1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümet Musluğu Açtı! Annelere 3 Bin 550 TL Destek Verecek...
Hükümet Musluğu Açtı! Annelere 3 Bin 550 TL Destek Verecek...

Hükümet Musluğu Açtı! Annelere 3 Bin 550 TL Destek Verecek...

Doğum yapan anneler toplamda 13 bin Türk lirasına kadar yardım alma hakkına sahip. Anne olmak isteyenler için yasal aramızdaki yapılan düzenlemeler sonucu verilen büyük destekler mevcut.

A+A-

Anne adaylarına verilen destekler ile ilgili son dakika haberleri ne sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz

13.000 TL'ye Kadar Yardım Sağlanıyor

Annelerimizin hakkı hiçbir şekilde ödenmez ama onların hayatlarını bir parça da olsa kolaylaştırabilmesi için yasalarımızda onları koruma altına alan bazı düzenlemeler bulunuyor. Bu yasalar ile yapılan düzenlemelere göre doğum yapan annelere ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 Lira, ve 3 çocuk için 600 lira ödenerek destek veriliyor. Bunun dışında anne adaylarına doğum öncesinde 8 hafta ve doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere 16 hafta boyunca doğum izni hakkı yasalar tarafından sağlanıyor.

Bunun dışında doğum yapan annelerin 6 ay boyunca ücretsiz izin kullanma hakkı da mevcut doğum yapan annelere sağlanan bir diğer ayrıcalık ise bir buçuk saatlik süt izni. Annelik izninin kullanılmış olduğu doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık süreç boyunca geçici iş göremezlik ödeneği sağlanıyor. Bu süreçte asgari ücretle çalışan anneye 112 günlük ücret olarak en az 8904 lira ödeniyor. Doğum yapan veya evlat edinen annelere ilk doğumda 60, ikinci doğumda 120 ve sonraki doğumları 180 gün boyunca yarım gün çalışma hakkı sağlanıyor. Yasal tüm izinleri kullanılmasının ardından annelere çocuk mecburi ilköğretim yaşına ulaşana kadar kısmi çalışma imkanı sağlanıyor. Bunların dışında doğum yapan annelere her yıl artan miktarda süt parası yardımı da ödeniyor.

İşverenler İçin Kreş Yardımı Vergiden İstisna Tutuluyor

Kadın çalışanlar, doğum yaptıkları her çocuk için 2 yıl yani 720 gün olmak üzere 3 çocukta 2160 gün borçlanarak 6 yıl erken emekli olma hakkını kazanıyor. Staj başlangıcı da doğum öncesinde gerçekleşmişse borçlanmada geçerli sayılıyor.

Sigortalı olarak çalışan kadınlarda başkası tarafından bakılmaya muhtaç derecede malül çocuk sahibi olanlara 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ödedikleri prim gün sayısının yüzde 25'i kadar gün ekleniyor. 100 ile 150 arasında kadın çalışanı bulunan işyerlerinde emzirme odası açılması da zorunlu tutuluyor. İşverenler tarafından yapılan kreş yardımı için asgari ücretin yarısı kadar olan kısım gelir vergisinden istisna sayılıyor. Eğer sanayi sektöründe meslek kursu ya da işbaşı programına katılmış olan kadınların 2 ile 5 yaş arasında çocuğu bulunuyorsa, program boyunca ayda 400 lira çocuk bakım desteği de sağlanıyor

kadina-devlet-destegi.jpg

.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum