DESTEĞİ

Evlilik ödeneği olarak da bilinen çeyiz desteği ödemesi evlenecek olan binlerce kişiye ödeniyor. Yeni evlenecek olan çiftler bir yandan güzel bir heyecan yaşıyor ve bu dönemde eşya, düğün şeklindeki masrafların ödemesini planlıyor.

Devlet çeyiz hesabıyla evlenecek çiftleri destekliyor. Bankada açtığı çeyiz hesabında 3-5 yıl birikim yapıp 27 yaşından önce ilk evliliklerini yapanlara devlet katkısı veriliyor. 5 yılda 48 bin 148 lira biriktiren 12 bin 37 liralık en üst tutardaki devlet katkısından yararlanabiliyor.

PTT ÜZERİNDEN YAPILAN ÖDEMELER

 • EVDE BAKIM MAAŞI: Evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanlara ödenen 1.798 lira tutarındaki aylık,  2.292 TL liraya ulaştı.
 • ENGELLİ MAAŞI: Yüzde 40-69 engeli olanların aylığı 865 TL, yüzde 70 ve üzeri engeli olanların aylığı da 1298 TL liraya yükseldi..
 • YAŞLILIK AYLIĞI: 65 yaş aylığı 828 liradan 1084 liraya çıktı.

YOLLUK ÖDEMESİ YARDIMI

Tedavi için yol ve gündelik ödemesi sigortalının kendisine ve bakmakla yükümlü olduğu anne, baba, eş ve çocuklara PTT aracılığıyla yapılıyor.

YOLLUK ÖDEMESİ YARDIMI

Tedavi için yol ve gündelik ödemesi sigortalının kendisine ve bakmakla yükümlü olduğu anne, baba, eş ve çocuklara PTT aracılığıyla yapılıyor.

Bunun için kişinin tıbbi (organ nakli, kontrolü, kanser tedavisi, meslek hastalıkları, acil gibi haller) ve zorunlu nedenlerle yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyor.

Başvuru SGK il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor. Ödemede 'karayoluyla şehirlerarası yolcu taşımacılığında uygulanacak taban ücret tarifesi' dikkate alınıyor.

EMZİRME PARASI

SGK, halk arasında 'süt parası' olarak bilinen emzirme ödeneği de veriyor. Bu para için anne veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin bulunması yeterli. SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir.

65 YAŞ AYLIĞI NASIL ALINIR?

65 yaş aylığından yararlanmak için ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından şartlar belirlenmiştir. Belirlenen şartlara uygun olmayan kişilerin maddi zorluk yaşamasına rağmen 65 yaş aylığından faydalanması mümkün olmaz. Ancak bu vatandaşlar için; devletin yaşlılar için yürürlüğe koyduğu başka sosyal yardımlara başvurmanın önü açık bırakılmıştır.

 • Sosyal güvencesinin olmaması (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı)
 • 65 yaşını doldurmuş olmak
 • Aylık gelir gelirinin tespit edilmesinin ardından muhtaçlık sınırının altında bir tablo çizilmesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu'na iş prim gününe dair ödeme yapılmaması
 • Nafaka alan kişilerin bu aylıktan faydalanması için asgari ücretin üçte birinden az gelire sahip olması gerekir.

2022 gıda yardımı başvuruları başladı. Gıda yardımı nasıl alınır? Erzak yardımı desteği için internetten e-Devlet başvurusu var mı? Gıda yardımı için başvuru onayı hangi şartların sağlanması durumunda verilir? Tüm soruların yanıtı haberimizde.

BAŞVURU ŞARTLARINI AÇIKLADI

VGM bünyesinden gıda yardımı almak isteyenler için iki temel şart açıklandı. VGM'nin web sitesinden duyurulan bu iki şartın sağlanmaması durumunda başvurular onaylanmaz. Kurum web sayfasından ilan ettiği açıklama metninde şu bilgileri verdi. İşte VGM gıda yardımı başvuru şartları. 

VGM Gıda Yardımı; Vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüzce 81 il merkezinde kuru gıda yardımı verilmektedir.

SGK Bağkur gibi sosyal güvencesi olanlar gıda ve erzak yardımı alamazlar. Bunun dışında hane geliri net asgari ücret miktarından fazla olanlara da gıda yardımı ödenmez. Bunun dışında 7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun gereğince aylık alanlar gıda yardımı alabilirler. 

NE KADAR DESTEK ALINIR?

1-2 kişilik aileler için VGM 14 kg gıda yardımı sağlamaktadır.

3-4 kişilik aileler için VGM 21.5 kg gıda yardımı sağlamaktadır.

5 kişilik veya daha kalabalık aileler için VGM 28.5 kg gıda yardımı sağlamaktadır.

VGM GIDA YARDIMI BAŞVURU ADRESİ 2022

"Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu" kurumun web sitesinden bulunup doldurulacak. Ardından bu evrak vatandaşların yaşadıkları şehirdeki il müdürlüğüne teslim edilerek başvuru yapılacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.