1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Hükümet müjdeyi verdi! PTT tüm vatandaşlara 992 TL yardım parası ödenecek!
Hükümet müjdeyi verdi! PTT tüm vatandaşlara 992 TL yardım parası ödenecek!

Hükümet müjdeyi verdi! PTT tüm vatandaşlara 992 TL yardım parası ödenecek!

PTT'den ihtiyaç sahibi yurttaşlara binlerce lira ödeme gelmeye devam ediyor. Çoğu kişi bilmese de bu yardımlar kolaylıkla alınabiliyor.

A+A-

PTT'den ihtiyaç sahibi yurttaşlara binlerce lira ödeme gelmeye devam ediyor. Çoğu kişi bilmese de bu yardımlar kolaylıkla alınabiliyor. Siz de evde bakım aylığı, yolluk ödemesi, cenaze yardım parası, çeyiz parası, iş görememezlik ödemesi, süt parası ve doğum izni yardımı gibi destekleri kolaylıkla alabilirsiniz. İşte; PTT'den 662-827-992 TL ödeme alma yolları...

İhtiyaç sahibi yurttaşlar için devlet desteği ödemeleri PTT aracılığı ile hesaba yatıyor. Her yıl binlerce lira ödeme kolaylıkla yatırılıyor. Pek çoğu kişi bilmese de hali hazırda ödemeleri almak çok basit. Evde bakım aylığı, yolluk ödemesi, cenaze yardım parası, çeyiz parası, iş görememezlik ödemesi, süt parası ve doğum izni yardımı gibi ödemeleri almak için müracaat işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Bu karşılıksız destekler başta PTT şubeleri olmak üzere banka şubelerinden de çekilebiliyor. İşte; 662-827-992 TL ödeme alma yolları!

DEVLET YARDIMI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Devlette unutulan paralar, e-Devlet 'SGK sorgulama' üzerinden yapılabiliyor. Bunun için arama motoruna e-Devlet yazın ve siteye giriş yapın. Ana ekranda yer alan arama bölümünü seçin ve buraya SGK şahıs ödemeleri yazın. SGK şahıs ödeme sorgulama linkini tıklayın ve gelen ekranda adınıza yatırılan bir para olup olmadığını öğrenin.

SGK VE DEVLET DESTEK ÖDEMELERİ

 • Yol Yardımı Ödemesi
 • Kreş Yardımı Ödemesi
 • İş Görememezlik Ödemesi
 • Eğitim Desteği
 • Süt Parası Ödemesi
 • Cenaze Yardım Ödemesi
 • Doğum Parası Ödemesi

ÇEYİZ DESTEĞİ

Evlilik ödeneği olarak da bilinen çeyiz desteği ödemesi evlenecek olan binlerce kişiye ödeniyor. Yeni evlenecek olan çiftler bir yandan güzel bir heyecan yaşıyor ve bu dönemde eşya, düğün şeklindeki masrafların ödemesini planlıyor.

Devlet çeyiz hesabıyla evlenecek çiftleri destekliyor. Bankada açtığı çeyiz hesabında 3-5 yıl birikim yapıp 27 yaşından önce ilk evliliklerini yapanlara devlet katkısı verilmekte. 5 senede 48 bin 148 lira biriktiren 12 000 37 liralık en üst tutardaki devlet katkısından yararlanabiliyor.

PTT ÜZERİNDEN YAPILAN ÖDEMELER

 1. EVDE BAKIM MAAŞI: Evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanlara ödenen bin 657 lira tutarındaki aylık, 1.798 tl'ye ulaştı.
 2. ENGELLİ MAAŞI: Yüzde 40-69 engeli olanların aylığı 662, yüzde 70 ve üzeri engeli olanların aylığı da 992 tl'ye yükseldi..
 3. YAŞLILIK AYLIĞI: 65 yaş aylığı 763,67 liradan 828 tl'ye çıktı.

YOLLUK ÖDEMESİ YARDIMI

Tedavi için yol ve gündelik ödemesi sigortalının kendine ve bakmakla yükümlü olduğu anne, baba, eş ve çocuklara PTT aracılığı ile yapılıyor.

Bunun için kişinin tıbbi (organ nakli, kontrolü, kanser tedavisi, meslek hastalıkları, acil gibi haller) ve mecburi sebeplerle yerleşim yeri dışında diğer bir hastaneye sevki gerekmektedir.

Başvuru SGK il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor. Ödemede 'karayolu ile şehirler arası yolcu taşımacılığında uygulaması yapılacak taban ücret tarifesi' dikkate alınıyor.

EMZİRME PARASI

SGK, halk arasında 'süt parası' olarak bilinen emzirme ödeneği de veriyor. Bu para için anne ya da eşinin SSK ya da Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin bulunması yeterli. SGK il müdürlüğü ya da sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde müracaat yapılabilir.

65 YAŞ AYLIĞI NASIL ALINIR?

65 yaş aylığından faydalanmak için ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından şartlar belirlenmiştir. Belirlenen koşullara uygun olmayan kişilerin maddi güçlük yaşamasına rağmen 65 yaş aylığından yararlanması mümkün olmaz. Ancak bu yurttaşlar için; devletin yaşlılar için yürürlüğe koyduğu başka sosyal yardımlara başvurmanın önü açık bırakılmıştır.

 • Sosyal güvencesinin olmaması (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı)
 • 65 yaşını doldurmuş olmak
 • Aylık gelir gelirinin tespit edilmesinin ardından muhtaçlık sınırının altında bir tablo çizilmesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu'na iş prim gününe dair ödeme yapılmaması
 • Nafaka alan kişilerin bu aylıktan yararlanması için asgari ücretin üçte birinden az gelire sahip olması gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.