1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca Çalışana Müjde Geldi! Asgari Ücret Desteği Şartları Açıklandı! Ne Zaman Alınacak?
Milyonlarca Çalışana Müjde Geldi! Asgari Ücret Desteği Şartları Açıklandı! Ne Zaman Alınacak?

Milyonlarca Çalışana Müjde Geldi! Asgari Ücret Desteği Şartları Açıklandı! Ne Zaman Alınacak?

Pandemi nedeniyle tam kapanma sürecine geçildi ve sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bu yasağa uygun çalışmak zorunda kalanlar da bulunuyor. Uzaktan çalışmaya uygun olmayanlar için kısa çalışma ve nakdi ücret desteği müjdesi geldi. nakdi ücret desteği ödemesi tarihi açıklandı. Destekten yararlanmak isteyenler 4 şartın yerine getirmesi gerekiyor.

A+A-

17 günlük tam kapanma dönemi herkesi olumsuz etkiledi. Çalışma ve altındaki muafiyetler kesinleşti. Çalışma belgesi alabilen sektörlerde çalışanlar kapanma döneminde çalışmaya devam edebilecek. Ancak işi gereği uzaktan çalışmaya uygun olmayanlar kısa çalışma ödeneği alabilecekler. Muafiyet kapsamında olmayan ve sokağa çıkma yasağına tabi olan işyerleri için nasıl bir formül oluşturulduğu merak ediliyordu. Nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği büyük bir merakla takip ediliyor. İşte kısa çalışma ödeneğinin cümlelerin yararlanabileceğine ilişkin merak edilenler ve son dakika haberleri…

Ücretsiz İzin Kapsamındalar

16 Nisan 2020 tarihinde İş Kanunu maddeleri belirlenmiş ve geçici 10. Madde uyarınca her türlü iş ve hizmet sözleşmesi işçinin ahlak kurallara aykırı davranışı nedeni hariç 30 Nisan 2021 tarihine kadar işten çıkarılması mümkün olmuyor. Diğer taraftan 17 Nisan 2020 tarihi itibari ile başlayan işverenden işçileri kısmen ya da tamamen ücretsiz izne gönderme hakkına sahip olabiliyorlar. Salgın döneminde uygulanan bu tip ücretsiz izin için işveren onay alması da gerekmiyor. Bu şekilde ücretsiz izne gönderilecek olmaları nedeniyle iş yerinden tazminatını alarak da ayrılması mümkün olmuyor. Siz de muafiyet kapsamı içerisinde olmayanlar dahi talep azlığı sebebiyle işyerinde çalışmaya gerek duyulmayan işçilerin işveren tarafından ücretsiz izne ayrılması sağlanabiliyor. İşten göndermek söz konusu olduğunda herhangi bir kısıtlamaya tabi olması bulunmuyor. Ancak işveren işçilerin ücretsiz izine gönderse de ücretsiz izindeki işçiler ücret desteği ödenebilmesi için bazı şartlarını taşıyor olmalılar. Ücretsiz izne çıkartılan işçiye nakdi ücret desteği ödenebilmesi için işçinin SGK belirli belge bildiriminde bulunuş olması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.