1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşverenlerden asgari ücretle ilgili 4 flaş öneri! Karar aşamasına gelince paylaşacağız! Asgari ücret Ne Kadar Oldu...
İşverenlerden asgari ücretle ilgili 4 flaş öneri! Karar aşamasına gelince paylaşacağız! Asgari ücret Ne Kadar Oldu...

İşverenlerden asgari ücretle ilgili 4 flaş öneri! Karar aşamasına gelince paylaşacağız! Asgari ücret Ne Kadar Oldu...

Bu basamaklar belirlenirken asgari ücrete yapılan zammın altında oranlar kullanılmaktadır. Keza gelir vergisinden muaf yemek bedeli istisnası da başta günlük asgari ücretin yaklaşık yüzde 60’ına tekabül ederken, seneler içinde bu oran yüzde 21’e kadar indi. Bu kalemler seneden yıla cari koşullara uygun biçimde revize edilmeli. Çünkü revize edilmeme

A+A-

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Asgari ücrete enflasyon oranında yapılacak zammı işverenin karşılamasını, enflasyonun üstündeki kısmın ise asgari ücret üstündeki vergi yükleri azaltılarak devlet tarafından karşılanmasını makul bir çözüm olarak görüyoruz. " tavsiyesinde bulundu.
Avdagiç, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, meseleye salt olarak asgari ücrete yapılacak bir zam oranı biçiminde bakmadıklarını, asgari ücrette kalıcı bir düzeltme için köklü düzenlemeler yapılması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

'SON DERECE KRİTİK' 

Asgari ücretin hakkaniyetli şekilde belirlenmesinin üretici, çalışan ve devlet arasındaki gelir paylaşımının ibrası niteliğinde olduğunu ve ekonomik barışı pekiştireceğini vurgulayan Avdagiç, özellikle global enflasyonun etkilerini ham madde, lojistik ve enerji kanalı ile belirgin şekilde hissedildiği bu süreçte yükü tek bir tarafın üzerine bırakmamanın oldukça kritik olduğunu kaydetti.

İTO'DAN DÖRT ÖNEMLİ ÖNERİ 

Avdagiç, İTO’nun bu noktada çalışan ve işveren arasında dengeyi koruyacak 4 tavsiyesi bulunduğunu belirterek, enflasyonun üstünde makul seviyede bir asgari ücret zammından yana olduklarını belirtti.

Avdagiç, şöyle devam etti: "Asgari ücrete enflasyon oranında yapılacak zammı işverenin karşılamasını, enflasyonun üstündeki kısmın ise asgari ücret üstündeki vergi yükleri azaltılarak devlet tarafından karşılanmasını makul bir çözüm olarak görüyoruz. İşveren olarak hem çalışanımızın refahının zedelenmemesi hem de iç piyasada bulunan alım gücünün korunmasını önemli görüyoruz. Tabii artacak istihdam maliyetlerinin enflasyonu olumsuz etkilememesi de önemli. Bu noktada ücretler üstünden alınan vergilere yönelik yapılacak bu düzenlemenin yalnızca asgari ücretle sınırlı kalmaması daha adil olacak ve kayıt dışılığı da azaltacaktır."

"TÜM ÇALIŞANLARA UYGULANMASINI ÖNERİYORUZ" 

Şekib Avdagiç, ikinci tavsiyelerinin asgari ücret prim desteğinin yeniden belirlenmesi olduğunu belirterek, "2016 senesinde 100 TL olarak başlayan ve bu sene 75 TL olarak uygulanmakta olan asgari ücret prim desteği günümüz koşullarına göre yeniden belirlenmeli. Bu teşvikin yalnızca asgari ücretliye değil, tüm çalışanlara uygulanmasını tavsiye ediyoruz." dedi.
İşverenlerden asgari ücretle ilgili 4 flaş tavsiye

Avdagiç, çalışanların ücret belirlenmesine yönelik üçüncü tavsiyelerinin net ücretin belirlenmesine dönük diğer kriterlerin günün şartlarına ve enflasyon şartlarına göre yeniden ele alınması olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Net ücretin belirlenmesine dönük diğer kriterlerde ciddi bir revizyon beklentimiz var. Mesela gelir vergisi dilimlerinin belirlenmesi. Bu basamaklar belirlenirken asgari ücrete yapılan zammın altında oranlar kullanılmaktadır. Keza gelir vergisinden muaf yemek bedeli istisnası da başta günlük asgari ücretin yaklaşık yüzde 60’ına tekabül ederken, seneler içinde bu oran yüzde 21’e kadar indi. Bu kalemler seneden yıla cari koşullara uygun biçimde revize edilmeli. Çünkü revize edilmemesi çalışan adına ücretlerde ciddi bir erozyona, işveren adına da azımsanamayacak bir yüke sebebiyet veriyor."

"Önerimiz; ücretlilere yönelik gelir vergisi dilimlerinin, yalnızca asgari ücretlileri kapsayacak şekilde değil, tüm gelir gruplarını kapsayacak şekilde cari asgari ücret artışı göz önüne alınarak güncellemelerinin yapılması." ifadesini kullanan Avdagiç, yemek bedeli istisnasında da günlük asgari ücretin yüzde 50’sine tekabül edecek seviyede artışa gidilmesi gerektiğini dile getirdi. Avdagiç, brüt ücretteki artışın net gelir üstündeki yansımasının ve Avdagiç, son olarak sigorta primine esas aylık kazancın üst sınırı konusunda yapmış olduğu tavsiyeye ilişkin şunları kaydetti: "Sigorta primine esas aylık kazancın üst sınırı, halihazırda brüt asgari ücretin 7,5 katı olacak biçimde belirleniyor. Dolayısıyla asgari ücrette enflasyon üstünde yapılan her artış, hemde işverene tavan ücrette de ilave prim maliyeti getiriyor.

Bu tavan tutarının senelik enflasyon oranı ölçüsünde artırılması işveren adına hakkaniyetli bir tutum olacaktır. Alınacak bu önlemlerle, çalışan ve işveren refahına büyük katkı sağlanabilir ve istihdamı teşvik etme noktasında da pozitif etki oluşur."

MÜSİAD'DAN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI 

MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı, "2022 yılı için belirlenecek asgari ücret zammının, işveren üstündeki asgari ücret vergi yüklerinin bir bölümü hafifletilerek muhakkak yıl sonu enflasyon oranının üstünde olması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

MÜSİAD Başkanı Asmalı, Türkiye gündemini meşgul eden en önemli konulardan birinin faiz indirim kararı olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Faizlerin iki yönü var. Getiri yönü ve maliyet yönü. Sanayiciyi ilgilendiren maliyet yönü yani kredilerdir. Dolayısıyla faizlerin yüksek olması üretim maliyetlerinin yüksek kalmasına neden olmakta ve enflasyonun yüksek çıkmasını sağlamaktadır. Sanayici ve iş insanları derneği olarak bizi ilgilendiren kısmı da burasıdır. Faizler ne kadar düşerse üretim maliyetleri de kredi faizlerinin gevşemesine bağlı şekilde aynı miktarda düşecektir. Bu durum enflasyonun düşmesine katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda yatırımların, üretimin ve istihdamın önündeki en büyük engel olarak görmüş olduğumuz faiz oranlarının düşürülmesini MÜSİAD olarak destekliyoruz."

Karar aşamasına gelince paylaşırız."

Tüm bunlara ek olarak öz çalışanların çok daha iyi maddi koşullar altında çalışması, hayatlarını daha müreffeh bir biçimde sürdürmeleri, alım güçlerinin artmasının, en az onlar kadar işverenler olarak kendilerini de memnun edeceğini belirten Asmalı, "Bu bağlamda 2022 yılı için belirlenecek asgari ücret zammının, işveren üstündeki asgari ücret vergi yüklerinin bir bölümü hafifletilerek muhakkak yıl sonu enflasyon oranının üstünde olması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

BAKAN BİLGİN'DEN ASGARİ ÜCRET MESAJI 

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge konusunda gelecek hafta açıklama yapacaklarını söyledi. Bakan Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve asgari ücret düzenlemesine ilişkin sorulara, "Kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Maliyetleri ve diğer ayrıntıları çalışıp diğer bakanlıklarla ve sendikalarla bir araya gelip görüşeceğiz. Karar aşamasına gelince paylaşırız." cevabını verdi.

"KARAR AŞAMASINA GELİNCE PAYLAŞIRIZ" 

EYT, 3600 ek gösterge ve asgari ücretin belirlenmesine ilişkin çalışmalar sorulan Bilgin, "Bu konuları çalışmaktayız. Önümüzde olan konuların başında asgari ücret geliyor. Bunu çalışmaktayız, 3600'ü çalışmaktayız. Tüm bu konuları içeren ayrıntılı bir çalışma yapıyoruz. Maliyetleri ve diğer ayrıntıları çalışıp diğer bakanlıklarla ve sendikalarla bir araya gelip görüşeceğiz. Karar aşamasına gelince paylaşırız." ifadelerini kullandı.

KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK 

Asgari ücret tespitine ilişkin farklı işletme düzeylerinde ve sokakta bir üniversite  kamuoyu araştırması yapıldığını dile getiren Bilgin, meslek gruplarının beklentilerinin tespit edileceğini ve araştırmanın sonuçlarının da kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.