1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Meclis'e karşı sunulan asgari ücret tekliflerinde dikkat çeken 2. madde açıklandı!
Meclis'e karşı sunulan asgari ücret tekliflerinde dikkat çeken 2. madde açıklandı!

Meclis'e karşı sunulan asgari ücret tekliflerinde dikkat çeken 2. madde açıklandı!

Milyonlarca çalışan vatandaşı ilgilendiren bir son dakika gelişmesi yaşandı. Asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

A+A-

Komisyonda görüşülecek olan tasarıda bir değişiklik olmadığı takdirde asgari ücretliler için gelir vergisi ve damga vergisi kaldırılıyor.

Bunun üstünde ücret alanlar için ise vergi devam ederken AGİ de ödenecek. Vergi dilimi dolayısı ile ücreti asgari ücretin altına düşenler için de AGİ ile bu açık kapatılacak. Tasarıda bir değişiklik olmadığı takdirde asgari ücretin üstünde maaş alanlar için vergi ve AGİ uygulaması devam edecek.

Söz konusu tasarı başka konulardaki değişikliklerle beraber 13 maddeden oluşuyor. Tasarının 2, 3 ve 4, maddeleri yeni asgari ücretle ilgili hükümler içeriyor. 

İkinci maddenin gerekçesinde, "yapılan düzenleme ile hizmet sözleşmelerinde aylık asgari ücret karşılığı çalışacağı belirtilen hizmet erbabından ücret ve ücret sayılan ödemeleri toplamı ilgili ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarını aşmayanların ücretleri gelir vergisinden istisna edilmektedir. Böylece asgari ücretli çalışan hizmet erbabından gelir ve damga vergisi alınmaması temin edilmektedir" deniliyor. Böylece vergi alınmaması durumunun yalnızca asgari ücretli çalışanları kapsadığı belirtilmiş oluyor. Asgari ücretin üstünde maaş alanlar için ise gelir vergisi ve damga vergisi devam edecek. Bu durumda asgari geçim indirimi (AGİ) uygulaması da sürecek.

GECİKME FAİZİYLE TAHSİL EDİLECEK

Söz konusu ikinci maddede ayrıca asgari ücretin üstünde maaş aldığı halde asgari ücretli gibi gösterilip vergi kaçırılması durumunda ise ödenmeyen vergiler gecikme faiziyle beraber işverenden tahsil edilecek. Tasarının üçüncü maddesinde ise asgari ücretin üstünde maaş almasına rağmen vergi dilimi sebebiyle senenin son aylarında maaşları düşecek olan çalışanlar için de tedbir alınıyor. Bu çalışanların maaşları vergi dilimi nedeniyle asgari ücretin altına düşerse bu kez Asgari Geçim İndirimi arttırılarak bu fark kapatılacak. Geçtiğimiz senelerde bu uygulama asgari ücretle çalışanlar için yapılmakta ve onların maaşlarının düşmesi önlenmekteydi.

AGİ HESAPLANACAK

Bu durumda asgari ücretliler vergi ödemedikleri için vergi iadesi de olmayacak. Ancak asgari ücretin üstünde maaş alanlar için gelir vergisi devam edeceği için iade sistemi devam edecek. Bu durumda yeni yılla beraber Asgari Geçim İndirimi rakamları yeniden belirlenecek.

Bu durumda bekar bir işçinin Asgari Geçim İndirimi 268,31 TL'den 375 lira 30 kuruşa çıkmış oldu. Eşi çalışmayan üç çocuklu bir çalışanın AGİ ödemesi ise 456 lira 13 kuruştan 638 tl'ye yükselecek. Asgari ücretin netine yüzde 50,5 zam yapılmış fakat brüt ücret vergi kesintileri nedeniyle yüzde 39.9 artışla 5004 lira olmuştu. Bu durumda Asgari Geçim İndirimi hesaplanırken baz alınacak matrah rakam 5004 lira olacak. bu nedenle de geçen yıla göre artışlar yüzde 39.9 dolayında gerçekleşecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.