1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İsmi bu listede olan herkes dikkat! Hemen Ziraat Bankası’na gidip paranızı alabilirsiniz!
İsmi bu listede olan herkes dikkat! Hemen Ziraat Bankası’na gidip paranızı alabilirsiniz!

İsmi bu listede olan herkes dikkat! Hemen Ziraat Bankası’na gidip paranızı alabilirsiniz!

Ziraat Bankası müşterilerine web sitesi üzerinden açıkladı. Ziraat Bankası’ndan gelen bilgilere göre zaman aşımına uğrayacak hesaplar için müşterilere önemli duyuruda bulunuldu.

A+A-

Ziraat Bankası müşterilerine web sitesi üzerinden duyurdu. Ziraat Bankası’ndan alınan bilgilere göre zaman aşımına uğrayacak hesaplar için müşterilere önemli duyuruda bulunuldu. Adı ve soyadı listede bulunan vatandaşların belirtilen tarihe kadar işlem yapılmaması halinde yatırım hesaplarındaki her çeşit emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler Yatırımcı Tazmin Merkezine devredileceği açıklandı.

ZİRAAT BANKASI’NDAN YAPILAN AÇIKLAMAYA GÖRE;

27 Şubat 2015 tarih ve 29280 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 24. Maddesinde “Yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her çeşit emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler, hesap sahibinin yapmış olduğu en son talep, işlem ya da herhangi bir biçimde vermiş olduğu yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde zamanaşımına uğrar ve Yatırımcı Tazmin Merkezine (YTM) gelir kaydedilir” denilmektedir.

Zamanaşımına uğrayacak yatırım hesapları listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin YTM’ye devir yapılacak tarih boyuncan önce şubelerimize müracat etmeleri gerekmekte olup, listede belirtilen tarihe kadar işlem yapılmaması halinde yatırım hesaplarındaki her çeşit emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler Yatırımcı Tazmin Merkezine devredilecektir.

Mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar ne zaman zamanaşımına uğrar?

5411 sayılı Bankacılık Kanununun 62’nci maddesinin birinci fıkrasına ve 01.11.2006 tarih 26333 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin” 8 inci maddesine göre, bankalar nezdindeki her çeşit mevduat, katılım fonu emanet ve alacaklar; hak sahibinin en son talebi, işlemi ya da herhangi bir biçimde yazılı bir talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmazlar ise zamanaşımına uğrar.
Ergin olmayanlar adına ve sadece bunlara ödeme yapılmak kaydıyla açtırılan hesaplarda, zamanaşımı süresi küçüğün ergin olduğu tarih boyunca, vadeli hesaplarda zamanaşımı süresi vade bitiminde işlemeye başlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.