1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümetten Büyük Müjde! SGK'dan 2 Bin 840 TL Ödeme Yapacak...
Hükümetten Büyük Müjde! SGK'dan 2 Bin 840 TL Ödeme Yapacak...

Hükümetten Büyük Müjde! SGK'dan 2 Bin 840 TL Ödeme Yapacak...

SGK 2840 TL'lik ödemeye ilişkin detayları paylaştı. Her ay hesaplara yatırılacak bu ödeme miktarı yükseltildi. Yüzbinlerce kişinin yararlandığı ödemeden herkes başvurarak faydalanabiliyor.

A+A-

SGK bu paraları hesaplara yatırıyor. Kadınlara iş hayatında daha fazla yer alabilmeleri için devletten sağlanan bakıcı desteği ve diğer destekler giderek yükseldi. Çocuğu olan kadınların çalışma hayatını sürdürebilmesi için farklı pek çok hak oluşturuldu. Bu desteklerden yalnızca başvuru yapanlar faydalanabiliyor. Bu nedenle haberdar olmayan kişiler için destek oluşturulamıyor. İşte SGK’dan ödenen desteğe ilişkin son dakika haberleri…

SGK tarafından ödenen desteklerden biri bakıcı desteğidir. Çalışan ya da iş hayatına dönmek isteyen kadınlara bakıcı desteği ödemesi yapılmaktadır. SGK tarafından yürütülen bu proje Avrupa Birliği destekli bir projedir. Ankara, İstanbul ve İzmir'de 0-24 aylık çocuk sahibi annelere ödeme desteği sağlanmaktadır. Bu ödemeler istihdamı korumak için yapılmaktadır. Hem sigortalı çalışan kadınların istihdamını artırmak hem de sigortalı eğitimli bakıcı çalışmasını teşvik etmek için verilmektedir. İşte bakıcı desteğine ilişkin detaylar ve haberler…

Bakıcı Desteği Kaç TL Ödenmektedir?

SGK'dan çalışan annelere müjde geldi. Bu ödeme bu yıl için zamanlandı ve geçtiğimiz yıl 300 Euro olarak ödenen ödeme bu yıl 325 Euro olarak ödeniyor. Özel gereksinimli çocuğu olan anneler için ise 350 Euro ödeniyor. Aylık olarak ciddi bir destek annelere sağlanıyor. 0-2 yaş çocuğu olan kadınlar 4Akapsamında sigortalı çalışan olmaları halinde bu ödemeyi alabilir.

Kimler Bakıcı Desteği Alabilir?

0-2 yaş çocuğu olan kadınlara Avrupa birliği ile ortaklaşa finanse edilerek destek sağlanmaktadır. SGK tarafından yürütülen eğitimli çocuk bakıcı teşvik programı kapsamında bu destek verilmektedir. İzmir, İstanbul ve Ankara'da bulunup çocuğu olan annelere sağlanmaktadır. e-devlet şifresi ile SGK'nın internet sitesi üzerinden destek başvurusu oluşturulmaktadır. 0-2 yaş aralığında çocuğu olan 4A kapsamında bulunan anneler başvuru hakkı elde edebilmektedir. Başvuru tarihi itibariyle 0-24 ay aralığında çocuğu olması gerekmektedir. Çocuğunuz ile aynı evde ikamet ettiğinizi gösteren belgenizle beraber bekar bir anneyseniz de çocuğun velayetinin sizde olduğunu gösterecek belge ile eğitimli çocuk bakıcısına tam zamanlı sigortalı olarak çalıştırıp çocuğunuzu bakıcıya baktırmanız halinde bu ödemeden yararlanabilirsiniz. SGK kayıtlarına göre proje döneminde annelik izninde olmamanız şartı aranmaktadır. Bakıcınızın ücretini en az asgari ücret düzeyinde ödemeniz şartıyla bu ödemeden yararlanabilmeniz mümkün olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.