1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca Kişiye Erken Emeklilik İmkanı Sağlandı!  Milyonlarca Kişi Coşku Yaşadı..!
Milyonlarca Kişiye Erken Emeklilik İmkanı Sağlandı!  Milyonlarca Kişi Coşku Yaşadı..!

Milyonlarca Kişiye Erken Emeklilik İmkanı Sağlandı!  Milyonlarca Kişi Coşku Yaşadı..!

Milyonlarca vatandaş erken emekli olabilmenin hayalini kuruyor. Emeklilik tarihi ve işe başlama tarihi ile prim gün sayısı hesaplanarak yıpranma payı eklenebiliyor. Emeklilik tarihi belirlemek için işe başlama, prim ve gün şartlarına göre yıpranma payı da bu noktada değişiyor.

A+A-

Çalıştığınız iş sınıfına göre SGK sınıflandırma yapıyor ve emeklilik hakkı erkenden çalışan vatandaşa sağlanıyor. Sağlık çalışanları ve cezaevi görevlileri için meslek dalları ile ilgili yıpranma hakkı diğer mesleklere de sağlandı. işte, yıpranma hakkına ilişkin detaylar ve son dakika haberleri…

Bazı meslek dallarının yıpratıcı olması nedeniyle erken emekliliğin elde edebilmesi sağlandı. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlara prim hakkı ilave olarak sağlanıyor. İlave primler emeklilik için ihtiyaç olan primin erkenden tamamlanmasını sağlıyor ve emeklilik yaşını da öne çekiyor. Fiili hizmet süresi zammından yararlanarak verilen yıpranma hakkı 45 meslek için sağlandı. 360 yerine o meslekler 1 yıllık prim günü ek prim olarak hesaplanacak. Polisler, sağlık çalışanları, milletvekilleri, kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar yıpranma hakkından yararlanır. 360 gün normal çalışma süresine ek olarak cıva üretiminde çalışan vatandaşlar 450 gün çalışmış sayılıyor. Böylece vatandaşlara erken emeklilik hakkı sağlanıyor.

Madenlerde çalışanlar için ise bu süre daha da yüksek 180 gün olarak belirleniyor. Yani 6 ay oluyor. Maden işçisi 360 gün çalıştığı takdirde 540 gün çalışmış gibi sayılıyor ve erkenden emekliliği sağlayabiliyor. Sağlıkçıya ise bu hak bir yıl için 60 gün ilave olarak hesaplanmaktadır. 35 yıl çalışmış kabul edilen bir sağlıkçı 35 yıl hizmet üzerinden emekli maaşı almaya başlayacak.

Ceza ve İnfaz Koruma Memurlarına Erken Emeklilik

İnfaz koruma memurları yıpranma hakkından yararlanan meslekler arasında yer almaktadır. İnfaz koruma memurları yıllık 90 günlük yıpranma hakkından yararlanabilir. Müdür ve idare memuru, infaz koruma başmemuru, infaz ve koruma memuru unvanlı kadrolarda çalışan vatandaşlara Ceza İnfaz kurumlarında hükümlü ve tutuklularla bir fiil irtibat halinde oldukları için yıpranma hakkı sağlanmaya başladı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.