1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca Emekliye Müjde! En düşük emekli maaşı 3 bin 291 TL! Bağ-Kur SGK, SSK emekli maaşı ne kadar oldu?
Milyonlarca Emekliye Müjde! En düşük emekli maaşı 3 bin 291 TL! Bağ-Kur SGK, SSK emekli maaşı ne kadar oldu?

Milyonlarca Emekliye Müjde! En düşük emekli maaşı 3 bin 291 TL! Bağ-Kur SGK, SSK emekli maaşı ne kadar oldu?

Emekli maaşlarına zam haberi için gözler gelecek açıklamaya çevrilirken, asgari ücrette yaşanan son 50 senenin en büyük artışından sonra beklentiler de yükseldi. Vatandaşlar da merakla "2022 emekli maaşı ne kadar olacak? Emekliye ne kadar zam yapılacak? En düşük emekli maaşı ne kadar?

A+A-

Emekliye zam ile alakalı son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Asgari ücretin yüzde 50.5 artışla 4 bin 253 tl'ye çıkması çalışanları sevindirirken şimdi de emekliler gelecek zam haberine kilitlendi. SSK emeklisi ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarına ocak ayında yapılacak zam oranı merak edilirken kulislerde konuşulan rakamlar heyecan yarattı. 6 ayda bir enflasyon verilerine göre artan emekli maaşları için gözler şimdi Aralık ayı rakamlarına çevrildi.

Ocak ayı zammının yüzde 15-16'lara çıkması konuşulurken, enflasyonun beklentileri aşması durumunda bu rakam daha yukarı çekilecek. Yıllık belirlenen asgari ücret zammı yüzde 50.5 olunca emekliye de bu seviyelere yakın artış gündeme geldi. Ankara'da emekliye yapılacak zammın senelik kümülatif yüzde 40 düzeyinde olabileceği konuşuluyor. En düşük emekli maaşının da 2 000 TL'ye sabitlenmesi beklentiler arasında. Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den de emekli zammıyla ilgili açıklama geldi.

2022 EMEKLİ MAAŞ ZAMMI İÇİN GÖZLER ENFLASYONDA

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son verisine göre; enflasyon temmuzda yüzde 1.80, ağustosta yüzde 1.12, eylülde yüzde 1.25, ekimde yüzde 2.39, kasımda ise yüzde 3.51 olmuştu. Bir başka ifade ile ikinci 6 aylık dönemin 5 ayında kümülatif yüzde 10.46’lık enflasyon rakamına ulaşıldı. Geriye yalnızca aralık kaldı. Merkez Bankası beklenti anketine göre aralık için uzmanların enflasyon öngörüsü yüzde 3.37 düzeyinde.

EMEKLİ ZAMMI İÇİN YÜZDE 16 BEKLENTİSİ

Posta'nın haberine göre, buna paralel veveyaha fazla bir artışla SSK ve Bağkur emeklilerinin ocak zammı yüzde 15-16’veyayanacak. Yüzde 3.5’lik aralık enflasyonuyla son 6 aylık enflasyon yüzde 14.33 olacak. Eğer aylık enflasyon yüzde 4.1 olursa zam yüzde 15’e, aylık enflasyon yüzde 5 olursa zam oranı yüzde 16’ya ulaşacak. Enflasyonun beklentileri aşması zam oranını daha yukarı çekecek.

MEMUR EMEKLİSİ KAÇ TL ALACAK?

Beklentiler gerçekleşirse kamu personeli emeklisinin 2022 senesinde alacağı zamlı emekli maaşı şu biçimde olacak;

Düzenlemeye göre 4 bin 048 TL maaş alan bir kamu personeli emeklisi; son 1 senelik toplam zam yüzde 35 olursa 5 000 123 TL; son 1 senelik toplam zam yüzde 40 olursa 5 000 325 TL; son 1 senelik toplam zam yüzde 45 olursa 5 000 528 TL emekli maaşı alacak.

NOT: Hesap, temmuz zammı olan yüzde 8.45 düşülerek yapılmıştır. Çünkü mevcut maaş yüzde 8.45 zam dahil maaştır.

EK ARTIŞA NE KADAR ALAN KALIR?

Enflasyonun aralıkta kabaca yüzde 3-5 arasında gelmesi durumunda SSK ve Bağkur emeklilerinin son 1 senede alacağı zam toplamı yüzde 24-26 arasında olacak. Yıllık belirlenen asgari ücret zammı yüzde 50.5 olunca emekliye de bu seviyelere yakın artış gündeme geldi.

Ankara’nın gündeminde ön sıralarda yer alan emekliye ek zammın, net olarak belirtilmese de geçen temmuzda aldıkları ile ocakta alacakları dahil senelik kümülatif yüzde 40 düzeyinde olabileceği konuşuluyor. Bu oranların yakalanması için enflasyon zammından sonra yapılacak ek zammın yüzde 13 olabileceği hesaplanıyor. Bir başka deyişle ocakta yüzde 31.55 (40-8.45) oranında zam yapılması bekleniyor.

EK YÜZDE 10 ZAM MASADA

Emekli Sandığı’na bağlı kamu personeli emeklileri de benzer bir refah düzenlemesinden pay alacak. Onlar da temmuzda yüzde 8.45 zam almıştı ve ocaktaki toplu protokol zammıyla alacakları toplam zam da son 1 senede yüzde 26-28 düzeyinde olacak. Bunun yüzde 40 zamma tamamlanması için de ek yüzde 10 zam yapılabileceği hesaplanıyor.

2022 EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Geçen yıl korona etkisiyle SSK ve Bağkur emekli maaşının en düşüğü 1.500 tl'ye sabitlenmişti. Şimdi bu taban tutarın 2 000 tl'ye artırılması üstünde çalışmalar yapılıyor. Henüz bir rakam telaffuz edilmese de özellikle düşük emekli maaşlarına yönelik bir adım atılacağı dile getiriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Emeklilerin gelirlerinin düzeltilmesiyle ilgili çalışmamız var. Bu çalışmayı çok ayrıntılı bir biçimde yürütüyoruz” demişti. Bu kapsamda seyyanen veya oransal bir artış gündeme gelecek. Ocak ayına kadar bu çalışmaların ayrıntıları ortaya çıkacak. Bu zam, enflasyon farkının üzerine ilave edilecek.

BAĞKUR VE SSK EMEKLİSİ İLE DUL-YETİM MAAŞI KAÇ TL'YE ÇIKAR?

Beklentiler gerçekleşirse yapılacak zamların şu biçimde olması bekleniyor;

Mevcut maaşı 500 TL olan bir şahıs, son 1 senelik toplam zam yüzde 35 olursa 633 TL; son 1 senelik toplam zam yüzde 40 olursa 658 TL; son 1 senelik toplam zam yüzde 45 olursa 683 TL maaş alacak.

Mevcut maaş bin 29 TL olan bir şahıs ise, son 1 senelik toplam zam yüzde 35 olursa bin 302 TL; son 1 senelik toplam zam yüzde 40 olursa bin 354 TL; son 1 senelik toplam zam yüzde 45 olursa bin 405 TL maaş alacak.

Yine mevcut 2 000 601 TL maaş alan bir şahıs son 1 senelik toplam zam yüzde 35 olursa 3 000 291 TL; son 1 senelik toplam zam yüzde 40 olursa 3 000 421 TL; son 1 senelik toplam zam yüzde 45 olursa 3 000 551 TL maaş alacak.

NOT: En düşük maaş 1.500 TL fakat vefat eden emeklinin dul ve yetimlerine hissesi oranda maaş bağlanıyor. Bu sebeple hesap 500 liradan başlıyor. Hesap, temmuz zammı olan yüzde 8.45 düşülerek yapılmıştı. Çünkü mevcut maaş yüzde 8.45 zam dahil maaştır.

BAKAN BİLGİN'DEN EMEKLİ ZAMMI AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katılmış olduğu televizyon yayınında emekli maaş zamlarıyla ilgili önemli açıklama yaptı.

Bilgin şu ifadeleri kullandı;

"Bütün emekli grupları içerisine alan bir düzenleme yapacağız. Ekonomideki dalgalanmaları onları biraz önce bahsettiğim sosyal transferi onlar için de ele alacağız. Memurları söylemem lazım. Biz Memur Sendikalarımız görüşmeler yaptık. Sonra sözleşmeyi yaptık bir konfederasyonumuzla orada vardığımız bir mutabakat var. Birkaç husus var o da şudur: Eğer enflasyon bizim sözleşmemizde belirlemiş olduğumuz ücretin üzerine çıkarsa biz farkı vereceğiz. Bu farkı hemde bir sosyal transfer olacak seviyede de gerçekleştireceğiz. Enflasyon diyelim ki yarım puan aştı sosyal refah olarak bunu değerlendireceğiz. Emeklilerimizin en alt seviyedeki emekli maaşında daha yukarılara gidecek şekilde kademeli bir biçimde ele alacağız. Çalışan memurlarımızın enflasyonun üstünde bir sosyal transfer gerçekleştireceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.