1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca emekli kişi bu haberi bekliyordu! 2022 Ocak ayı En düşük Emekli Maaşı 3.000 bin TL!
Milyonlarca emekli kişi bu haberi bekliyordu! 2022 Ocak ayı En düşük Emekli Maaşı 3.000 bin TL!

Milyonlarca emekli kişi bu haberi bekliyordu! 2022 Ocak ayı En düşük Emekli Maaşı 3.000 bin TL!

2022 senesinde enflasyonun üzerinde artış bekleyen emekliler için seyyanen zam formülü gündeme gelirken tüm emekliler nefeslerini tuttu.Bu yıl enflasyonun üzerinde artış bekleyen emekliler için seyyanen zam formülü gündeme gelirken adeta nefesler tutuldu.

A+A-

2022 senesinde enflasyonun üzerinde artış bekleyen emekliler için seyyanen zam formülü gündeme gelirken tüm emekliler nefeslerini tuttu.
Bu yıl enflasyonun üzerinde artış bekleyen emekliler için seyyanen zam formülü gündeme gelirken adeta nefesler tutuldu.

Özellikle düşük maaş alan emekliler tarafından emekli maaşı zammı anlık olarak araştırılırken en düşük emekli maaşı araştırmaları da hız kazandı. Bu doğrultuda en düşük emekli maaşını asgari ücret seviyesine yaklaştırma gibi bir alternatif durum söz konusu.

EMEKLİLER İÇİN UMUT OLDU

Konu ile ilgili olarak asgari ücrete yapılan yüzde 50.4 oranındaki rekor artıştan sonra milyonlarca emekli de yeni yılda alacakları maaşları beklemeye başladı. Memur sendikalarının yaptıkları temaslar sonrasında memurlar ve memur emeklileri için ek bir protokol ile ilave artış yapılacağı belirtilirken SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de umut oldu.

Konu hakkında yapılan açıklamalar ise memur emeklileri ile birlikte SSK ve Bağ Kur emeklilerine de ilave zam yapılması gündeme geldi. Ankara’da bu konu hakkında bazı çalışmalar yapılıyor ve birkaç formül ön plana çıkıyor. Bu formüller kapsamında seyyanen zam görüşü de ağırlıklı olarak ön plana çıkıyor. Bu durum hakkında Faruk Erdem önemli detayları kendi köşesinde paylaştı. Faruk Erdem’in aktardıkları ise şöyle oldu:

3 OCAK’TA AÇIKLANACAK

2021 yılının ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı olacak. 6 aylık enflasyonun yüzde 3’ü aşan kısmı da memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkını gösterecek. 6 aylık enflasyon oranı 3 Ocak tarihinde açıklanacak.

YÜZDE 15 ZAM BEKLENİYOR

5 aylık enflasyonun yüzde 10.48 çıkması sonrası gözler Aralık ayında açıklanacak enflasyona çevrildi. Aralık enflasyonunun bu orana eklenmesiyle birlikte 6 aylık oran ortaya çıkacak. Yapılan tahminlere göre bu oranın yüzde 14-15 arasında olması bekleniyor.

İLAVE ARTIŞLAR

Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon zammı yüzde 14-15 civarında olurken memur emeklileri için yüzde 5 toplu sözleşme zammı ve buna ilaveten yüzde 11-12 civarında enflasyon farkı ödenecek. Bu durumda memur emeklilerinin zam oranı ise yüzde 16-17 civarında olacak. İşte bu noktada devreye ilave artışlar girecek.

SEYYANEN ZAM GÜNDEMDE

Memur emeklileri için Temmuz ayında yapılacak yüzde 7 oranındaki artışın öne çekilmesi, seyyanen zam yapılması gibi formüller öne çıkıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ise enflasyon oranının yüzde 40’a tamamlanması ya da düşük maaşlılardan başlayarak seyyanen artış yapılması gündemde.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 3 BİN TL

SEYYANEN zam durumunda özellikle düşük maaşların yükseltilmesi ve taban maaşın yukarı çekilmesi söz konusu olacak. burada ölçü yeni asgari ücret olabilir. Yeni asgari ücretin net rakamının 4.253 lira olması ile en düşük emekli maaşı ile arasındaki farkın açılması söz konusu olacak.

Bu durumda ikisi arasındaki makasın kapatılması için bir artış söz konusu olabilir. Burada öne çıkan rakamlar 3000 ve 3500 olarak değerlendirilebilir.

TABAN MAAŞA KADAR SEYYANEN ZAM

Bu durumda bu gün en düşük emekli maaşı ile asgari ücret arasındaki oransal fark da korunmuş olacak. Bu seyyanen artışların 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon sonrası ortaya çıkacak 6 aylık zamdan sonra yapılması da söz konusu olabilir. Böylece önce enflasyon zammı uygulanır sonrada belirlenen taban maaşa ulaşıncaya kadar seyyanen artış yapılabilir.

Emeklilerden taban maaşın üstünde alanlara da kademeli olarak artış yapılabilir. Bu durumda düşük maaşlıların hem oransal hem de seyyanen artışları daha fazla olurken maaşlar yükseldikçe oran düşebilir.

Bütün bu gelişmeler için 3 Ocak tarihini beklemek gerekiyor. Bu tarihe kadar çalışmalar devam edecek ve bu tarihte ortaya çıkacak rakama göre ek zam açıklanmış olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.