1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca Emekliye Müjde 6 Bin 972 TL Ödeme Yapılacak!
Milyonlarca Emekliye Müjde 6 Bin 972 TL Ödeme Yapılacak!

Milyonlarca Emekliye Müjde 6 Bin 972 TL Ödeme Yapılacak!

SGK emekli vatandaşlara 6972 TL'lik ödeme müjdesini verdi. Başvuranlar alnında alabilecek milyonlarca çalışan emeklilik hayalini kuruyor. Uzun yıllar çalıştıktan sonra emeklilik için gün sayan vatandaşlara müthiş haber geldi. İşte detaylar…

A+A-

SGK, emeklilik hayali kuran vatandaşlara işlemlerin uzaması durumunda mağdur olmamaları için 6 bin 972 TL'ye kadar ödeme veriyor. Bu ödeme için SGK’ya başvuru yapmak gerekiyor. İşte detaylar ve konuya ilişkin son dakika haberleri...

Tüm çalışanların hayali olan emekliliğe kavuşmak çok da kolay değil. Emeklilik elde edebilmek için yıl yaş ve prim koşullarını yerine getirmek gerekiyor. Bu üç koşulu sağlamış olanlar ise SGK’ya müracaat ederek emekliye ayrılabiliyorlar. Son yıllarda yapılan reform çalışmaları nedeni ile emekli aylığı bağlama işlemleri hız kazandı. Ancak 2002 yılında bir çalışanın emeklilik müracaatı yapması için 11 değişik belgenin oluşturması ve ortalama 12o gün kadar beklemesi gerekiyordu. Bu durumda emeklilere bu dönemde gelirsiniz kalmamaları için ödeme verilmesi kararlaştırıldı.

3 Asgari Ücret Seviyesinde Yapılacak!

Başvuran vatandaşlara aylık bağlama işleminin uzun olması durumunda avans sistemi ile yardım eli uzatıldı. Emeklilik başvurusu yapmış kişilere avans ödemesi yapılabilmesi için 90 gün içinde maaşının bağlanmamış olması şartı aranıyor ve SGK’ya yazılı başvurular değerlendiriliyor. Avans uygulamasından yararlanabilmek için SGK net asgari ücretin 3 katı seviyesinde ödeme miktarı belirledi ve bu yıl 6.972 TL olarak bu ödemeler yapılıyor. Yeni yılda asgari ücretteki artış ile birlikte bu miktarda yükselecek avans olarak bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölüm daha sonra ödenecek miktardan 1/4 oranında kesilerek temin ediliyor. Başvuru oluştururken bazı konularda dikkatli olmak gerekiyor. Emekli olurken dolduracağınız form için eş ve çocuklarınızla ilgili seçenekleri işaretlemelisiniz. Böylece alacağınız miktarda artış sağlanacaktır. Banka seçimi ve başvuru sırasında yapılmaktadır ve bu da anında promosyon alabilmenizi sağlar.

Emekli Maaşının Yüksek Olması İçin Gerekli Şartlar Nedir?

Emekli maaşının yüksek olması için dilekçenin ne zaman verileceği konusunda karar vermek gerekir. Yıl içinde emekli maaşlarına yapılan zam oranı ve o yıl içinde daha sonra belirlenecek güncelleme katsayısı arasındaki aralığa bakmak önemlidir. Makas aralığı yüksek değilse Aralık ve Ocak ayında dilekçe vermek arasında bir fark bulunmuyor. Ancak bu dilekçeyi Kasım ve Aralık ayında vermek bir iki ay önce emekli maaşı bağlanmasını sağladığı için avantaj sağlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.