1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KDV hakkında son dakika yükselişi! 2022 bütçesi komisyonda kabul edildi
KDV hakkında son dakika yükselişi! 2022 bütçesi komisyonda kabul edildi

KDV hakkında son dakika yükselişi! 2022 bütçesi komisyonda kabul edildi

2022 Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun onayından geçti. CHP ve İYİ Parti’nin halkın temel sorunlarına ilişkin önergelerinin tümü kabul edilmedi. Buna ilişkin AKP son dakika önergesiyle dahilde alınan KDV ve beyana dayanan KDV gelir tutarlarında toplam 2 milyar TL’lik artış yaptı.

A+A-

Görüşmelerin son gününde muhalefetin “Saraylarda yaşıyorsunuz, sokağa çıkmıyorsunuz” eleştirilerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Hem Sayın Cumhurbaşkanımız hem de bizler her zaman sokaklardayız, vatandaşımızın milletimizin içerisindeyiz, evlerdeyiz ve fakir fukaranın diye ifade ettiğiniz o evlerin ta içerisindeyiz, o insanlarla birlikteyiz” cevabını verdi. 

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş’un “Ey AKP bürokratları, AKP’den daha çok siyaset yapan sayın bürokratlar, aklınızı başınıza toplayın. İktidar değiştiği zaman bizim bir şey yapmamıza gerek yok, zaten siyaseten sizi bizim kucağımıza atacaklar” sözü çok tartışıldı.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre; Fuat Oktay sorulara yanıt verirken Katar Emiri’nin vermiş olduğu uçağın devletin envanterinde kayıtlı olup olmadığı konusunda, “Tabii ki Cumhurbaşkanlığının envanterinde kayıtlı olacak, nerde kayıtlı olacak? 2012 model Boeing 747 -8 tipi VIP hava aracı, Türk sivil hava aracı siciline ‘TC-TRK’ tescil işaretiyle kayıt edilmiş olup Cumhurbaşkanlığı kayıtlarına alınmıştır, tescil sertifikası da buradadır” dedi. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın, “Yazlık Saray’a bir yat alındı mı? Kiralandı mı ?” sorularına ise yanıt gelmedi.

İKİ ARTIŞ BİRDEN

Oktay, yargının bağımsız olmadığına yönelik eleştiriler karşısında anayasanın yargı bağımsızlığına ilişkin maddelerini okudu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Yargıya müdahale edenin Allah belasını versin mi?” diye sordu. Oktay karşılık vermedi. Özel, “Dalga geçiyor” dedi. Oktay ise, “dalga geçmediğini” dile getirdi.

AKP’nin İklim Değişikliği Başkanlığı bütçesine eklenen 44.1 000 000 TL’lik ödeneğin yedek ödenekten düşürülerek karşılanması önerisi kabul edildi. Daha sonra 2022 bütçesinin maddelerinin görüşülmesine geçildi. AKP’nin, konaklama vergisinin 1 Ocak 2023’e ertelenmesi sebebiyle gelecek seneki bütçeden bu gelirin çıkarılması için vermiş olduğu önerge kabul edildi. Bunun yerine dahilde alınan KDV ve beyana dayanan KDV geliri 1’er milyar TL artırıldı. Toplam 2 milyar TL’lik bu artışa gerekçe olarak, ekonomideki canlanmayla bu iki vergiden sağlanan gelir tutarının artacağı savunuldu. 

DESTEKLERE RET

CHP’nin, engellilere elektrik ve doğal gazın indirimli tarifeden verilmesi; asgari ücretin vergi dışı bırakılması; cemevlerinin ve diğer ibadethanelerin giderlerinin Hazine’den karşılanması; şehir hastaneleri ve diğer kamu özel işbirliği projeleri ve diğer sebeplerle verilen Hazine garantilerinin 5 sene boyunca getireceği yükün gösterilmesi; emeklilere verilen bayram ikramiyesinin en az 2 000 TL’ye çıkarılması; öğretmenlere 24 Kasım’da bir maaş ikramiye verilmesi; sağlık çalışanı, din personeli, öğrenmenler ile emniyet mensuplarının ek göstergelerinin artırılması; çiftçiye destek için mazottaki ÖTV’nin kaldırılması; doğal gaz ve mutfak tüpünde ÖTV ve KDV’nin kaldırılması, elektrikteki KDV’nin en azından kış ayları boyuncu alınmamasına yönelik önergeleri reddedildi. 

'ZAMAN KAYBI OLUR'

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, bir aylık görüşme sürecinde 10 ayrı bakanlık bütçeside 19 önerge verdiklerini fakat Cumhur İttifakı tarafından reddedildiğini söyledi.

Usta, 50 000 ilave öğretmen atanması; KOBİ’lere teşvik sağlanması; KOSGEB bütçesine 10 milyar TL “doğal gaz ve enerji desteği” için ödenek konulması; 3600 ek gösterge; EYT’lilerin problemlerinin çözülmesi; asgari ücretin 4 bin TL’ye çıkarılabilmesi için ödenek artışı yapılması; çiftçiye verilen desteğin artırılması; yangın söndürme uçağı alınması; yaklaşık 2 000 000 aileye bez ve mama desteği verilmesi; engelli desteklerinin artırılması; bayanların güçlendirilmesi için ödenek artırımı yapılması; şehit yakını ve gazilere verilen desteklerin artırılması; 2 000 000 aileye ısınma yardımı yapılması; şehit yakını ve gazilerin TOKİ  konut sahibi olması; esnaf ve sanatkarlara destek verilmesi; kamu özel işbirliği projeleri için kurulmuş olan ödeneğin 20.4 milyar lira azaltılması; burs alan öğrenci sayısının 1 000 000a çıkarılması ve burs miktarının bin TL’ye yükseltilmesi; 50 000 sağlık çalışanı atanmasına ilişkin önergelerinin reddedildiğini söyledi.

Usta, “Önergeleri zaman kaybı olmasın diye yeniden vermedik fakat arkadaşların tutumlarında bir değişiklik var ise hemen bu önergeleri yeniden devreye koyabiliriz, sayın MHP milletvekilimiz” dedi. Bunun üzerine MHP’li Mustafa Kalaycı “Zaman kaybı olur” dedi. Kalaycı’nın sözleri üzerine Usta, “Öyle mi? Tamam, peki. Yani Cumhur İttifakı bizim bu toplum için oldukça yararlı olan önergelerimizi reddettiler” dedi.

'VİRGÜLÜ DEĞİŞMEDİ'

Fuat Oktay, yap-işlet-devret projeleriyle ilgili eleştiriler üzerine, “Eğer bu hastaneler yapılmasaydı, kusura bakmayın, bizim bugün Covid’i bu biçimde yönetme şansımız yoktu. Eğer bu yollar da yapılmasaydı, bu köprüler de yapılmasaydı, bu altyapılar olmasaydı, bugün konuştuğumuz ihracatın 215 milyar dolarları aşma biçimi o da mümkün değildi” dedi. Bu arada Oktay, eylül sonu itibariyle emekli olan öğretmen sayısının 16 000 195 olduğunu ifade etti.

Görüşmeler sonunda bütçe komisyonda kabul edilirken AKP’li Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, “Burada bazı arkadaşlarımız, belki, hani ‘virgülü değişmedi’ filan gibi şeyler söylüyorlar ama ben bu tartışmaların yürütmeye de yol gösterici nitelikte olduğunu düşünüyorum” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.