1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca işçiye zam müjdesi geldi! Talep kabul edilirse mliyonlarca çalışana 600 TL zam gelecek! Taşeron ve kamu işçileri maaş zammı son durum ne?
Milyonlarca işçiye zam müjdesi geldi! Talep kabul edilirse mliyonlarca çalışana 600 TL zam gelecek! Taşeron ve kamu işçileri maaş zammı son durum ne?

Milyonlarca işçiye zam müjdesi geldi! Talep kabul edilirse mliyonlarca çalışana 600 TL zam gelecek! Taşeron ve kamu işçileri maaş zammı son durum ne?

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. 700 000i aşkın çalışanı ilgilendiren maaş zammı için toplu protokol görüşmelerinin sonuçlanması bekleniyor. Yaklaşık 4.2 000 000 kamu personeli ve 2,2 000 000 emeklinin beklediği zam pazarlığı 2 Ağustos'ta yapılan ilk toplantıyla başlamış oldu. Sendikalar taleplerini kamuoyu ile payla

A+A-

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. 700 000i aşkın çalışanı ilgilendiren maaş zammı için toplu protokol görüşmelerinin sonuçlanması bekleniyor. Yaklaşık 4.2 000 000 kamu personeli ve 2,2 000 000 emeklinin beklediği zam pazarlığı 2 Ağustos'ta yapılan ilk toplantıyla başlamış oldu. Sendikalar taleplerini kamuoyu ile paylaşmıştı.

Taleplerin hayata geçmesi halinde işçiye 600 TL tutarında zammın yolu açılacak. İşte, taşeron ve kamu işçileri maaş zammı açıklandı mı?
Milyonlarca işçiye zam müjdesi. Talep kabul edilirse 600 TL zam gelecek. Taşeron ve kamu işçileri maaş zammı açıklandı mı?

Sorusunun yanıtı sorgulanan konular arasında yer almakta. Memur sendikaları 600 TL seyyanen zam için taleplerini iletti. Ardından 2022 için % 21 zam isterlerken 2023 yılı için ise % 17 zam talebini ilettiler. Binlerce çalışanı yakından ilgilendiren toplu protokol görüşmeleri için ayrıntılar kısa süre sonra belli olacak. İşte, taşeron ve kamu işçileri maaş zammı açıklandı mı?
Memur sendikaları evvela 600 TL seyyanen zam talebinde bulundular. Ardından 2022 için % 21 zam isterlerken 2023 yılı için ise % 17 zam talebini ilettiler. Sendikaların maaşlarla ilgili bu genel taleplerinin dışında tüm alt hizmet kollarıyla ilgili ayrı ayrı da sosyal ve mali haklarla ilgili talepler konuşulmaya başlandı.

Ancak asıl pazarlıkların 12 Ağustos'tan sonra başlaması bekleniyor. Çünkü bu tarih boyunca kamu işvereni olarak hükümetin kamu personeli sendikalarının isteklerine karşılık önerisi kesinleşmiş olacak ve kamuoyu ile paylaşılacak. Pazarlıklar bu teklif üstünden başlamış olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu personeliların toplu protokol görüşmelerine ilişkin, "Türkiye, çalışanlarını enflasyonun altında ezdirmeyecektir. Enflasyonun üstünde bir noktada meseleyi ele alacağız" demişti.

İŞÇİLER DE BEKLİYOR

Öte yandan yaklaşık 700 000 kamu işçisini ilgilendiren toplu protokollerin de bu hafta netleşmesi bekleniyor. İşçi sendikaları tekliflerini sunmuş hükümet de kendi önerisini açıklamıştı. Şimdi hükümetin bir kez daha bir teklif ile gelmesi bekleniyor. Bu yeni teklif üstünden de görüşmeler devam edecek

KİMLERİ İLGİLENDİRİYOR?

*700 000den fazla kamu işçisi

*4 milyona yakın kamu personeli

*2 000 000dan fazla kamu personeli emeklisi

MEMURLAR NE İSTİYOR?

* 600 TL seyyanen zam

*2022 için % 21 zam

*2023 için % 17 zam

İŞÇİLER NE İSTİYOR?

*Taban brüt maaş: 4.800 TL

*2021-2022 ilk 6 ay: Yüzde 20 zam

*İkinci 6 aylar: Enflasyon + % 3 refah payı

HÜKÜMETİN İLK TEKLİFİ

*İlk 6 ay: Yüzde 9 zam

*İkinci 6 ay: Yüzde 5 zam + enflasyon farkı

*Maaşa göre seyyanen artış

SOSYAL TALEPLER NELER?

MEMUR:

*3600 ek gösterge herkese uygulansın

*Sözleşmeli personel kadroya geçsin

*Kamu görevlileri bayram ikramiyesi alsın

*Doğum ölüm evlenme yardımları artırılsın

*Vergi dilimi artışı geliri düşürmesin

EMEKLİ:

*Aile yardımından emekliler de yararlansın

*Ücretsiz toplu nakliye için yaş sınırı kaldırılsın.

*Ek ödeme tutarları 3 kat artsın
* Kamu tesislerinden % 50 indirim

* Emeklilik için yaşı bekleyenler GSS priminden yararlansın

*Emeklilerin sendika üyeliği devam etsin

*Emekli kamu personelia 3 kat ek ödeme

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.