1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Müjde Çalışan Çalışmayan milyonlarca kişiye 801 TL Yardım Parası Ödenecek! Gıda, Yakacak, ve para yardımı yapılacak Almak İçin Hemen Başvurun...!
Müjde Çalışan Çalışmayan milyonlarca kişiye 801 TL Yardım Parası Ödenecek! Gıda, Yakacak, ve para yardımı yapılacak Almak İçin Hemen Başvurun...!

Müjde Çalışan Çalışmayan milyonlarca kişiye 801 TL Yardım Parası Ödenecek! Gıda, Yakacak, ve para yardımı yapılacak Almak İçin Hemen Başvurun...!

Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşa destek sağlıyor. Pek çok kalemde farklı destek ödemeleri yapılıyor. Başvuran alıyor. Ödemeler PTT veya bankalar aracılığıyla yapılıyor. İsteyen herkes bizzat başvuru edebiliyor, gerekli koşulları taşıyanlar devlet tarafından geri ödemesiz olarak destekleniyor.

A+A-

Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşa destek sağlıyor. Pek çok kalemde farklı destek ödemeleri yapılıyor. Başvuran alıyor. Ödemeler PTT veya bankalar aracılığıyla yapılıyor. İsteyen herkes bizzat başvuru edebiliyor, gerekli koşulları taşıyanlar devlet tarafından geri ödemesiz olarak destekleniyor.

Aralık ayına girdiğimiz şimdilerde havalar iyice soğumaya başladı. Pandeminin sonuçları ve döviz kurlarındaki yüksek artışların da etkisiyle fahiş bir biçimde artan kömür, elektrik ve diğer enerji fiyatları özelikle yoksul yurttaşları zor durumda bıraktı. Bu hususlarda arayışa geçen yurttaşlar, devlet yardımlarının bulunup bulunmadığını sormaktadır.

Hemen belirtelim ki; başta ısınma ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yurttaşlar çaresiz değildir. Muhtaç durumdaki yurttaşların bu ihtiyaçlarını devletten parasız karşılamaları mümkün bulunur.

ÜCRETİSİZ ELEKTRİK YARDIMI

3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh (68,67 TL), 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh (91,56 TL), 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh (114,44 TL), 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh (137,33 TL) sosyal yardım yapılmaktadır.

GIDA YARDIMI

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sosyal güvencesi bulunmayan ihtiyaç sahibi hanelere ya da sosyal güvencesi olan fakat hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere başta dinî bayramlar öncesi olmak üzere ihtiyaç hâlinde tüm sene boyunca temel gıda ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile gıda yardımları yapılmaktadır.

YAKACAK YARDIMI

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sosyal güvencesi bulunmayan ihtiyaç sahibi hanelere ya da sosyal güvencesi olan fakat hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünden bedava dağıttığı olarak temin edilen kömürün ulaştırılması biçiminde yakacak yardımı yapılmaktadır.

BARINMA YARDIMI

3294 sayılı Kanun kapsamında olan ihtiyaç sahibi yurttaşlardan oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşamakta olanlara temel ve zaruri ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyaçlarının giderilmesi için ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı yapılmaktadır.Ayrıca afet olayları akabinde de ev eşyası alımı için ayni ya da nakdî olarak yardım yapılmaktadır.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA VERİLEN DESTEKLER

İhtiyaç sahibi olan resmî nikâhlı eşi vefat etmiş kadınlara koşulları devam ettiği süre içerisinde 2021 yılı itibarıyla aylık 325 TL olmak üzere 2 aylık periyotlarla 650 TL düzenli nakdi yardım verilmektedir.

Ödemeler Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden direk olarak bayanların PTT hesaplarına aktarılmaktadır. Hak sahipleri ödemelerini, herhangi bir ücret kesintisi olmaksızın PTT şubelerinden, Sosyal Yardım Kartlarını kullanarak ATM’lerden çekebilmekte ya da kartlarını alışverişlerinde ödeme aracı olarak kullanabilmektedirler.

Diğer yandan öksüz ve yetimlere de yardım yapılmaktadır. Bu yardım ihtiyaç sahibi ailelerde yaşamakta olan, annesi, babası ya da her ikisi de vefat etmiş çocuklar için yapılan nakdî yardımlardır. 2021 yılı itibarıyla aylık 150 TL ödeme yapılmaktadır.

ASKERE GİDENLERİN AİLELERİNE DESTEK

Vatani görevini yerine getirmekte olan mehmetciklerimizin, sosyal güvencesi bulunmayan ve 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ailelerinin askerlik görevi süresince desteklenmesi için 2021 yılı itibarıyla aylık 400 TL olmak üzere 2 aylık periyotlarla 800 TL düzenli yardım verilmektedir. Yardım programının hak sahibi, asker evliyse eşi, evli değil ise annesi ya da babasıdır. Başvuranlardan askerliğe ilişkin herhangi bir belge talep edilmemektedir.

YARDIMLARDAN NASIL FAYDALANILIR?

Tamamen karşılıksız olan devletin bu yardımlarından yararlanmak için resmî ikametgâhınızın bulunduğu il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. Kimlik Numarası içeren nüfus cüzdanı ile başvurmanız yeterli bulunur. Ayrıca başka belge ibraz etmenize gerek bulunmamaktadır. (İsa Karakaş / Türkiye gazetesi)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.