1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca Emekliye 566 TL Fazla Maaş Ödenecek! Yeni Emeklilik Sisteminden Herkes Umutlu...
Milyonlarca Emekliye 566 TL Fazla Maaş Ödenecek! Yeni Emeklilik Sisteminden Herkes Umutlu...

Milyonlarca Emekliye 566 TL Fazla Maaş Ödenecek! Yeni Emeklilik Sisteminden Herkes Umutlu...

Yeni emeklilik sistemi gündeme geldi! Bununla beraber vatandaşlar sistemle ilgili araştırma yapmaya başladı. Yeni istihdam paketi hayata geçirildi. Emeklilikte çifte maaş ödemesi başlıyor.

A+A-

Mevcut durumda çalışıp istifa ettiğinde yüzde 8.33 ve kıdem hakkının tümü yanıyor. Ancak tamamlayıcı emeklilik sistemi sayesinde bireysel fon hesabında bulunan yüzde üçlük aksaklığı kalıyor. İşte yeni emeklilik sistemine ilişkin detaylar ve son dakika haberleri…

Emekli vatandaşlara büyük müjde geldi. Tamamlayıcı emeklilik sistemi ortaya çıktı. Devlet katkısı devam ederken çalışandan olduğu gibi işverenden de kesinti yapılarak gelir sağlanacak. Bu kesintiler aydan aya vatandaşın hesabında birikecek. Tamamlayıcı emeklilik modeli ile beraber kıdem tazminatlarında da yeni bir ücret ödenmesine karar verildi. Tartışmaya açılan modellerden biri yasalaşırsa brüt ücretin yüzde 3’ü her ay tamamlayıcı emeklilik hesabına aktarılacak. Tamamlayıcı emeklilik sistemi nedir? Bu sisteme ilişkin detaylar nelerdir?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Ne Demektir?

TES olarak bilinen ve uygulanan emeklilikte oluşacak gelir kaybını telafi edecek yeni bir yöntem açıklandı. Çalışma döneminde yaşam standartlarını korumayı sağlayan ek emeklilik gelirinin oluşması ve hane halkı tasarruflarının arttırılmasını hedefleyen bir sistem olarak uygulanacak. Çalışan vatandaşlar için işveren, çalışan ve devlet tarafından tamamlayıcı emeklilik sistemi çalışanın bireysel hesabına aktarılacak bir katkı yatırım fonudur. Yatırıma yönlendirilecek ve bu fonların seçiminin de birikimlerin de çalışanlar tarafından belirlenmesi sağlanır. Yapılacak bir iki basamak emekli sistemi olarak planlanan bu sistem sayesinde pek çok kişi emekli olduktan sonra daha fazla gelir elde edebilecek.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Zorunlu Mu?

Tamamlayıcı emeklilik sistemi 1 Ocak itibarıyla uygulanmaya başlayacak. Tüm sektör çalışanları yeni sisteme dahil olacaklar. Kapsam dahilinde tüm çalışanlar karma tamamlayıcı emeklilik sistemine dahil olup sonra dileyen kişinin isteğe bağlı geçiş yapabilmesi mümkün olacak.

Firma Değiştirilirse Bireysel Fon Hesabı Nasıl Değişecek?

Fesih sebebiyle işten çıkarılan veya istifa etmesi halinde bireysel fon hesabında çalıştığı son firmanın dönemine ait birikmiş tutar aynen korunur. Çalışma süresi 1 yıldan fazla olanlar için iş ve hizmet akdi ahlak ve iyi niyet kurallarına uyulmadığı hallerde fes edilmiş olan çalışanın son firmasındaki çalışma süresi için oluşmuş katkı payı ve devlet katkısı %50 oranında bireysel fon hesabında konulur. Düzenlemesi ise tamamlayıcı emeklilik sistemine devam etmek üzere aktarılır. Bu tutar hukuki süreç kesinleşene kadar çalışanın hesabında bloke edilmiş şekilde kalır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.