1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Muhteşem haber 50, 49, 48, 47, 46 Yaş ve Altı İçin Emeklilik Müjdesi duyuruldu! Detaylar ve Şartları Belli Oldu
Muhteşem haber 50, 49, 48, 47, 46 Yaş ve Altı İçin Emeklilik Müjdesi duyuruldu! Detaylar ve Şartları Belli Oldu

Muhteşem haber 50, 49, 48, 47, 46 Yaş ve Altı İçin Emeklilik Müjdesi duyuruldu! Detaylar ve Şartları Belli Oldu

İş koşulları, maddi ve manevi durumlar gibi pek çok sebepten yurttaşlar emekli olmak için gün saymaktadır. Aynı zamanda yurttaşların bu durumu emeklilik hakkında pek çok araştırmanın yapılmasına da sebebiyet vermiştir. Bu araştırmalar ve devlet politikaları sayesinde 48,49,50 yaşında bulunan yurttaşlar emekli olma fırsatı kazanıyor Emeklilik Prim

A+A-

Daha önce yapılan açıklamalara göre, erken emeklilik için prim günlerinin ve çalışma gün sayılarının hesaplanacağı ve bu gereklilikleri yerine getirmiş yurttaşların emekli olabileceği söylenmişti.

50 Yaş ve Altı İçin Emeklilik Müjdesi. Daha önce yapılan açıklamalara göre, erken emeklilik için prim günlerinin ve çalışma gün sayılarının hesaplanacağı ve bu gereklilikleri yerine getirmiş yurttaşların emekli olabileceği söylenmişti. Bu açıklamanın yapılmasının ardından pek çok hesaplama sonrası diğer bir sevindirici haber ortaya çıkmış durumda.

Bu haber 50 yaş altındaki yurttaşları özellikle ilgilendirmekte. Sebebi 50 yaşına gelmemiş olsanız bile çalışma hayatınızda prim günleriniz ve çalışma gün sayınız 50 yaş hedefini tutturabilir ve emekli olmak için 50 yaşına beklemeye mecbur kalmayabilirsiniz. 50 yaş emeklilikte gerekli olanler nelerdir? 50 yaşından önce emekli olmak mümkün mü? Emekli olmanın gerektirdiği şartlar nelerdir? Gibi soruların cevabını bu haber yazımızda net bir biçimde bulabileceksiniz.

İş koşulları, maddi ve manevi durumlar gibi pek çok sebepten yurttaşlar emekli olmak için gün saymaktadır. Aynı zamanda yurttaşların bu durumu emeklilik konusunda pek çok araştırmanın yapılmasına da sebebiyet vermiştir. Bu araştırmalar ve devlet politikaları sayesinde 48,49,50 yaşında bulunan yurttaşlar emekli olma fırsatından yararlanabiliyor.

Özellikle bu fırsatı kaçırmak istemeyen yurttaşların muhakkak çalışma başlangıcından çalışmakta olduğu son süreyi iyi bir hesap süzgecinden geçirmesi gerekmektedir. Sebebi emeklilik için gerekli olan yıpranma priminin başlangıç gününden itibaren sayılmaya başlamasıdır. Peki bu tarz bir hesaplama nasıl yapılır?

Emekli olmak için prim günü nasıl hesaplanır? Gibi soruların cevaplarına ulaşabilmeniz için yapmış olduğumuz örnekli araştırmayı sizlere sunuyoruz;
48 Yaşında Emekli Olmak İsteyen Vatandaşlar

Örneğin doğum yılımızın 1980 ve işe başlama yılımızın da 2001 olduğunu varsayalım, yalnızca başlıca izin günleri dışında çalışma hayatımızın oldukça aktif olduğunu varsayalım. Bu sayede ortalama bir 5225 prim günümüzün emekli olma koşullarımıza eklendiğini düşünelim.

Bu durumda emekli olmanız için gerekli olan tek durum 25 senelik bir çalışma hizmetini tamamlamanız halinde emekli olabileceğiniz, bu durum göz önünde tutularak yaklaşık 2225 prim günü daha kendinize eklemeniz gerekiyor. Bu da ortalama 7 yıllık bir çalışma süresine tekabül etmektedir. Yani 1980 doğumlu 41 yaşında bir birey bu çalışma süresinden 7 sene sonra yani 48 yaşında emekli olabilmektedir.

Emeklilik Prim Günü Nedir?

Emeklilik prim günü, işe giriş tarihinizden itibaren başlayan sigortanıza denmektedir. Emekli olmayı isteyen yurttaşların sigorta günlerini ve çalışmakta olduğu gün sayısını iyi takip etmesi gerekiyor. Emeklilik prim gününüzü öğrenmek isteyen yurttaşların çalıştıkları iş yerlerine sorarak ve bağlı olduğu sigorta kurumuna sorarak öğrenmesi önerilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.