1. HABERLER

  2. KREDİ

  3. İhtiyaç Sahipleri, Emeklilere  7 Bin TL Geri Ödemesiz Para Yardımı! E-devletten Başvuru Yapanlara 75 Bin TL 3 Yıl Ödemesiz Faizsiz Destek Verilecek...
İhtiyaç Sahipleri, Emeklilere  7 Bin TL Geri Ödemesiz Para Yardımı! E-devletten Başvuru Yapanlara 75 Bin TL 3 Yıl Ödemesiz Faizsiz Destek Verilecek...

İhtiyaç Sahipleri, Emeklilere  7 Bin TL Geri Ödemesiz Para Yardımı! E-devletten Başvuru Yapanlara 75 Bin TL 3 Yıl Ödemesiz Faizsiz Destek Verilecek...

Peş peşe açıklamalar yapıldı. Tek tek belirtildi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından pandemi döneminde yeni destek paketi hayata geçiriliyor. 3 sene geri ödemesiz faizsiz kredi ve 7.000 TL hibe müjdesi. Emekli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların hesabına yatacak.

A+A-

3 sene geri ödemesiz faizsiz kredi ve 7.000 TL hibe müjdesi. Emekli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların hesabına yatacak. 100 lira zam yapıldı. 2018 yılından beri emekliye ödenen 1000 liralık bayram ikramiyesi bu yıl 100 lira artışla Ramazan Bayramı öncesi ödendi. Ayrıca ihtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1.000 liralık nakdi yardım da 1100 liraya çıkartılarak yeniden başlatıldı. İşte yeni destek ödemeleri... Hükümet, Türkiye genelinde tam kapanma kararının ardından milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren yeni destek programını devreye aldı. İşte bu programdaki detaylar:

Peş peşe açıklamalar yapıldı. Tek tek belirtildi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından pandemi döneminde yeni destek paketi hayata geçiriliyor. Salgın ve tam kapanma nedeniyle faaliyetleri olumsuz etkilenen esnafa yönelik 1000 liralık gelir desteğiyle büyük şehirlerde 750 lira, diğer şehirlerde 500 lira olan kira desteğinin süresi de bir ay daha uzatıldı. Böylece işletmelere 4 ay boyunca 7 bin lira destek verilmiş olacak. 2018 yılından beri 1.000 lira ödenen emeklilerin hesaplarına, ramazan bayramı öncesinde 100 liralık artışla 1100 lira ikramiye yatırılacak.

KİRA DESTEĞİ UZADI

Salgın ve tam kapanma nedeniyle faaliyetleri olumsuz etkilenen esnafa yönelik 1000 liralık gelir desteğiyle büyük şehirlerde 750 lira, diğer şehirlerde 500 lira olan kira desteğinin süresi de bir ay daha uzatıldı. Böylece işletmelere 4 ay boyunca 7 bin lira destek verilmiş olacak.

Böylece koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlara büyükşehirlerde 750 lira, diğer şehirlerde 500 lira olan kira desteği bir ay daha devam edecek.

Habere göre söz konusu destekler için yapılacak başvurular 31 Mayıs'a kadar e-devlet üzerinden yapılabilecek.

KREDİ ERTELEME

TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırılan kredilerin taksit ödemeleri, 1 Temmuz 2021 tarihine kadar ertelendi.

TESKOMB ÖDEDİ

TESKOMB kefaletiyle kredi kullanan esnaflardan içinde bulunduğu durum nedeniyle taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu, daha sonra tahsil edilmek üzere, TESKOMB tarafından bankaya ödendi.

5 MİLYAR TL DESTEK

KOSGEB vasıtasıyla, toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatıldı. Destekten salgın sebebiyle gelir kaybına uğrayan, nakit akışı bozulan ancak istihdamını koruyan imalat sektörlerindeki mikro ve küçük ölçekli işletmeler yararlanacak.

Teknoloji alanında faaliyet gösteren start-up'lar ve filiz şirketler de bu desteğe başvurabilecek. Mikro işletmeler 30 bin liraya kadar, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere, 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz şekilde destekten faydalanacak.

Bu sektörlerde şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığı ile başvurularını yapabilecek.

İŞÇİ ÇIKARMAK YASAK

Kısıtlamalar sebebiyle hak kaybının önlenmesi amacıyla çeklerin bankalara ibrazıyla icra-iflas takipleri 31 Mayıs 2021'e kadar durdurulacak. Öte yandan iş sözleşmelerinin fesih yasağı da 30 Haziran'a kadar uzatıldı.

1.100 TL NAKDİ YARDIM

Ayrıca ihtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1.000 liralık nakdi yardım da 1100 liraya çıkartılarak yeniden başlatıldı. Söz konusu nakdi yardım için 2 milyar 540 milyon liralık kaynak ayrıldı.

Hükümet pandemi destekleri kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon lira ilave kaynak gönderdi.

EMEKLİYE 1.100 TL

2018 yılından beri 1.000 lira ödenen emeklilerin hesaplarına, ramazan bayramı öncesinde 100 liralık artışla 1100 lira ikramiye yatırılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.